Microsoft 365


Návod: Jak na aplikace M365 na operačních systémech Linux

Používání aplikací Microsoft 365 na operačních systémech Linux je stále populárnější díky pokrokům v kompatibilitě a dostupnosti webových aplikací. Tento článek se zaměřuje na možnosti využívání základních aplikací pro spolupráci, sdílení souborů a komunikaci z balíku Microsoft 365 na Linuxu.

 

Uvedené snímky obrazovky se mohou v rámci jednotlivých distribucí a verzí Linuxu lišit. Některé funkce mohou být rovněž k dispozici jen pro určitá grafická uživatelská rozhraní (např. připojení OneDrive přes zabudovaný prohlížeč souborů v prostředí GNOME).

E-mailový účet a elektronická pošta

Jak na e-mailový účet a elektronickou poštu

Uživatelé operačních systémů Linux mají různé možnosti, jak si připojit univerzitní účet a pracovat s elektronickou poštou a kalendářem Outlooku:

1. Přes webové rozhraní internetového prohlížeče (např. Google Chrome nebo Mozilla Firefox)

V tomto případě stačí přejít na adresu https://outlook.m365.muni.cz a přihlásit se svojí univerzitní e-mailovou adresou ve tvaru UČO@muni.cz. Po přihlášení se otevře webové rozhraní Outlooku, které je téměř totožné s novou verzí desktopové aplikace známé z operačního systému Windows. V tomto případě je možné pracovat i s kalendářem (např. v případě potřeby plánování schůzek apod.).

E-mailový klient Outlook otevřený přes webový prohlížeč Mozilla Firefox na Ubuntu Linux.
Stejným způsobem si lze zobrazit přes webový prohlížeč i kalendář Outlooku (Ubuntu Linux).

2. Přes e-mailové klienty

Pro práci s elektronickou poštou je možné na Linuxu využít i různé e-mailové klienty. Jeden z nejrozšířenějších e-mailových klientů na Linuxu je Thunderbird. Návod na jeho konfiguraci pro příjem a odesílání e-mailů z univerzitní schránky je dostupný i přímo na webu it.muni.cz.

E-mailový klient Thunderbird s připojenou univerzitní e-mailovou adresou (Ubuntu Linux).

 

E-mailový klient Thunderbird nepodporuje přidání a práci s kalendářem univerzitního účtu. Důvodem je propojení e-mailového klienta přes protokoly IMAP/POP3/SMTP, které toto neumožňují. Pro propojení Thunderbirdu s kalendářem Microsoft je potřeba použít doplňku (add-on) třetí strany (např. DavMail).

V případě potřeby pokročilé práce s poštou a kalendářem (např. úprava naplánovaných schůzek, pravidla pro poštu, označování nevyžádaných zpráv apod.) doporučujeme využívat přístup k Outlooku přes webový prohlížeč (možnost 1.).

Úložiště OneDrive

Jak na připojení úložiště OneDrive

K souborům, které jsou uložené na uložišti OneDrive pod univerzitním účtem, lze v operačním systému Linux přistupovat také několika způsoby:

1. Přes webové rozhraní internetového prohlížeče

V tomto případě stačí přejít na adresu https://onedrive.m365.muni.cz a přihlásit se svojí univerzitní e-mailovou adresou ve tvaru UČO@muni.cz.

Webové rozhraní uložiště OneDrive zobrazené v prohlížeči Mozilla Firefox (Ubuntu Linux).

2. Přes zabudovaný prohlížeč souborů

Nejnovější verze linuxových distribucí využívající grafické rozhraní GNOME 46 (např. Ubuntu Linux 24.04.1 LTS a vyšší) umožnují přístup k uložišti OneDrive přes zabudovaný prohlížeč souborů (např. výchozí Nautilus). Není tedy potřeba instalovat žádné dodatečné programy pro přístup k OneDrive. Návod na konfiguraci je dostupný zde.

Tuto možnost podporuje v současnosti pouze grafické rozhraní GNOME. Jiná grafická rozhraní (např. KDE) tuto možnost zatím nenabízí.

Uložiště OneDrive propojené s výchozím prohlížečem souborů Nautilus na Ubuntu Linux.

