Pomozte nám ochránit vaše osobní i univerzitní data

Zodpovědnost v kyberprostoru a zabezpečení přístupu k účtům není jen tématem ochrany vašich osobních a citlivých dat, ale také těch univerzitních. Byli byste v pohodě s tím, pokud by na vašem pracovišti měli všichni přístupnou vaši soukromou konverzaci s kolegou? Nebo historii vašich výplatních lístků? Abyste takový problém nemuseli řešit, existuje způsob, který dokáže vaše data účinně ochránit – vícefázové ověření. A právě to teď připravujeme na MUNI a hledáme dobrovolníky, kteří se zapojí do jeho otestování.

9. 2. 2023

Jednoduchý způsob, jak ochránit váš účet a citlivá data

Vícefázové ověření je metoda, která efektivně zvyšuje zabezpečení přihlašování do systémů a k online službám tím, že vyžaduje více kroků ověření. Útočníkovi už nestačí pouze znát vaše uživatelské jméno a odhalit heslo. Přichystali jsme mu do cesty za prolomením vašeho účtu další překážku, kterou je velice obtížné obejít. Může jím být například elektronická klíčenka (token) anebo využití některého z biometrických ověření, jako je otisk prstu nebo snímek vaší tváře.

Možná si říkáte, že vícefázové ověření je jen zbytečný krok při přihlašování navíc. Pravděpodobně s ním však už dlouho přicházíte do kontaktu v situacích, kdy vám to přijde naprosto přirozené. A to například při přihlašování do vašich online bankovních účtů, protože finance chce mít v bezpečí každý. V posledních letech se však také zvýšilo množství útoků na univerzitu a její uživatele, kde máme také mnoho dat, která potřebujeme chránit. A protože na univerzitě máme a nadále chceme mít co nejbezpečnější kyberprostředí, řešíme vícefázové ověření také u nás na MU. Navíc je pravděpodobné, že v budoucnu bude vícefázové ověření povinné pro přihlášení do vybraných služeb a systémů.

Pomozte nám vylepšit vícefázové ověření na MU

K tomu, aby univerzitní vícefázové ověření, jeho nastavení a využívání bylo bezproblémové a pro vás co nejpříjemnější, potřebujeme právě vaši pomoc! A to nejlépe tak, že vyplníte dotazník zaměřený na informační povědomí o vícefázovém ověření a zapojíte se do uživatelského testování. Díky vašemu zapojení pak vychytáme všechny mouchy a vyladíme detaily.

Abychom vynahradili čas všem těm, kteří se kromě dotazníku zapojí také do uživatelského testování, máme jako odměny přichystané drobné reklamní předměty MUNI (například hrnek, blok, hlavolam a jiné).

EDIT: Vyplňování dotazníku i uživatelské testování už proběhlo a bylo ukončeno.

V zahraniční běžná praxe, v Česku stoupající trend

V zahraničí se vícefázové ověření už delší dobu používá jako standard pro zvýšení bezpečnosti online účtů a chrání před kyberútoky, útoky typu phishing (co je to phishing?) a před nelegitimním zacházením s osobními a citlivými údaji. V České republice se v posledních letech stává čím dál populárnější a stále více firem a společností jej implementuje do svých systémů jako způsob, jak zvýšit bezpečnost svých online služeb pro své zákazníky a uživatele. Stejně tak vícefázové ověření využívá mnoho lidí například při přístupu do svých Google účtů. Je to zkrátka snadný a efektivní způsob, jak uchránit svá data.

Slovníček – vícefázové ověření neboli MFA (Multi-Factor Authentication)

Často se jako označení pro vícefázové ověření používá také zkratka MFA, která zastupuje anglické slovní spojení Multi-Factor Authentication.

Vícefázové ověření v Informačním systému MU

Vícefázové ověření lze také nastavit pro přihlášení do Informačního systému IS MUNI. Aktivovat jej můžete v několika krocích dle tohoto návodu.