Snížení kapacity úložiště OneDrive v Microsoft 365 a co to pro vás znamená

V rámci služeb Microsoft 365 mají uživatelé pro svá pracovní nebo studijní data k dispozici úložiště OneDrive. Doposud mohl každý uživatel využít až 1 TB (1000 GB) prostoru. V důsledku snížení celkové dostupné kapacity ze strany společnosti Microsoft budeme během první poloviny roku 2024 nuceni snížit i kapacitu OneDrive. Bohužel tak v této aplikaci budete mít k dispozici menší množství úložného prostoru pro svá data.

5. 1. 2024

Postupně tak dojde k následujícím změnám:

• Dojde k plošnému omezení kapacity na 100 GB pro každého zaměstnance a 30 GB pro každého studenta.
  • Aktivním zaměstnancům a studentům, kteří aktuálně nepřesahují nové limity, bude kvóta nastavena už v lednu 2024.
  • Aktivním zaměstnancům a studentům, kteří aktuálně přesahují nové limity, bude kvóta nastavena až v červenci 2024. Nicméně doporučujeme snížit objem obsazeného prostoru co nejdříve.
  • Zaměstnancům a studentům, kteří během prvního pololetí 2024 ukončí vztah s MU a jejichž účet přejde do stavu „prodloužené životnosti“, bude zároveň nastavena nová kvóta i v případě, že mají uložen větší objem dat.

Co se stane při překročení kapacity?

Pokud překročíte přidělenou kvótu, přejde váš OneDrive do stavu „pouze pro čtení“, kdy nemůžete nahrávat další soubory ani upravovat stávající. Pro návrat do normálního stavu pak musíte obsazenou kapacitu snížit.

Jak zjistit obsazenou kapacitu?

Kolik máte obsazeného místa na vašem OneDrive zjistíte buď v desktopovém, nebo webovém rozhraní.

Desktopová aplikace

V položce „Nastavení“ aplikace OneDrive na svém počítači. Po kliknutí na Spravovat úložiště se zobrazí seznam největších souborů, které máte na svém OneDrive uložené. Tento přehled můžete využít pro uvolnění místa.

Webové rozhraní

Pokud nemáte desktopovou aplikaci, můžete přesnou kapacitu zjistit ve webovém rozhraní OneDrive na adrese https://ucnmuni-my.sharepoint.com/personal/učo_muni_cz/

Zde klikněte na ozubené kolečko v pravém horním rohu vedle vaší fotografie. Poté klikněte na „Nastavení OneDrivu“ a poté na „Další nastavení“.

V části Funkce a úložiště pokračujte na „Metrika úložiště“.

Nejpřesnější výsledky získáte, pokud od celkové kapacity OneDrive odečtete volné místo. Oba údaje jsou zobrazeny v pravém horním rohu stránky.

Údaj o volném místu na úvodní stránce OneDrive se může lišit od údajů v jiných částech OneDrive. Je to způsobeno tím, že na úvodní stránce se zobrazuje kapacita včetně historie verzí jednotlivých souborů.

V přehledu složek pak můžete zkontrolovat, kolik místa zabírají jednotlivé složky a podsložky, a v případě nedostatku místa smazat nepotřebné soubory.

Jak snížit obsazenou kapacitu?

Pro uvolnění místa musíte odstranit nebo přesunout mimo OneDrive soubory tak, aby celková obsazená kapacita byla nižší než nastavená kvóta. Nezapomeňte, že smazané soubory je poté nutné také odstranit z koše.

Kam přesunout potřebná pracovní data?

• Materiály pro výuku (zejména výuková videa a záznamy výuky z MS Teams) nahrávejte do prostoru příslušného předmětu v IS MU.
  • Pro ukládání pracovních dat využijte univerzitní síťová úložiště, viz Síťová úložiště MU, a to zejména tzv. „střední úložiště“. Na některých fakultách je toto úložiště dostupné automaticky všem uživatelům a je připojené k počítači jako síťový disk.
  • Pro uložení soukromých dat využijte například vlastní externí disk nebo soukromé cloudové úložiště (soukromý OneDrive, Google Drive, Dropbox apod.).

Doporučení

• V úložištích Microsoft 365 je vhodné ukládat data, se kterými aktivně pracujete. Pro záložní či archivní data, zejména o větším objemu, je lepší vyžít jiné typy univerzitních úložišť.
  • Úložiště OneDrive v prostředí Microsoft 365 MU je určeno pro pracovní a studijní data, nikoliv data soukromá. Především v něm nesmíte mít uložen a zejména přes něj sdílet nelegálně získaný obsah nebo citlivá osobní data.
  • Pro pracovní data týmového charakteru (dokumenty oddělení, projektu, výzkumného týmu…) je vhodné využívat týmová úložiště (týmy MS Teams, skupiny Microsoft 365, úložiště SharePoint).
  • Pro bližší informace doporučujeme projít Microsoft OneDrive pro firmy.

V případě jakýchkoliv dotazů, problémů nebo pro pomoc s přesunem dat se obraťte na IT podporu na své fakultě, případně pak univerzitní IT Service Desk.