Registrace internetových domén


Každý web potřebuje svoji jedinečnou adresu. Zajišťujeme registraci internetových domén všech typů (včetně adres v rámci .muni.cz, .fakulta.muni.cz apod.) a převod domén pod majetek a správu MU v případě, že byly registrovány mimo tuto službu. Pro registrované domény můžeme zařídit provoz elektronické pošty.

Registrace domény

Oproti registraci domény vlastními silami s námi ušetříte čas a nemusíte se již dále o nic starat. U domén institucí a projektů navíc zajistíme udržitelnost – např. eliminujete riziko, že z důvodu personálních změn dojde k nezaplacení poplatků fyzickou osobou a tudíž ke ztrátě domény. Postup a podmínky pro poskytnutí služby se liší podle jednotlivých typů domén.

domena.cz (.eu, .com, ...)

Zprostředkováváme registraci veškerých domén 2. řádu, tedy domén typu muni.cz, wikipedia.org, pravo21.online apod. Podle TLD (přípona .cz, .eu, ...) vybereme příslušného registrátora, u kterého je pak doména fyzicky zaregistrována.

Podmínky poskytnutí služby

Pro tento typ domény je potřeba zajistit financování z vlastních zdrojů příslušného projektu, pracoviště apod. Roční platba se zpravidla pohybuje maximálně v řádu stokorun – výše částky záleží na vybrané TLD (příponě .cz, .eu, ...).

Registrovat doménu 2. řádu

adresa.domena.cz

Zajistíme vytvoření vlastních domén nižších řádů (subdomén), tedy adres typu brnensky.denik.cz, analytics.google.com apod.

Podmínky poskytnutí služby

Příslušná doména 2. řádu (ceitec.cz) musí být ve správě ÚVT (tzn. zřízena přes tuto službu) a její zřizovatel, typicky pracoviště MU, musí s vytvořením subdomény souhlasit.

Registrovat doménu adresa.domena.cz

adresa.muni.cz

Zajišťujeme registraci adres v rámci domény muni.cz, např. gamu.muni.cz apod.

Podmínky poskytnutí služby

Adresy přímo pod doménou muni.cz jsou vyhrazeny pouze pro weby, které musejí splňovat následující podmínky:

  • jsou vytvořeny v jednotném vizuálním stylu MU,
  • jejich technické zázemí zajišťuje ÚVT,
  • jedná se o weby významných aktivit MU.

Dále by tyto weby měly splňovat i následující pravidla, z nichž však mohou být činěny výjimky:

Pro zajištění dodržování těchto pravidel schvaluje veškeré žádosti o tyto adresy ředitel ÚVT.

Registrovat doménu adresa.muni.cz

Zároveň se žádostí pošlete také zdůvodnění,
že poptávaný web splňuje podmínky poskytnutí služby.

adresa.(law, med, sci, ics, ...).muni.cz

Vytváření adres tohoto typu ÚVT ne vždy zajišťuje přímo, registraci však případně zprostředkujeme.

Podmínky poskytnutí služby

Zpravidla je možné tento typ adresy zřídit pro libovolný web.

Registrovat doménu v rámci fakulty či součásti MU

Převod domény registrované vlastními silami

Pokud máte ve správě některý web MU a zjistili jste, že jeho doména 2. řádu (domena.cz apod.) není v majetku ani správě MU, je vhodné tuto doménu pod MU převést. Případnou kontrolu majitele domény je možné provést pomocí služby www.whois.net.

Webu, který běží na doméně registrované na osobu mimo MU, hrozí, že po případném odchodu majitele domény z MU nebude možné doménu nadále využívat. Pro tyto případy poskytujeme službu převodu domény do majetku a správy MU. Podmínkou je, že aktuální majitel domény musí s převodem souhlasit a při převodu spolupracovat.

Elektronická pošta

V rámci balíku služeb Microsoft Office 365 je možnost na registrované doméně provozovat i elektronickou poštu (tedy adresy jmeno@domena.cz). Ke zprovoznění elektronické pošty nám stačí jen seznam adres a jména osob, které k nim mají mít přístup.

Webhosting

Samotná registrace internetové adresy pro provoz webu nestačí – kromě ní je potřeba i server, kde web poběží. Je možné mít k dispozici svůj lokální server v rámci pracoviště, popřípadě od firmy, která vám například tvoří web. Žádné z těchto řešení však není pro univerzitní weby doporučováno. Na univerzitě je nabízeno kromě registrace domén také služba Tvorba a provoz univerzitních webů, která zajišťuje centrální řešení pro správu webů a dalších internetových aplikací.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.