Terminálové servery

Terminálový server je počítač, který můžete po autentizaci vzdáleně obsluhovat tak, jako byste seděli přímo u jeho monitoru. Můžete tak například využívat software instalovaný na vzdáleném počítači, využívat na něm uložená data nebo se pomocí něj připojit k dalším zařízením.

Terminálové servery na MU

Univerzitní PC jako terminálový server Jako terminálový server může fungovat i běžný počítač, pokud k němu uživatel potřebuje přistupovat po síti, Přístup na svůj služební počítač je umožněn pomocí technologie „připojení ke vzdálené ploše“. Daný uživatel tak může využívat licenčně nákladných aplikací, které jsou mu v zaměstnání k dispozici, ze svého notebooku.
Službu možné použít pouze na zaměstnaneckých PC centrální správy.

Příklad použitíZaměstnanec přistupuje z domu např. k licencovaným aplikacím a uloženým datům, které má na svém pracovním počítači.
UCN (TServer) Slouží pro přístup k datům, která mají uložena uživatelé univerzitních počítačových studoven na síťových discích. Zároveň jsou tu dostupné některé aplikace využívané i ve studovnách. Server dostupný pro uživatele nacházející se v univerzitní síti, a to buďto fyzicky, nebo vzdáleně prostřednictvím služby OpenVPN.

Příklad použití: Student chce použít aplikaci Matlab pro 3D modelování matematické funkce v době prázdnin, kdy jsou studovny na MU zavřené.
UKB CEITEC (TSUKB) Poskytuje služby pro vědecké týmy z CEITEC. Umožňuje vědcům shromažďovat a analyzovat data ze služebních, především přístrojových sítí. Aplikace, které jsou zde k dispozici, jsou spíše vědeckého zaměření, určená pro vizualizaci a analýzu dat. Pro přístup je nutná licence.

Příklad použitíPro práci s daty nasbíranými přístroji, např. mikroskopy, daný profesor nemusí být fyzicky přítomen v laboratoři, ale prostřednictvím vzdáleného připojení na TSUKB může pracovat např. ze své kanceláře na jiné lokalitě.

Připojit se k UCN

Zobrazí návod k připojení.

Připojit k UKB CEITEC

Zobrazí návod k připojení.

PC jako terminálový server

O povolení žádejte svého IT správce.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.