3D tisk


V prostorách CPS je do 15. prosince 2017 k dispozici 3D tiskárna v pilotním provozu pro všechny studenty a zaměstnance MU. Můžete si vytisknout například výukové pomůcky, náhradní díly, plastové modely, pomocné vizualizace a mnoho dalšího.

Princip 3D tisku je vytvoření třídimenzionálních pevných objektů z plastového materiálu (PLA) na základě digitálních souborů. Vrstvy se nanáší v různých tloušťkách od 200 μm do 100 μm a vytištění i menšího modelu je časově náročné.

Doba tisku cca 1 hodina, cena cca 38 Kč

Doba tisku cca 3 hodiny, cena cca 125 Kč

Doba tisku cca 21 hodin, cena cca 570 Kč

Inspiraci k 3D tisku podobných objektů najdete například na databázi modelů Thingiverse.

Parametry

Velikost tisku Rozměry jednoho dílu modelu nesmí přesáhnout velikost 150x150x150 mm
Tiskový materiál PLA filamenty certifikované firmou Y Soft
Podporované soubory STL, OBJ, 3DS
Dodací termíny V závislosti na velikosti a složitosti modelu se může tisknout i několik hodin. Předpokládaný čas se objeví před odesláním tisku.
Cena tisku Hodina tisku stojí 10,13 Kč, metr materiálu stojí 10,11 Kč. Výsledná cena modelu je pak součet spotřebovaného materiálu a doby tisku.

Podmínky poskytnutí služby

3D tisk je zatím v pilotním provozu, úlohu do fronty sice odesílá sám uživatel, ale zahájení tisku musí provést výhradně operátoři CPS.  Tisk je možný pouze v CPS, odjinud nejde soubor k tisku poslat. Vzhledem ke složitosti technologie tisku dávejte prosím pozor při tvorbě a výběru modelu a nastavení parametrů tisku.

Pro zaměstnance tiskneme na základě vnitro-objednávky příslušného HS MU. Je potřeba vyplnit formulář Vnitroorganizační objednávky na vašem ekonomickém oddělení, který pak předložíte při převzetí. 

Studenti hradí tisk přes SUPO.

Návody

Podobné služby

JAK ZadaT 3D TISK

Určeno pro
student, zaměstnanec

Cena
dle množství použitého materiálu a doby tisku

Dostupnost
24/7

Adresa pracoviště
CPS
Komenského nám. 220/2
Brno 602 00


Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity
+420 549 49 7722
helpdesk@ics.muni.cz


Našli jste chybné/neúplné informace?
Pomozte nám zlepšit kvalitu obsahu

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče, která již není podporována. Je možné, že některé aplikace nebudou zobrazeny správně, některé funkčnosti nebudou dostupné, případně budou dostupné v omezeném rozsahu.