3. Přes neoficiální klienty třetích stran

Přes instalátory aplikací v rámci různých distribucí Linuxu lze narazit i na jiné neoficiální klienty třetích stran pro Microsoft OneDrive, které podporují připojení jak osobního, tak pracovního uložiště OneDrive (např. onedrive-cli nebo Rclone). Pro bezproblémový přístup k souborům však doporučujeme používat postup prostřednictvím možností 1. nebo 2.

Komunikace přes Microsoft Teams

Jak na komunikaci přes Microsoft Teams

K aplikaci pro instantní komunikaci, pořádání online schůzek a sdílení dokumentů Microsoft Teams lze v prostředí Linuxu přistupovat třemi způsoby:

1. Přes webové rozhraní internetového prohlížeče

V internetovém prohlížeči stačí přejít na adresu https://teams.m365.muni.cz, přihlásit se svojí univerzitní e-mailovou adresou ve tvaru UČO@muni.cz a začít komunikovat. Pro bezproblémový chod doporučujeme používat webový prohlížeč, jehož jádro je založené na Chromiu (např. samotný Chromium, popř. Google Chrome), jiné prohlížeče (např. Mozilla Firefox) nejsou Microsoftem plně podporovány.

2. Instalací Microsoft Teams Progressive Web App (PWA) přímo z internetového prohlížeče

Postup je podobný jako v 1. možnosti. Po přihlášení do webové aplikace Microsoft Teams je možné kliknout na ikonu Nainstalovat aplikaci Microsoft Teams na konci adresního řádku.

Instalace Microsoft Teams PWA z webového prohlížeče Google Chrome.
Microsoft Teams se následně objeví v přehledu všech aplikací (Ubuntu Linux).
 

Microsoft Teams PWA doporučujeme instalovat z webových prohlížečů založených na jádru Chromium (např. Google Chrome). Při instalaci aplikace z Firefoxu může docházet k problémům s hovory a videokonferencemi.

3. Stažením neoficiálních klientů třetích stran

Ty lze opět stáhnout přes instalátory aplikací v rámci různých distribucí Linuxu, popř. přímo z repositáře na GitHubu (např. klient teams-for-linux od Ismaela Martineze). Pro bezproblémovou komunikaci a sdílení souborů však doporučujeme používat postup z bodů 1 nebo 2.

Ostatní aplikace M365

Jak pracovat s ostatními aplikacemi Microsoft 365

Uživatelé operačního systému Linux mají možnost pracovat i s ostatními kancelářskými aplikacemi Microsoft 365 (dříve označovanými souhrnně jako Microsoft Office), jako je např. Word, Excel nebo PowerPoint:

1. Přes webové rozhraní internetového prohlížeče

V tomto případě stačí přejít na adresu https://m365.muni.cz, přihlásit se svojí univerzitní e-mailovou adresou ve tvaru UČO@muni.cz. Poté lze začít používat všechny webové aplikace dostupné na portálu M365. Webové verze aplikací M365 však neobsahují veškeré funkce, které je možné využívat v desktopových verzích pod Windows.

Microsoft PowerPoint otevřený přes webový prohlížeč Mozilla Firefox na Ubuntu Linux.

2. Využitím alternativních desktopových open-source kancelářských balíků

Např. LibreOffice nebo OpenOffice jsou zpětně kompatibilní se soubory Microsoft 365, pokud je použit společný formát souborů OpenDocument (přípona .od*). V jiném případě může docházet k chybné interpretaci a zobrazování obsahu souborů Microsoft 365.

Textový editor LibreOffice Writer spuštěný lokálně pod Ubuntu Linux.

3. Emulováním prostředí Windows

Pokud je potřeba využívat pokročilé možnosti souborů Microsoft 365 (např. makra v sešitech Excel), mají uživatelé Linuxu možnost nainstalovat emulátor prostředí Windows (např. Wine) a aplikace Microsoft 365 spouštět pod ním. Toto řešení však vyžaduje kromě separátní licence Windows rovněž pokročilé znalosti a zkušenosti uživatele s operačním systémem Linux.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.