Varování: spear-phishingová kampaň cílící na přihlašovací údaje do IS MU
Kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity varuje před aktuální spear-phishingovou kampaní, zaměřenou na zcizení přihlašovacích údajů do Informačního systému MU.
Konec semestru a období před létem je ideálním okamžikem pro úklid a organizaci věcí. Doporučujeme udělat si trochu času a věnovat se také úklidu svých dat. Hodit se vám to bude i kvůli blížícímu se snížení kapacity OneDrive. Jak na to? Mrkněte na náš návod!
Během jara letošního roku jsme byli nuceni snížit kapacitu OneDrive, protože ze strany Microsoftu došlo k omezení přiděleného místa. Nově jsou tak kapacity nastaveny na 100 GB pro zaměstnance a doktorské studenty a 30 GB pro studenty bakalářského a magisterského studia.
Pokud potřebujete na svém OneDrive více místa, máme pro vás několik tipů, jak si kapacitu uvolnit:
Více se pak dozvíte v podrobném návodu.
Na MU jsou k dispozici i jiné typy úložišť, která můžete pro svá pracovní data využívat, a to zejména tzv. „střední úložiště“. Na některých fakultách je toto úložiště dostupné automaticky všem uživatelům a je připojené k počítači jako síťový disk.
Pro některé typy dat jsou síťová úložiště vhodnější než úložiště v rámci Microsoft 365 (např. archivní data, velké soubory apod.). Přehled možností síťových úložišť naleznete na tomto odkazu, kde můžete využít i formulář pro konzultaci, jaké úložiště je pro vaše data nejvhodnější.
Nejen data si zaslouží pravidelný úklid – dobré je čas od času zkontrolovat i to, kdo má vlastně přístup k našim dokumentům, v jakých týmech jsme a jestli je to ještě relevantní. A také to, kdo je v týmech či skupinách, které spravujeme my.
Spolupráce je pro většinu z nás denním chlebem, a tak je normální, že sdílíme soubory jak z OneDrive, tak i v rámci nejrůznějších týmů a pracovních skupin ze Sharepointu. Po čase už můžeme snadno ztratit přehled, komu jsme co nasdíleli a kam má kdo přístup. Naštěstí existují možnosti, jak provést audit sdílení a přístupů. Návody najdete tady:
S narůstajícím počtem projektů také narůstá počet týmů, skupin, sdílených schránek a kalendářů, které vlastníte a dál sdílíte nebo kde jste sami členy. Proto je dobré jednou za čas provést jejich kontrolu a ověřit, kdo další je mezi vlastníky nebo členy a jak jsou nastavena oprávnění pro přístup či sdílení. Pokud už není potřeba, abyste byli členy určité skupiny, je vhodné ji opustit. V případě vlastnictví týmu zvažte jeho aktuálnost a pokud víte, že tým už nebudete potřebovat, odstraňte ho.
Pokud dokument obsahuje důvěrné údaje, vždy se zamyslete nad tím, komu jej nasdílíte. Dobré je také dodržovat pravidla bezpečného sdílení:
Pokud nahlásíte jakýkoliv problém, budou s vámi komunikovat pouze zaměstnanci univerzity – ať už kolegové z fakultních IT center, nebo z Ústavu výpočetní techniky. Nikdy vás nebude kontaktovat technická podpora Microsoftu. Pokud by vám někdo volal a vydával se za podporu Microsoftu, nikdy mu nesdělujte jakékoliv údaje a telefonát ukončete.
Nikdy neprozrazujte své přihlašovací ani jiné důvěrné údaje e-mailem ani telefonicky. Technická podpora z CIT nebo Service Desku je nebude nikdy vyžadovat. Pokud si nejste jistí, kdo vás kontaktuje (např. v případě externí firmy), neváhejte ověřit kontaktní údaje (e-mailovou adresu, telefonní číslo) na oficiálním webu společnosti.
Více informací o kyberbezpečnosti, včetně možnosti hlásit bezpečností incidenty, naleznete na stránce kyberbezpečnostního týmu MU.
Kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity varuje před aktuální spear-phishingovou kampaní, zaměřenou na zcizení přihlašovacích údajů do Informačního systému MU.
V dnešní digitální době je klíčové mít k dispozici nástroje, které usnadní a zefektivní jak studium, tak výuku. Na MUNI mají všichni studenti i zaměstnanci k dispozici širokou škálu aplikací Microsoft 365, které mohou být neocenitelnými pomocníky pro studenty i vyučující. Jaké jsou jejich výhody?