3D tisk na Celouniverzitní počítačové studovně končí. Kde jinde si ho můžete na MUNI vyzkoušet?

Pro malý zájem uživatelů rušíme službu 3D tisk, kterou bylo možné využít na 3D tiskárně v prostorách Celouniverzitní počítačové studovny. Případní zájemci však mají nadále možnost si 3D tisk vyzkoušet na jiných místech na univerzitě.

9. 5. 2022

Konec 3D tisku na CPS

Téměř čtyři roky si mohli studenti a zaměstnanci na MUNI vyzkoušet 3D tisk za zvýhodněnou cenu na 3D tiskárně, která byla k dispozici v prostorách Celouniverzitní počítačové studovny (CPS). Pro malý zájem ze jsme se však rozhodli službu 3D tisk ukončit.

„Za poslední rok byl ze strany studentů a zaměstnanců o 3D tisk na CPS minimální zájem. Využili jsme však mezitím tiskárnu pro jiné dobré účely, například jsme pro brněnské zdravotníky vytiskli několik stovek tzv. rouškolapů, které jim ulevily od častého nošení roušek,“ vysvětlil Vladimír Schindler, provozovatel služby 3D tisku z Ústavu výpočetní techniky. Tiskárnu se svými kolegy používá také při projektu s Pedagogickou fakultou zaměřeném na zapojení 3D tisku do výuky na základních a středních školách.

CPS však nebylo jediné místo, kde byla 3D tiskárna k dispozici. Kde jinde se dá na Masarykově univerzitě v současnosti vyzkoušet 3D tisk?

Makerspace – místo pro (nejen) 3D kreativitu

V listopadu 2021 se v prostorách Ústřední knihovny Filozofické fakulty otevřel tzv. Makerspace, kreativní studio, kde si může kdokoli z univerzity vyzkoušet 3D tisk, ale také třeba šicí stroj, set na virtuální realitu, plotr a plackovač. Místnost je potřeba si dopředu zarezervovat, filamenty (náplň) do 3D tiskárny je pak možné zakoupit u Informačního pultu v přízemí knihovny. Před samotnou rezervací je však potřeba ještě absolvovat (a předem si zažádat o) školení pro práci s vybranou technologií. Mnohem více informací, kompletní nabídku a kontakty najdete na webu Makerspace.

3D tisk a středisko Teiresiás

Druhou možností, kde se dá vyzkoušet 3D tisk na univerzitě, je Teiresiás, středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky. Sídlí na Komenského náměstí a případné využití 3D tiskárny je potřeba si předem domluvit. Kontakty najdete na webu Teiresiásu v sekci 3D tisk.

Nadšenci na přírodovědě

Tajným tipem je pak podloubí Přírodovědecké fakulty na Kotlářské ulici, kde sídlí nadšenci do 3D tisku z místního Oddělení informačních a komunikačních technologií. I tady je možné 3D tisk využít, je však nejprve potřeba kontaktovat vedoucího oddělení Jiřího Ledvinku a domluvit se na podrobnostech a možnostech vyzkoušení 3D tiskárny.