Microsoft Office 365


Návod: Instalace MS Office a doplňků na vaše zařízení

Office 2021 nebo Office 365 Pro Plus?

Office 2021 je aktuální verze balíku známých kancelářských aplikací (Word, Excel, Powerpoint, Outlook, Publisher, …) pro instalaci na počítač s Windows nebo Mac. Office 365 Pro Plus obsahuje stejné aplikace, ale navíc

 • Má lepší podporu pro souběžnou spolupráci nad dokumenty uloženými v Office 365 (Word, Excel, Powerpoint).
 • Průběžně dostává aktualizace zpřístupňující nové funkce Office 365.

Kterou verzi zvolit?

 • Pokud pracujete s Office 365, spolupracujete s kolegy nad sdílenými dokumenty, doporučujeme Office 365 Pro Plus.
 • Pro sdílené počítače (posluchárny, laboratoře, vrátnice), u kterých se nepředpokládá aktivní spolupráce nad dokumenty, doporučujeme Office 2021.

Jaký je rozdíl mezi Office 365 Pro Plus a Office 365?

 • Office 365 Pro Plus je sada aplikací pro instalaci na počítači (Word, Excel, Powerpoint, …). Umožňuje přístup k souborům, mailům a dalšímu obsahu v Office 365.
 • Office 365 je cloudové prostředí dostupné přes webový prohlížeč na adrese http://o365.muni.cz/. Obsahuje mimo jiné webové aplikace Word, Excel, Powerpoint a Outlook a možnost ukládání dokumentů v OneDrive, Sharepointu nebo Skupinách Office 365.

Instalace doplňků

K aplikacím rodiny MS Office (Word, Excel, Outlook, ...) je možné instalovat nejrůznější doplňky rozšiřující jejich funkčnost.

Instalace těchto doplňků je povolena všem uživatelům využívajícím nástroje rodiny MS Office v rámci MU při splnění níže uvedených podmínek:

 • Instalace můžete provést přímo z příslušné aplikace pod položkou „Získat doplňky“.
 • Některé z těchto doplňků mohou vyžadovat přístup k datům v rámci zpracovávaného dokumentu, e-mailu nebo k jiným datům v rámci počítače nebo Office 365. Mohou tedy mít přístup i k osobním nebo jiným citlivým údajům v dokumentech, e-mailech nebo jiných zdrojích v rámci Office 365. Každý, kdo si instaluje jakýkoliv doplněk, je povinen předem ověřit, kdo je jeho autorem/poskytovatelem, k jakým údajům nástroj přistupuje a jak s nimi nakládá. Je zakázáno instalovat a používat doplňky, u kterých hrozí předávání osobních a jiných citlivých informací třetím stranám, se kterými nemá MU uzavřenu smlouvu o zpracování osobních údajů.

Instalace

Jak získat Office 365 Pro Plus?
 • Instalace a použití Office 365 Pro Plus vyžadují licenci „A3“. Aktivní studenti mají studentskou verzi této licence k dispozici automaticky. Pokud jste zaměstnanec a Office vám nejdou aktivovat nebo nemáte v Office 365 možnost stažení (viz níže), nastavte si licenci A3 v INETu.
 • Na počítače MU požádejte o instalaci svého technika.
 • Na soukromý počítač si můžete nainstalovat sami podle pokynů níže.
 • Office 365 Pro Plus můžete mít nainstalovaný až na 5 počítačích.

Instalace
Pomocí svého účtu se přihlaste do portálu Office 365, vyberte jazyk (čeština) a klikněte na Nainstalovat. Takto získaný software nesmí být použitý pro komerční účely, viz licenční podmínky.

Pokud jste zaměstnanec a nemáte v Office 365 možnost stažení (viz níže), nastavte si v INETu licenci A3. Po přidělení licence několik hodin trvá, než se změna projeví.

Aktivace
Pro aktivaci nainstalovaného balíku MS Office je nutné jej přihlásit k Office 365. Tím dojde k aktivaci licence na vašem počítači a zároveň odečtení volných licencí v evidenci O365.

Odinstalace a deaktivace
Pokud na některém počítači Office odinstalujete, můžete licenci v O365 deaktivovat. Aktuální stav můžete sledovat v přehledu aktivních instalací.

Office na mobilní zařízení


Jednotlivé aplikace MS Office si můžete na mobilní zařízení stáhnout a nainstalovat z příslušného obchodu (Google Play, App Store). Způsob nastavení přístupu k Office 365 záleží na konkrétní aplikaci.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.