Terminálové servery


Terminálový server je počítač, který můžete po autentizaci vzdáleně obsluhovat tak, jako byste seděli přímo u jeho monitoru. Můžete tak například využívat software instalovaný na vzdáleném počítači, využívat na něm uložená data nebo se pomocí něj připojit k dalším zařízením.

Terminálové servery na MU

Univerzitní PC jako terminálový server Jako terminálový server může fungovat i běžný počítač, pokud k němu uživatel potřebuje přistupovat po síti, Přístup na svůj služební počítač je umožněn pomocí technologie „připojení ke vzdálené ploše“. Daný uživatel tak může využívat licenčně nákladných aplikací, které jsou mu v zaměstnání k dispozici, ze svého notebooku.
Službu možné použít pouze na zaměstnaneckých PC centrální správy.

Příklad použitíZaměstnanec přistupuje z domu např. k licencovaným aplikacím a uloženým datům, které má na svém pracovním počítači.
UCN (TServer) Slouží pro přístup k datům, která mají uložena uživatelé univerzitních počítačových studoven na síťových discích. Zároveň jsou tu dostupné některé aplikace využívané i ve studovnách. Server dostupný pro uživatele nacházející se v univerzitní síti, a to buďto fyzicky, nebo vzdáleně prostřednictvím služby OpenVPN.

Příklad použití: Student chce použít aplikaci Matlab pro 3D modelování matematické funkce v době prázdnin, kdy jsou studovny na MU zavřené.
UKB CEITEC (TSUKB) Poskytuje služby pro vědecké týmy z CEITEC. Umožňuje vědcům shromažďovat a analyzovat data ze služebních, především přístrojových sítí. Aplikace, které jsou zde k dispozici, jsou spíše vědeckého zaměření, určená pro vizualizaci a analýzu dat. Pro přístup je nutná licence.

Příklad použitíPro práci s daty nasbíranými přístroji, např. mikroskopy, daný profesor nemusí být fyzicky přítomen v laboratoři, ale prostřednictvím vzdáleného připojení na TSUKB může pracovat např. ze své kanceláře na jiné lokalitě.

 

Připojit se k UCN

Zobrazí návod k připojení.

Připojit k UKB CEITEC

Zobrazí návod k připojení.

PC jako terminálový server

O povolení žádejte svého IT správce.


Určeno pro
student, zaměstnanec

Cena
zdarma

Dostupnost
non-stop


Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity
+420 549 49 7722
helpdesk@ics.muni.cz


Našli jste chybné/neúplné informace?
Pomozte nám zlepšit kvalitu obsahu

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče, která již není podporována. Je možné, že některé aplikace nebudou zobrazeny správně, některé funkčnosti nebudou dostupné, případně budou dostupné v omezeném rozsahu.