Uzavřené knihovny vás nezastaví
Upozornění
Služba již není poskytována. Obsah stránky není udržovaný.
V době karantény jsou pro studenty a zaměstnance uzavřeny studovny a knihovny, fakulty a další univerzitní budovy. Když však nemůžete do knihovny, může knihovna za vámi domů.
Využít totiž můžete elektronické zdroje, e-prezenčku, otevřené fondy Národní knihovny ČR a další možnosti online přístupu k informacím, které poskytuje (nejen) naše univerzita. Co všechno je vám k dispozici?
Elektronické informační zdroje MUNI
Elektronické informační zdroje MUNI je online databáze vědeckých článků a dalších materiálů (časopisy, sborníky konferencí, e-knihy, encyklopedie atd.), ke kterým máte na univerzitě přístup zdarma.
Jsou však přístupné jen z univerzitní sítě. Jak na to? Pomocí VPN se můžete do sítě vzdáleně přihlásit odkudkoliv na světě. Stačí zadat jen UČO a sekundární heslo. Pro případnou pomoc s nefunkčním vzdáleným přístupem se obracejte prosím na eiz@muni.cz.
Vyhledávání Discovery
Pro efektivní vyhledávání (jedním dotazem z jednoho místa) ve všech elektronických zdrojích, knihovním katalogu MUNI, e-archivu diplomových prací a dalších odborných informačních zdrojích využijte službu discovery.muni.cz.
U vyhledaných výsledků můžete pomocí odkazu „Fulltext Finder“ dohledat, zda k danému dokumentu existuje na MUNI dostupný elektronický text. Službu může k vyhledávání použít kdokoliv, pro plnohodnotné využití (např. pro přístup k plnému e-textu dostupnému na univerzitě) je třeba se autentizovat jako uživatel univerzity pomocí vašeho UČO a sekundárního hesla (odkaz „Přihlásit se“ v horní liště obrazovky).
E-prezenčka: studijní literatura knihoven MUNI online
Aktuální informace
V souvislosti s ukončením nouzového stavu 18.5.2020, bude vzdálený přístup k e-prezenčce uzavřen. K tomuto datu se zároveň připravuje částečné a postupné otevírání knihoven MUNI.
Univerzitní knihovny poskytují naskenovanou zakoupenou studijní literaturu ke studiu na obrazovce (bez možnosti stahování a dalšího šíření) – elektronickou analogii prezenční výpůjčky čili e-prezenčku.
Aktuálně obsahuje přes 13 000 titulů studijní literatury z knihoven MUNI. Od 1. 4. 2020 jsme zjednodušili připojování k e-prezenčce. Nově již není třeba připojovat se do sítě MUNI přes VPN ani připojování ke vzdálené ploše, ale je možný přímý přístup z katalogu.
Fondy Národní knihovny ČR online
Národní knihovna České republiky po domluvě s kolektivním správcem autorských práv DILIA od 17. 3. 2020 zpřístupnil až 206 000 titulů monografií a periodik.
Dočasný online přístup je pro studenty, pedagogy a vědecké pracovníky VŠ umožněn do 17. 5. 2020.
Týká se to i děl, která jsou momentálně chráněna autorským zákonem. Knihy nebude možné stahovat, ani tisknout. Přístup slouží pouze pro online studium.
Bookport
Vydavatelství Grada zpřístupnilo od 18. 3. 2020 bezplatně pro MUNI službu Bookport. Ta nabízí tisíce odborných i beletristických e-knih od desítky českých vydavatelů. Bližší informace a pokyny k přístupu najdete na Portálu EIZ.
Bezplatný přístup pro MUNI skončil 30. 4. 2020. Od 1. května mají přístup již jen studenti a zaměstnanci fakult FSS MU a ESF MU, které si předplatily přístup do Bookportu do konce roku 2020.
Národní digitální knihovna DNNT (Díla nedostupná na trhu)
V návaznosti na ukončený přístupu k Národní digitální knihovně pro studenty VŠ (Kramerius-VŠ) umožnila Národní knihovna ČR vysokým školám (po podepsání smlouvy) přístup do Národní digitální knihovny DNNT (Díla nedostupná na trhu). Přihlášení je přes eduID.
