Další možnosti úklidu
Nejen data si zaslouží pravidelný úklid – dobré je čas od času zkontrolovat i to, kdo má vlastně přístup k našim dokumentům, v jakých týmech jsme a jestli je to ještě relevantní. A také to, kdo je v týmech či skupinách, které spravujeme my.
Pravidelné revize sdílení
Spolupráce je pro většinu z nás denním chlebem, a tak je normální, že sdílíme soubory jak z OneDrive, tak i v rámci nejrůznějších týmů a pracovních skupin ze Sharepointu. Po čase už můžeme snadno ztratit přehled, komu jsme co nasdíleli a kam má kdo přístup. Naštěstí existují možnosti, jak provést audit sdílení a přístupů. Návody najdete tady:
Zkontrolujte svá členství v týmech
S narůstajícím počtem projektů také narůstá počet týmů, skupin, sdílených schránek a kalendářů, které vlastníte a dál sdílíte nebo kde jste sami členy. Proto je dobré jednou za čas provést jejich kontrolu a ověřit, kdo další je mezi vlastníky nebo členy a jak jsou nastavena oprávnění pro přístup či sdílení. Pokud už není potřeba, abyste byli členy určité skupiny, je vhodné ji opustit. V případě vlastnictví týmu zvažte jeho aktuálnost a pokud víte, že tým už nebudete potřebovat, odstraňte ho.
- Podívejte se na přehled týmů, skupin a komunit, kde jste vlastníky.
- Podívejte se na přehled týmů, skupin a komunit, kde jste členy.
Sdílejte dokumenty s rozumem
Pokud dokument obsahuje důvěrné údaje, vždy se zamyslete nad tím, komu jej nasdílíte. Dobré je také dodržovat pravidla bezpečného sdílení:
- Dobře zvažte, kdo k dokumentům nebo složkám potřebuje mít přístup. Je lepší sdílet cíleně konkrétním osobám než plošně.
- Sdílení přes anonymní linky je rizikové – nikdy nevíte, kdo další se k dokumentu může dostat. Stačí, aby kolega nevědomky poslal link mailem dál, a problém může být na světě! Pokud už anonymní linky používáte, můžete časově omezit jejich platnost.
- I pokud zvolíte typ sdílení „Lidé v MUNI“, jedná se o velmi široký okruh uživatelů! Pokud se takový link začne šířit po univerzitě, mohou se k dokumentu dostat nejen lidé z dalších pracovišť, ale také např. studenti či externisté s tzv. sponzorovaným účtem.
- Při sdílení zvažte, s jakým oprávněním ostatní potřebují k dokumentu nebo složce přistupovat – ne vždy potřebují práva přímo k úpravám! Často stačí, že si mohou dokumentu zobrazit nebo úpravy jen navrhovat. Díky vhodně nastavenému oprávnění si ponecháte kontrolu nad dokumentem.
- Nezapomeňte na to, že i adresát sdílení může dokumenty sdílet dál!
- Chcete si připomenout, jak sdílet dokumenty? Mrkněte na přehledný návod.
Buďte obezřetní při komunikaci
Pokud nahlásíte jakýkoliv problém, budou s vámi komunikovat pouze zaměstnanci univerzity – ať už kolegové z fakultních IT center, nebo z Ústavu výpočetní techniky. Nikdy vás nebude kontaktovat technická podpora Microsoftu. Pokud by vám někdo volal a vydával se za podporu Microsoftu, nikdy mu nesdělujte jakékoliv údaje a telefonát ukončete.
Nikdy neprozrazujte své přihlašovací ani jiné důvěrné údaje e-mailem ani telefonicky. Technická podpora z CIT nebo Service Desku je nebude nikdy vyžadovat. Pokud si nejste jistí, kdo vás kontaktuje (např. v případě externí firmy), neváhejte ověřit kontaktní údaje (e-mailovou adresu, telefonní číslo) na oficiálním webu společnosti.
Více informací o kyberbezpečnosti, včetně možnosti hlásit bezpečností incidenty, naleznete na stránce kyberbezpečnostního týmu MU.