Centrum informačních technologií FF
Kancelář e-learningu

Tvorba e-learningových podpor

Distanční vzdělávání má u nás menší tradici. Není se však čeho bát. Taková britská Open University funguje distančně celá už od 60. let právě díky technologii. Máme pro vás pár tipů na to, jak si vybrat vhodnou platformu, ať už chcete tvořit elektronickou studijní oporu, nebo celý online kurz.

Jak vybrat tu pravou platformu?

Analýza, design, implementace, evaluace a redesign – to jsou základní fáze ve vzdělávacím procesu. Co je tedy důležité promyslet na začátku?

  • Co víte o studentech? Kolik jich zhruba bude?
  • Co studenti potřebují? Na jaké úrovni jsou jejich znalosti?
  • Co jsou vzdělávací cíle vašeho předmětu? Co mají být výstupy z učení?
  • Jaké nástroje vám mohou nejlépe pomoci k dosažení těchto cílů?

Využijte například Kolo iPadagogiky. To propojuje patra Bloomovy taxonomie s aktivitami a možnými nástroji.

Kolo iPadagogiky (Android) Kolo iPadagogiky (Apple)


 

Platformy, které můžete využít

LMS Moodle / ELF

Moodle je systém pro organizaci a řízení výuky. Jeho instalace používaná na Filozofické fakultě MU nese název ELF, ale s Moodlem se lze setkat po celém světě. Jedná se o open-sourcovou platformu, na níž je možné vytvářet a spravovat e-learningové kurzy. Moodle funguje jako webová skládačka, v níž sestavujete e-learningový kurz z různých modulů, které v kurzech hrají roli studijních materiálů, testů, odevzdáváren atp. Moodle je vhodný jak pro b-learning (neboli blended Learning, kombinaci prezenční výuky a distanční elektronické podpory), tak i pro kompletně e-learningové kurzy.

Výhody Moodlu:

  • Jednoduché a intuitivní ovládání.
  • Široké možnosti testování a analýzy testů.
  • Kurzy lze v omezené míře přenášet mezi různými instalacemi Moodlu, takže kurz z MU je možné zkopírovat na Moodle na jiné instituci.

Nevýhody Moodlu:

  • Není 100% provázaný s IS MU.
    • Evidence docházky není propojená.
    • Z ELFu nelze zadávat známky do ISu.
  • Aby kurzy vypadaly vizuálně přívětivě, je zapotřebí jim věnovat více času.

ELF Uživatelská dokumentace Moodle/ELF Moodle – oficiální stránky


 

Bez popisku

Interaktivní osnova v IS MU

Interaktivní osnovu ISu je vhodné použít tehdy, když je vaším cílem tvorba jednoduššího b-learningového kurzu nebo když máte specifické požadavky na integraci v rámci ISu.

Výhody Interaktivní osnovy IS MU:

  • Integrováno v IS MUNI.
  • Možnost individuálních požadavků.
  • Vylepšený vzhled.

 

Umbraco

Umbraco je redakční systém, který Filozofická fakulta MU využívá pro své webové stránky. Systém lze ovšem použít i pro vzdělávací obsah, který tak bude veřejný. Umbraco se hodí pro zkušenější uživatele. V případě využití v kurzu je potřeba jej kombinovat s nástrojem pro řízení výuky (Moodle, IS, Google Classroom). Tímto způsobem je pro některé své kurzy využívá například KISK (KPI11, KPI33).

Pokud budete chtít vytvářet webové stránky v redakčním systému Umbraco pro předměty Filozofické fakulty, můžete využít podpůrných služeb CIT FF MU.

Tvorba webů na FF Dokumentace k Umbracu WebCentrum


 

Bez popisku

Google Classroom

Google Classroom je nástroj na řízení aktivit ve třídě, který je možné propojit s ISem. Můžete zde se studenty komunikovat a zadávat jim úkoly, které mohou plnit například ve sdílených Dokumentech Google. Výhodou Google Classroom je její jednoduchost. Hodí se tedy pro začátečníky, nebo tehdy, pokud vám stačí jen menší výběr funkcí. Nevýhodou nástroje je obtížné kontaktování technické podpory v případě potíží. 


 

Chtěli byste vědět více nebo vám není něco jasné?

Napište nám

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.