Používejte ke komunikaci a online práci univerzitní nástroje

Současná situace odkázala miliony lidí po celém světě k práci z domova. Jak pracovní, tak i osobní záležitosti uživatelé řeší pomocí řady online komunikačních platforem. Pokud však nejsou univerzitní, mohou s jejich využíváním být spojená určitá rizika. 

30. 4. 2020 Pavel Čeleda, Tomáš Plesník

Bez popisku

Jaké nástroje používat? Univerzitní!

Doporučujeme, aby uživatelé v maximální možné míře využívali IT technologie, které MUNI provozuje a poskytuje jako oficiální univerzitní službu. Jedná se především o nástroje Office 365, jejichž součástí je i platforma pro videokonference Microsoft Teams. Ta poskytuje pokročilé zabezpečenípomocí něhož se data šifrují jak při přenosu, tak i v úložišti. 

Používání alternativních komunikačních platforem doporučujeme v případech, kdy není možné pro účely komunikace plnohodnotně využít nástroje Microsoft Teams a komunikace neobsahuje citlivé informace. 

Jak je to s tím Zoomem?

Velmi diskutovaným komunikačním nástrojem se během pandemické situace stala služba Zoom, což je nástroj umožňující vedení videokonferencí s řadou funkcí. A právě z tohoto důvodu se služba stala častým cílem pro útočníky. Na celou řadu zranitelností této služby upozorňuje ve svém varování Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB). Tyto zranitelnosti jsou již vaktuální verzi opraveny, stále se však mohou týkat starších verzí nástroje Zoom. 

V případě, že se rozhodnete využívat službu Zoom, doporučujeme pro více informací prostudovat vyjádření sdružení CESNET, které službu poskytuje vysokým školám.

Náš kyberbezpečnostní tým CSIRT-MU sleduje bezpečnostní obavy uživatelů spojené s využitím této platformy. Pro používání služby Zoom stanovil následující bezpečnostní doporučení: 

  • Zoom využívejte pouze pro komunikaci, která neobsahuje citlivé informace.
  • Buďte obezřetní a kontrolujte identitu ostatních uživatelů.
  • Neotevírejte v prostředí platformy nevyžádané přílohy a odkazy.
  • Používejte pouze nejnovější dostupnou verzi komunikačního nástroje. 

Bezpečnostní problémy se netýkají pouze této platformy, která se dostala do hledáčku médií. Obezřetnost je na místě u používání všech komunikačních nástrojů. Pro svou bezpečnost uděláte vždy lépe, když využijete produkt, se kterým má Masarykova univerzita smluvní vztah, tj. pravidla použití a ochrany dat se fakticky neřídí pouze jednostranným prohlášením poskytovatele dané služby. 

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.