MUNI Připojení z domova (VPN)


Návod: Konfigurace VPN pro LinuxMint

Upozornění

Dne 15. 4. 2020 došlo ke změně certifikace u konfiguračních souborů u služby VPN. Pro správnou funkčnost vzdáleného připojení je nezbytné (pře)instalovat aktualizovanou aplikaci, nebo aktualizovat konfigurační soubor.

VPN může využívat každý aktivní student či zaměstnanec MU. Pro přihlášení se používá UČO a sekundární heslo.

Používáme Network Manager

Network Manager by měl být standardní součástí vaší linuxové distribuce. Pro jistotu si můžete ověřit, jestli máte nainstalovanou podporu pro OpenVPN nebo jestli nemáte zastaralou verzi:

  1. Otevřte Terminal
  2. Zadejte příkaz: sudo apt-get install network-manager-openvpn network-manager-openvpn-gnome
  3. Pokud již máte nainstalovaný OpenVPN, vypíše se hláška: „x upgraded, x newly installed, x to remove and x not upgraded.“
  4. Pokud OpenVPN nemáte nainstalovaný, zadejte: Y a potvrďte V tuto chvíli se Vám OpenVPN nainstaluje do vašeho počítače.

Konfigurace VPN

1
Otevřete nastavení a z nabídky zvolte záložku Network (síť).

2
V novém okně klikneme na tlačítko „+“.

3
Ve vyskakovacím okně na volbu OpenVPN.

4
V následujícím okně vyplňte podle sebe název (Name) a Gateway vpn.ics.muni.cz. Jako uživatelské jméno (User name) zadejte vaše UČO a do kolonky heslo (Password) vaše Sekundární heslo. Do kolonky CA certificate vyberte soubor /etc/ssl/certs/DigiCert_Assured_ID_Root_CA.pem nebo si stáhněte tento soubor.

5
Dále klikněte na tlačítko Pokročilé (Advanced) a zaškrkněte položky podle obrázku.

6
Nastavení uložte a VPN služba je vytvořena a připravena k použití.

Stále máte potíže s připojením?
Pokud se nemůžete připojit podívejte na seznam nejčastějších problémů. Nezapomeňte si také nastavit správně firewall, který musí propouštět VPN spojení, tedy UDP port 1194.