Zpřístupněny jsou zde plné texty dokumentů (knih, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 1989. Tyto dokumenty jsou dosud chráněné autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti jejich autorů) a nejsou dostupné na trhu. Po kliknutí na tlačítko Procházet knihovnu je potřeba v bočním menu Dostupnost zakliknout Díla nedostupná na trhu.
Aplikace NDK-DNNT zároveň obsahuje i plné texty dokumentů (knih, časopisů, novin atd.), které jsou z hlediska autorského práva tzv. volné (autorskoprávně již nechráněné). V NDK-DNNT jsou tato díla označena jako veřejná. Pokud máte zájem prohlížet díla nechráněná autorským zákonem, zaklikněte v bočním menu Dostupnost hodnotu Pouze veřejné.
Podrobnější informace o NDK-DNNT naleznete na stránkách Národní knihovny ČR.
E-prezenčka: studijní literatura knihoven MUNI online
Aktuální informace
Vzdálený přístup k e-prezenčce s velkou pravděpodobností skončí spolu s krizovým stavem v ČR, tudíž od 18. 5. nebude zřejmě již vzdálený přístup k e-prezenčce možný. K tomuto datu se zároveň připravuje alespoň částečné a postupné otevírání knihoven MUNI.
Univerzitní knihovny poskytují naskenovanou zakoupenou studijní literaturu ke studiu na obrazovce (bez možnosti stahování a dalšího šíření) – elektronickou analogii prezenční výpůjčky čili e-prezenčku.
Aktuálně obsahuje přes 13 000 titulů studijní literatury z knihoven MUNI. Od 1. 4. 2020 jsme zjednodušili připojování k e-prezenčce. Nově již není třeba připojovat se do sítě MUNI přes VPN ani připojování ke vzdálené ploše, ale je možný přímý přístup z katalogu.
e-Učebnice od Elsevieru zdarma
Vydavatelství Elsevier zpřístupnilo na platformě Science Direct po dobu 60 dní (do 24. 5. 2020) bezplatně všechny své učebnice. Jde o téměř 260 monografií z oborů přírodní vědy, informatiky, medicíny a psychologie vydaných během posledních 20 let. Na Portálu EIZ-MU najdete seznam učebnic a přístupové informace.
Učebnice pro studenty MUNI z Cambridge University (prodlouženo do 30. 6. 2020)
33 tisíc e-knih z Oxfordské univerzity (prodlouženo do 30. 6. 2020)
- Oxford Scholarship Online + University Press Scholarship Online
- Oxford Clinical Psychology
- Oxford Medicine Online
- Oxford Reference
Rozsáhlá sbírka e-knih od JSTOR
Organizace JSTOR a s ní spolupracující vydavatelé umožnili až do 30. 6. 2020 bezplatný přístup do kolekce JSTOR-ebooks na podporu samostudia studentů. Kolekce zahrnuje na 37 tisíc knih z oblasti humanitních, společenských a přírodních věd od více než 60 akademických vydavatelů.
Online kurzy IEEE pro studenty informatiky
Společnost IEEE otevřela pro MUNI bezplatný přístup k 500 online kurzům z oblasti computing and engineering. Přehled všech kurzů a další informace jsou na Portálu EIZ-MU.
125 tisíc e-knih od Taylor & Francis (prodlouženo do 30. 6. 2020)
Učebnice od Springer Nature
Na podporu samostudia a vzdělávání vysokoškolských studentů v době koronavirové epidemie poskytlo vydavatelství Springer Nature nejméně do konce července volný přístup k více než 500 klíčových učebnic na platformě SpringerLink. Další informace najdete přehledně na Portálu EIZ-MU.
E-knihy od De Gruyter a dalších prestižních akademických vydavatelství
Sledujte podrobnější informace na webových stránkách knihoven. Vybíráme některé zajímavosti:
Knihovny MUNI připravují otevření
Knihovny MUNI připravují postupné otevření. Některé fakultní knihovny umožnily již koncem dubna nouzové půjčování a vracení knih „okénkem z ulice“. Od 18. května se knihovny MUNI otevřou v omezené míře a od 1. června se připravuje plnější otevření při respektování protiepidemických doporučení a specifik fakult stanovených děkany. Sledujte webové stránky jednotlivých fakultních knihoven.
