Centrum informačních technologií FF
Kancelář e-learningu

Před podzimním semestrem 2022 spouštíme plánovaně novou, čistou instalaci fakultního e-learningového prostředí ELF určenou pro akademický rok 2022/2023. V rámci životního cyklu ELFu tak navážeme na ELF 21/22.

Stejně jako v minulých letech bude tedy potřeba, aby si vyučující a tvůrci kurzů automatizovaně převedli do nové verze ELFu kurzy, se kterými budou v daném období pracovat.

Novinky v ELFu 22/23

 • Převod modulu Úkolu s opravou na Úkol

  Všechny instance modulu Úkol s opravou vytvořené ve dřívějších instalacích ELFu budou při přenosu do nového prostředí automatizovaně převedeny na standardní modul Úkol.

  Více informací

  Zastaralý modul Úkol s opravou již není možné technicky udržovat. Základní a bezpečnostně podporovaný modul Úkol navíc během let doznal mnohých vylepšení a jeho funkce jsou nyní ekvivalentní funkcím modulu Úkol s opravou. Není tedy vhodné udržovat dva prakticky totožné moduly v rámci jedné instalace.

  Pokud váš kurz obsahuje cvičení vytvořené v modulu Úkol s opravou, postupujte při přenosu kurzu zcela běžným způsobem. Během přenosu budou všechny Úkoly s opravou ve vašem kurzu nalezeny a automaticky převedeny na modul Úkol.

  Po převodu kurzu se kromě běžné kontroly nastavení kurzu prosím zaměřte pečlivěji i na nově převedené úkoly a v případě jakýchkoliv nejasností či problémů nás neprodleně kontaktujte.

  Pokud je u vašeho Úkolu s opravou nastaveno zobrazení úkolů ostatním studentům a zároveň toto nastavení chcete zachovat i v převedeném úkolu (který tuto funkci standardně nenabízí), je potřeba postupovat podle tohoto návodu.

 • Tvorba nového kurzu

  Uživatelé již nebudou moct vytvářet kurzy přímo pomocí tlačítka Přidat nový kurz, ale bude potřeba postupovat přes formulář na kartě Založení kurzu. Ten najdete na horní liště ELFu.

  Stále také můžete požádat o založení kurzu naši uživatelskou podporu.

  Napište nám

Důležitá data

 • Spuštění nové verze ELFu pro podzim 2022 –⁠ jaro 2023

  začátek července 2022

  V tomto období bude nová platforma připravena pro přenosy kurzů. Začátkem července (i později) bude tedy možné postupně převádět kurzy z předchozích verzí ELFu do nové instalace pro období podzim 2022–jaro 2023.

 • Změna přesměrování adresy elf.phil.muni.cz

  začátek září 2022

  1. Obecná adresa elf.phil.muni.cz vede od tohoto momentu na ELF 22/23.
  2. Předchozí verze ELFu zůstávají dostupné na vybraných adresách. Odkazy na ně najdete v nové instalaci.
 • Převod ELFu 21/22 do režimu pro čtení

  12. září 2022

  V pondělí 12. září (začátek semestru) bude ELF 21/22 přepnut do režimu pro čtení, tzn. že kurzy zde uložené už nebude možné upravovat. Všem uživatelům ovšem zůstanou zachována dosavadní práva přístupu, stále bude možné prohlížet obsah kurzů či provádět jejich zálohování.

  Režim pro čtení zároveň neomezuje možnost přenosu kurzů do navazující verze ELFu.

Používáte moduly Slovník, Fórum, Databáze či Wiki a chcete při přenosu kurzu zachovat jejich obsah tvořený studujícími?

Kurzy se automatickým přenosem převádí bez uživatelských dat (tj. údajů o studujících, jejich aktivitách, odevzdaných úkolech, známkách apod.), avšak obsah výše uvedených modulů tvoří právě uživatelská data.

Co dělat, pokud chci uživatelská data při přenosu kurzu v modulech zachovat

Pokud máte v kurzu např. Slovník či Wiki, do nichž studenti každý rok doplňují nové položky a vy na nich dále stavíte, je třeba obsah modulů přenést dodatečně zvlášť.

Jestliže používáte Slovník či Databázi a jejich obsah je tvořen pouze textem (tedy nikoliv obrázky či jinými soubory), můžete si patřičná uživatelská data přenést do nového kurzu sami exportem dat. Návody naleznete zde:

Export dat pro Slovník Export dat pro Databázi

Další možností je kontaktovat uživatelskou podporu Kanceláře e-learningu CIT FF. V takovém případě prosím specifikujte, v jakém kurzu které konkrétní moduly potřebujete doplnit o uživatelská data.

Napište nám

Pokud Vám v nové verzi kurzu obsah modulu chybět nebude (používáte např. Fórum pro diskuze aktuální v rámci semestru a jejich obsah si do dalšího semestru nepřejete zachovávat), kurz se automatickým přenosem převede správně.

Používáte ve svých kurzech Sdílenou banku úloh?

V takovém případě se automatický přenos kurzu nepovede. Užíváte-li tuto funkci, kontaktujte prosím uživatelskou podporu Kanceláře e-learningu CIT FF, která Vám kurz převede ručně.

Napište nám

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.