3D tisk


Upozornění

Služba již není poskytována. Obsah stránky není udržovaný.

V prostorách CPS je k dispozici 3D tiskárna v pilotním provozu pro všechny studenty a zaměstnance MU. Můžete si vytisknout například výukové pomůcky, náhradní díly, plastové modely, pomocné vizualizace a mnoho dalšího.

Princip 3D tisku je vytvoření třídimenzionálních pevných objektů z plastového materiálu (PLA) na základě digitálních souborů. Vrstvy se nanáší v různých tloušťkách od 200 μm do 100 μm a vytištění i menšího modelu je časově náročné.

Doba tisku cca 1 hodina, cena cca 25 Kč
Doba tisku cca 3 hodiny, cena cca 125 Kč
Doba tisku cca 21 hodin, cena cca 425 Kč

Inspiraci k 3D tisku podobných objektů najdete například na databázi modelů Thingiverse.

Parametry

Velikost tisku Rozměry jednoho dílu modelu nesmí přesáhnout velikost 150x150x150 mm
Tiskový materiál PLA filamenty certifikované firmou Y Soft
Podporované soubory STL, OBJ, 3DS
Dodací termíny V závislosti na velikosti a složitosti modelu se může tisknout i několik hodin. Předpokládaný čas se objeví před odesláním tisku.
Cena tisku Hodina tisku stojí 4,68 Kč, metr materiálu stojí 9,40 Kč. Výsledná cena modelu je pak součet spotřebovaného materiálu a doby tisku.

Podmínky poskytnutí služby

3D tisk je zatím v pilotním provozu, úlohu do fronty sice odesílá sám uživatel, ale zahájení tisku musí provést výhradně operátoři CPS.  Tisk je možný pouze v CPS, odjinud nejde soubor k tisku poslat. Vzhledem ke složitosti technologie tisku dávejte prosím pozor při tvorbě a výběru modelu a nastavení parametrů tisku.

Pro zaměstnance tiskneme na základě vnitro-objednávky příslušného HS MU. Je potřeba vyplnit formulář Vnitroorganizační objednávky na vašem ekonomickém oddělení, který pak předložíte při převzetí. 

Studenti hradí tisk přes SUPO.

Návody

Další informace

Podobné služby

Novinky a inspirace

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.