Semestr začíná, buď připraven na všechno!

9. 9. 2021

Unikátní aplikace e-prezenčka pro online přístup ke knihám, balíček nadupaných Office 365 aplikací nebo třeba přehled PC studoven s aktuální obsazeností. Osm studentů vybralo osm služeb, které jim usnadňují studium a společnou práci na univerzitě. Přečti si o jejich výhodách a jak (jednoduše) je využívat.

#1 Bez Wi-Fi to nejde

I s neomezenými daty oceníš, že všechny prostory Masarykovy univerzity jsou kompletně pokryty bezpečnou Wi-Fi sítí Eduroam. Přihlášení do ní je jednoduché a jednorázové. Jak na to?

„Stačí vědět své UČO a sekundární heslo. Když se jednou přihlásíš, znova pak už nemusíš. Zařízení se automaticky připojí v každé budově MUNI, a dokonce i v jiných akademických budovách po ČR a celém světě, kde používají Eduroam. Třeba jako na univerzitě v Estonsku, kde jsem byla na Erasmu.“

– Radka, studentka Filozofické fakulty

– Marek, student Fakulty sportovních studií

#2 PC studovny a nonstop otevřená CPS

Na MUNI můžeš navštívit všech 10 počítačových studoven rozmístěných po celém Brně. Nejen pro noční sovy je pak v provozu Celouniverzitní počítačová studovna (CPS) non stop 24/7. Na přehledové stránce najdeš také aktuální obsazenost a otevírací dobu jednotlivých studoven, abys věděl, kdy do nich (ne)vyrazit.

„Mé kamarádce se nedávno rozbil počítač při dopisování posledních stránek její seminárky, přičemž druhý den ji měla odevzdávat. Poslal jsem jí odkaz na IT MUNI, kde rychle a jednoduše našla nejbližší počítačovou studovnu. Během chvilky tak mohla pokračovat v práci a seminárku stihla dodělat v termínu.“

#3 Spolupracuj a studuj online

Pro snadnější spolupráci se spolužáky využiješ univerzitní licenci Microsoft Office 365, kterou můžeš mít zdarma až na 5 zařízeních. Komunikační platforma MS Teams (základ při online studiu), balíček kancelářských aplikací (Word, Excel, PowerPoint) a další nástroje jako To Do nebo Forms budou tví věrní kamarádi při kolektivní i individuální práci.

„Hned na začátku minulého akademického roku jsem si nainstalovala úložiště OneDrive, kam si zálohuji důležité soubory. Když se mi během psaní seminárky rozbil notebook, nemusela jsem se o svou práci bát.”

– Míša, studentka Fakulty informatiky

– Edita, studentka Fakulty sociálních studií

#4 Nejsi spokojený s fotkou v ISu? Změň to!

Každý student je při zápisu vyfocený pro identifikační průkazy a zobrazení fotografií v univerzitních informačních systémech. Co však dělat, když se fotka nepovede? Nezoufej, ale změň to – přefocení je totiž možné během celého roku.

„V den focení do ISu rok zpátky jsem vůbec nestíhala, bylo vedro a ještě mi k tomu ujela šalina. Fotka dopadla příšerně a já se smířila, že ji budu mít na svém profilu ještě několik let. Zjistila jsem však, že existuje možnost se nechat zdarma vyfotit znovu. A můžeš hádat, kdo stál v první možný termín jako první v řadě a čekal na přefocení.”

#5 VPN – zabezpečený přístup do univerzitní sítě

Virtuální privátní sít (VPN) využiješ, když se potřebuješ na dálku připojit do univerzitní sítě. Zároveň zajišťuje bezpečnost tvého připojení i z neznámých sítí. Stačí si jen nainstalovat speciální aplikaci VPN a zadat své UČO a sekundární heslo, které je potřebné pro přihlášení.

„Loni jsem skončila v karanténě a potřebovala jsem článek z e-zdrojů pro seminárku. Nemohla jsem z domu, tak jsem využila připojení přes VPN. Teď už jej používám běžně (třeba na cestách) a šetří mi to čas.

– Anežka, studentka Lékařské fakulty

– Dominik, student Přírodovědecké fakulty

#6 Tisk všude na univerzitě

I v dnešní digitální době sem tam oceníš papír a vytištěné poznámky od kamaráda. Na fakultách i kolejích najdeš přes 40 tiskáren, kdy kromě tisku ze školního PC to jde i z notebooku, e-mailu nebo mobilu. Navíc v CPS nabízíme také možnost velkoformátového a 3D tisku.

„Stáhl jsem si potvrzení o studiu kvůli brigádě, ale v práci ho chtěli tištěné. Díky stránce, kde je seznam všech dostupných univerzitních tiskáren i s ceníkem, jsem během chvilky objevil nejbližší tiskárnu a vytiskl na ní vše potřebné.”

#7 E-zdroje a unikátní aplikace e-prezenčka

Díky studiu na MUNI máš zajištěný přístup k unikátním vědeckým e-knihám, e-časopisům, databázím a jiným elektronickým zdrojům. Využít můžeš také unikátní službu e-prezenčku pro přístup k více než 10 000 vybraných knih z univerzitních knihoven.

„Minulý semestr se uzavřely knihovny a najednou jsem se ocitla bez zdrojů k mé seminárce. Naštěstí jsem objevila IT MUNI, kde prezentovali e-zdroje i nově vzniklou e-prezenčku, díky které jsem se dostala k naskenovaným knihám.“

– Terka, studentka Ekonomicko-správní fakulty

– Eva, studentka Právnické fakulty

#8 S námi na MUNI nezabloudíš

Ať už jsi na univerzitě poprvé, nebo jsi zkušený matador, hodí se ti munimapy, díky kterým se na MUNI neztratíš. Munimapy totiž přehledně zobrazují prostory všech budov Masarykovy univerzity včetně místností.

„Na začátku studia jsem se nedokázala zorientovat při přebíhání na různé přednášky a cvičení. Hodně mi pomohly munimapy, díky kterým jsem zjistila přesné místo v budově, kde jsem měla zrovna výuku.“

Zajímá tě toho víc?

Podívej se na přehled všech 168 služeb, které na Masarykově univerzitě poskytujeme.