Terminálové servery


Terminálový server je počítač, který lze po autentizaci vzdáleně obsluhovat tak, jako byste seděli přímo u jeho monitoru. Lze tak například využívat software instalovaný na vzdáleném počítači, využívat na něm uložená data nebo se pomocí něj připojit k dalším zařízením.

Terminálové servery na MU

Univerzitní PC jako terminálový server Jako terminálový server může fungovat i běžný počítač, pokud k němu uživatel potřebuje přistupovat po síti. Přístup na služební počítač je možný pomocí technologie „připojení ke vzdálené ploše“. Uživatel tak může ze svého notebooku využívat licenčně nákladné aplikace, které jsou mu v zaměstnání k dispozici. Službu je možné použít pouze na zaměstnaneckých PC centrální správy.

Příklad použitíZaměstnanec přistupuje z domu např. k licencovaným aplikacím a uloženým datům, které má na svém pracovním počítači.
UCN (TServer) Slouží pro přístup k datům, která mají uložena uživatelé univerzitních počítačových studoven na síťových discích. Zároveň jsou tu dostupné některé aplikace využívané i ve studovnách. Server je dostupný pro uživatele nacházející se v univerzitní síti, a to buďto fyzicky, nebo vzdáleně prostřednictvím služby OpenVPN.

Příklad použití: Student chce použít aplikaci Matlab pro 3D modelování matematické funkce v době prázdnin, kdy jsou studovny na MU zavřené.
UKB CEITEC (TSUKB) Poskytuje služby pro vědecké týmy z CEITEC. Umožňuje vědcům shromažďovat a analyzovat data ze služebních, především přístrojových sítí. Aplikace, které jsou zde k dispozici, jsou spíše vědeckého zaměření, určené pro vizualizaci a analýzu dat. Pro přístup je nutná licence.

Příklad použitíPro práci s daty nasbíranými přístroji, např. mikroskopy, uživatel nemusí být fyzicky přítomný v laboratoři, ale prostřednictvím vzdáleného připojení na TSUKB může pracovat např. ze své kanceláře na jiné lokalitě.

Připojit se k UCN

Zobrazí návod k připojení.

Připojit k UKB CEITEC

Zobrazí návod k připojení.

Kontaktovat lokální IT podporu

Vytvoření terminálového serveru je možné na PC zapojených do domény. Pro zřízení kontaktujte svého IT správce.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.