FF Webový server
Tuto službu zajišťuje FF MU


Webový server FF MU lze po konzultaci s CIT FF využít v případech, kdy není možné web vytvořit v systému Umbraco a není z relevantního důvodu možné ani použití cPanelu, který je určen pro speciální webové aplikace primárně.

Využití serveru

Pro běžné weby na univerzitě doporučujeme využití univerzitního řešení ve formě systému Umbraco. Pokud máte ovšem individuální požadavky týkající se vašeho webu (například speciální webové aplikace) a není možné ani použití řešení přes cPanel, je možné použití fakultního webového serveru. Při využití tohoto řešení vytvoříme na serveru webový prostor, o nějž se již nadále stará správce webu (nebo jiná osoba pověřená jeho pracovištěm).

Podmínky využití služby

Vhodnost využití webového serveru pro webovou aplikaci je nutné nejprve konzultovat s pracovníkem CIT FF. Službu poskytujeme jen pro speciální webové aplikace, nikoli běžné weby. Při použití fakultního webového serveru je nutné založení fakultního účtu (viz níže).

Jak přistupovat k datům na serveru

  • Šífrovanými protokoly ssh/sftp/scp, například pomocí programů Putty, WinSCP nebo Total Commander se sftp pluginem (není std. součástí). Tento způsob připojení není nijak omezen.
    • Pokud pracujete z neuniverzitní sítě, je k připojení nutné se nejprve připojit k VPN.
  • Protokoly cifs/smb, tzn. přípojit data na serveru jako síťovou jednotku. Tento způsob přípojení je omezen. Buď se musí jednat o počítač v areálu FF MU nebo je nutné se nejdříve přihlásit k univezitní VPN.
  • Pro přihlášení k serveru použijte svůj fakultní účet. Jestliže jej nemáte, založte si jej dle návodu.

Přistupujete-li k serverům mimo fakultu, používejte vždy plný název serveru, tj. mrakoplas.phil.muni.cz. Pokud se vám nedaří k serveru připojit, zkuste na stránce Časté otázky zkontrolovat, zda postupujete správně. 

Návody

Službu poskytuje a zajišťuje Centrum informačních technologií Filozofické fakulty (CIT FF).

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.