Rušíme velkoformátový tisk v CPS. Plotter odešel do křemíkového nebe

V Celouniverzitní počítačové studovně (CPS) již nemohou zaměstnanci a studenti MU využívat velkoformátový tisk. Covidová doba zapříčinila nízkou poptávku po této službě, což se odrazilo v nákladnosti provozu plotteru.

20. 3. 2023

Konec služby velkoformátového tisku na CPS

Téměř devět let mohli zaměstnanci a studenti na MU tisknout v CPS postery, plakáty, mapy, velké fotografie či jiné velkoformátové soubory, postupně však využití plotteru upadalo. Nízká poptávka (tj. nevyužívanost zařízení) zapříčinila čím dál častější poruchy, což mělo dopad na kvalitu tisku a efektivnost provozu. Proto jsme se rozhodli službu velkoformátový tisk ukončit.

S rozhodnutím jsme se však neukvapili. Provedli jsme důkladné zhodnocení služby, které zahrnovalo analýzu nákladů na opravu stávajícího stroje, nákupu nového zařízení, vyhodnocení ceny tisku oproti službám nabízeným soukromým sektorem a aktuální poptávky po tisku. Na základě zjištění a zvážení všech možností jsme se rozhodli velkoformátový tisk ukončit až po několika měsících, což nám umožnilo se ujistit, že jsme vybrali tu nejlepší možnou variantu.

„Svůj poslední výtisk, než se plotter odebral do křemíkového nebe, ze sebe vydal 11. října 2022. Čest jeho památce,“ uvedl Tomáš Bejček vedoucí Celouniverzitní počítačové studovny.

Kde jinde na univerzitě lze tisknout velké formáty?

Kompletní tiskový servis včetně velkoformátového tisku nabízí Grafické studio 18D působící pod Katedrou výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MU. Mimo jiné nabízí také grafické služby ať už pro studenty, zaměstnance a univerzitní pracoviště, pro které má zvýhodněné ceny, tak a i pro nezávislé subjekty. Více informací a na koho se obrátit s využitím tiskových služeb najdete na webových stránkách grafického studia.​