OneDrive

OneDrive je vaše osobní úložiště v prostředí Office 365, ke kterému můžete přistupovat z jakéhokoli počítače nebo mobilního zařízení.

Přihlašujete se do OneDrive poprvé?

Poradíme vám jak na první přihlášení.

První přihlášení na pracovním PC v kanceláři


Úvodní video

Tipy a doporučení

OneDrive je vaše osobní úložiště v prostředí O365, ke kterému můžete přistupovat z jakéhokoli počítače nebo mobilního zařízení

Pomocí OneDrive můžete synchronizovat Plochu a složku Dokumenty i Obrázky z vašeho pracovního PC napříč různými zařízením. V kombinaci s pracovním notebookem je tato funkce velmi užitečná, jelikož na obou zařízeních budete mít stejný obsah Plochy, Dokumentů i Obrázků.

Pozor! Pokud pracovní OneDrive připojíte také k domácímu (nepracovnímu) počítači a rovněž na něm aktivujete synchronizaci Plochy, Dokumentů a Obrázku, data z domácího počítače se vám smíchají s těm pracovními.

Další podrobnosti najdete na webu IT MUNI na stránce Připojení složky OneDrive v PC | IT služby Masarykovy univerzity (muni.cz).

Práce se soubory na úložištích OneDrive a SharePoint bez připojení k internetu

Pokud si OneDrive nebo SharePoint synchronizujete s průzkumníkem souborů, u konkrétních složek nebo dokumentů si můžete vybrat možnost „Vždy zachovat na tomto zařízení“. S takovými sobory můžete následně pracovat i bez připojení k internetu. Všechny změny se odešlou, jakmile se zařízení opět připojí k internetu.

Sdílení dokumentů a složek

Soubory na úložištích OneDrive a SharePoint můžete dodatečně zpřístupnit také dalším uživatelům. K dispozici máte několik úrovní oprávnění a řadu užitečných nastavení. Další podrobnosti najdete na IT MUNI na stránce Jak sdílet dokumenty a složky | IT služby Masarykovy univerzity (muni.cz)

Často kladené otázky

Je ukládání na OneDrive bezpečné?

Ano, úložiště OneDrive splňuje všechna nezbytná technická i právní opatření a v rámci Filozofické fakulty MU oficiálně slouží jako primární synchronizační a zálohovací řešení uživatelských pracovních dat a dokumentů. Další podrobnosti najdete na IT MUNI na stránce Ochrana osobních údajů | IT služby Masarykovy univerzity (muni.cz)

Kdo má přístup do mého úložiště v rámci OneDrive ?

Ve výchozím nastavení máte k datům uloženým na OneDrive přístup pouze vy. Přístup k jednotlivým složkám nebo souborům můžete zpřístupnit dalším uživatelům pomocí patřičných nastavení. Další podrobnosti najdete na IT MUNI na stránce Jak sdílet dokumenty v Office 365 | IT služby Masarykovy univerzity (muni.cz).

Jaká je výchozí kapacita úložiště OneDrive?

Výchozí kapacita OneDrive úložiště je 1 TB (1000GB). V odůvodněných případech je možné kapacitu dále navýšit zasláním požadavku na it@muni.cz.

Jaký je rozdíl mezi úložišti OneDrive a SharePoint?

V prostředí Office 365 se pojmem SharePoint označují sdílená úložiště, do kterých mají přístup uživatelé s patřičným oprávněním (typicky jde např. o členy určitého týmu v Microsoft Teams nebo Office 365 skupiny). V rámci Office 365 můžete k těmto sdíleným úložištím přistupovat z různých míst a aplikací. Kromě pojmu SharePoint se tedy můžete setkat i s jinými označeními takovýchto úložišť: karta Soubory (přístup přes tým v MS Teams), Web (přístup přes Outlook) nebo Sdílené knihovny a Rychlý přístup (přístup přes OneDrive). Ve všech případech se však jedná o stejnou službu, sdílené úložiště neboli SharePoint.

Hlavní výhodou SharePointu (ve srovnání s úložištěm OneDrive) je skutečnost, že soubory uložené na SharePointu nejsou vázány na konkrétního uživatele. Prakticky to znamená, že pokud se např. do týmu přidá nový kolega, přístup k úložišti získá automaticky, ale pokud z týmu odejde, se soubory, které vytvořil nebo upravil, se nic nestane.

Stejně jako v případě úložiště OneDrive také úložiště SharePoint si můžete připojit k průzkumníku souborů ve Windows nebo k Finderu v MacOS. Další podrobnosti najdete na IT MUNI na stránce Ukládání dokumentů a práce s nimi | IT služby Masarykovy univerzity (muni.cz).

Potřebujete poradit? Přejděte do sekce Uživatelská podpora, kde najdete i informace o možnostech zaškolení.

Další podrobnosti a návody najdete na webu IT MUNI na Microsoft Office 365 | IT služby Masarykovy univerzity (muni.cz).

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.