E-mailové účty a pošta
Návod: Konfigurace a import poštovního účtu

1
Abyste mohli používat poštovního klienta na PC, tabletu nebo v mobilu, rozhodněte se, který účet chcete importovat. Většina aplikací podporuje i více účtů. Pro každý poštovní účet použijte jeho konfiguraci příchozí a odchozí pošty, kterou naleznete v přehledu na konci této stránky.

2
Importujete-li poštovní účty do aplikací Microsoft Outlook nebo Mozilla Thunderbird, postupujte podle následujících návodů:

Při importu účtu po Vás budou požadovány údaje, které naleznete níže, a to i v případe, že používáte jinou aplikaci.

Celouniverzitní poštovní účty

Schránka o365: @muni.cz

Outlook
Uživatelské jméno: UČO@muni.cz (přesměruje na jednotné přihlášení, kde zadáte pouze UČO)
Heslo: primární heslo

Aplikace třetích stran, které používají účet Microsoft Office (např. Mozilla Thunderbird, Apple Mail, Android Gmail...)
Uživatelské jméno: UČO@muni.cz
Heslo: heslo pro Microsoft Office 365/aplikace nepodporující jednotné přihlášení (nastavíte v INETu)

Server: outlook.office365.com
Port: 993
Zabezpečení: TLS

Server: outlook.office365.com
Zabezpečení: TLS

Outlook
Heslo: primární heslo

Server: smtp.office365.com
Port: 587
Zabezpečení STARTTLS

Schránka IS MU: @mail.muni.cz

Uživatelské jméno: UČO
Heslo: sekundární heslo

Port: 143 nebo 993
Zabezpečení: STARTTLS anebo SSL/TLS

Zabezpečení: SSL/TLS

Uživatelské jméno: UČO@IS.MUNI.CZ nebo UČO

Port: 465
Zabezpečení: SSL/TLS

Schránka gmail: @mail.muni.cz

Pro přijímání pošty Google Mail v jiných klientech je nutné tuto volbu nejprve aktivovat - viz návod: Čtení zpráv z Gmailu v jiných e-mailových klientech pomocí protokolu POP a Čtení zpráv z Gmailu v jiných e-mailových klientech pomocí protokolu IMAP.

Server: imap.gmail.com
Port: 993
Zabezpečení: SSL

Server: pop.gmail.com
Zabezpečení: SSL

Uživatelské jméno: UČO@mail.muni.cz

Server: smtp.gmail.com
Port: 587
Zabezpečení TLS/STARTTLS anebo SSL

Fakultní poštovní účty

Schránka FF: @phil.muni.cz

Přístup k fakultní poště pomocí poštovního klienta a protokolu IMAP

Pro tento způsob doporučujeme zvolit poštovního klienta Mozilla Thunderbird nebo Microsoft Outlook.

Nastavení příchozí pošty (IMAP)

Varianta 1

Port: 143
Zabezpečení: STARTTLS

Varianta 2

Port: 993
Zabezpečení: SSL/TLS

Nastavení odchozí pošty (SMTP)

Port: 465
Zabezpečení: SSL/TLS

Schránka FSS: @fss.muni.cz

Poštovní server FSS byl přestěhován do Office 365. Proto při nastavování postupujte podle univerzitních návodů pro práci s O365. V MS Outlooku si zvolíte přidat účet, vyplníte přihlašovací údaje a vytvoří se vám nový účet, který je rovnou nakonfigurovaný. V Tunderbirdu je třeba nakonfigurovat IMAP připojení.

Na FSS nabízíme uživatelům účet v GSuit, doména apps.fss.muni.cz. Předpokládáme, že budete poštu vyřizovat přes webové rozhraní GSuite, pokud chcete nakonfigurovat MS Outlook nebo Tunderbird využijete nápovědy google nebo si vyžádáte asistenci.

Celá řada uživatelů má fakultní poštu přesměrovanou na jiné účty. Těm doporučujeme postupovat dle návodů platných pro systémy v nichž si poštu vyřizují.