3D tisk


Upozornění

Služba již není poskytována. Obsah stránky není udržovaný.

V prostorách CPS je k dispozici 3D tiskárna v pilotním provozu pro všechny studenty a zaměstnance MU. Můžete si vytisknout například výukové pomůcky, náhradní díly, plastové modely, pomocné vizualizace a mnoho dalšího.

Princip 3D tisku je vytvoření třídimenzionálních pevných objektů z plastového materiálu (PLA) na základě digitálních souborů. Vrstvy se nanáší v různých tloušťkách od 200 μm do 100 μm a vytištění i menšího modelu je časově náročné.

Doba tisku cca 1 hodina, cena cca 25 Kč
Doba tisku cca 3 hodiny, cena cca 125 Kč
Doba tisku cca 21 hodin, cena cca 425 Kč

Inspiraci k 3D tisku podobných objektů najdete například na databázi modelů Thingiverse.

Parametry

Velikost tisku Rozměry jednoho dílu modelu nesmí přesáhnout velikost 150x150x150 mm
Tiskový materiál PLA filamenty certifikované firmou Y Soft
Podporované soubory STL, OBJ, 3DS
Dodací termíny V závislosti na velikosti a složitosti modelu se může tisknout i několik hodin. Předpokládaný čas se objeví před odesláním tisku.
Cena tisku Hodina tisku stojí 4,68 Kč, metr materiálu stojí 9,40 Kč. Výsledná cena modelu je pak součet spotřebovaného materiálu a doby tisku.

Podmínky poskytnutí služby

3D tisk je zatím v pilotním provozu, úlohu do fronty sice odesílá sám uživatel, ale zahájení tisku musí provést výhradně operátoři CPS.  Tisk je možný pouze v CPS, odjinud nejde soubor k tisku poslat. Vzhledem ke složitosti technologie tisku dávejte prosím pozor při tvorbě a výběru modelu a nastavení parametrů tisku.

Pro zaměstnance tiskneme na základě vnitro-objednávky příslušného HS MU. Je potřeba vyplnit formulář Vnitroorganizační objednávky na vašem ekonomickém oddělení, který pak předložíte při převzetí. 

Studenti hradí tisk přes SUPO.

Návody

Další informace

Podobné služby

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.