Prodloužená výpůjční doba
Všem knihám vypůjčeným před karanténou byla automaticky prodloužena výpůjční doba do 20. 5. 2020. V případě delšího pokračování karantény bude termín pro vrácení knih opět paušálně prodloužen. Konkrétní datum můžete zkontrolovat po přihlášení v katalog.muni.cz.
Individuální vzdálené konzultace
Většina knihoven MUNI nabízí svým uživatelům možnost vzdálených konzultací na e-mailu knihovny (pomoc s dohledáváním potřebné literatury, při využívání EIZ apod.).
Služba pro přítomné akademiky
Ačkoliv jsou knihovny uzavřeny, většina z nich má zajištěnu službu (obvykle v dopoledních hodinách), která poskytuje dohodnutým bezpečným způsobem základní (nezbytnou) obsluhu akademikům nacházejícím se na pracovišti.
Skenování knih na přání
Řada fakultních knihoven nabízí svým uživatelům nově službu skenování knih (zejména studijní literatury) a jejich následné vzdálené zpřístupnění prostřednictvím e-prezenčky – viz příklad na ESF nebo na KUK. Bližší informace nebo kontakt k dotázání najdete na webových stránkách knihoven MUNI.
- Od 1. 4. 2020 mohou studenti MUNI přistupovat do e-prezenčky přímo
- Moravská zemská knihovna v Brně zpřístupnila studentům VŠ zrcadlo Národní digitální knihovny (naskenovaná bohemika 18.–21. století) na adrese kramerius-vs.mzk.cz, aby rozložila zátěž serveru v Národní knihovně.
- Městská knihovna v Praze nabízí zdarma a bez registrace volně k dispozici e-knihy (více než 1800 titulů české i světové klasiky prózy, dramat i poezie).
- #Knihovnyprotiviru: V reakci na poptávku po elektronických zdrojích dostupných na dálku spustila Moravská zemská knihovna webového průvodce #Knihovnyprotiviru (protiviru.knihovny.cz), který má usnadnit hledání i výběr informací.
- Podrobné informace ke knihovnám MUNI a nakladatelství Munipress v IT katalogu
- Online čítárna Munispace
- Digitální knihovna Filozofické fakulty MU
- Digitální knihovna Právnické fakulty MU
- Elportál MUNI
- Teiresias – online přístup k digitálnímu fondu pro registrované uživatele se specifickými nároky
- Česká digitální matematická knihovna
- Theses.cz – repozitář vysokoškolských kvalifikačních prací 50 vysokých a vyšších odborných škol
- NDLTD – více než 6 milionů dostupných diplomových a disertačních prací z celého světa
- Národní úložiště šedé literatury
- COVID-19 – bezplatný přístup k odborným zdrojům kolem koronaviru
Vzdálený přístup na váš univerzitní PC profil
Snažíme se také zpřístupnit i soubory na profilu, ke kterému se připojujete ve studovnách, knihovnách a vybraných učebnách na počítačích. Žádáme o shovívavost a informování na it@muni.cz v případě, že budete mít potíže.
Pro přístup k datům na profilu je potřeba být připojený v univerzitní síti. S tím vám pomůže VPN připojení.
Jak se dostat ke svým souborům na profilu? (Windows)
2. Do pole Složka zkopírujte \\profiles.ucn.muni.cz\profiles\UCO (napište vaše UČO), zaklikněte možnost Připojit pomocí jiných přihlašovacích údajů a klikněte na Dokončit.
3. Zadejte přihlašovací údaje UCN\uco (vaše UČO) a sekundární heslo.
V některých případech bude také potřeba kliknout na Další možnosti a zvolit Použít jiný účet.
Jak se dostat ke svým souborům na profilu? (macOS)
1. Otevřete průzkumník (Finder), následně klikněte na možnost Otevřít a vyberte Připojit k serveru...