MUNI Připojení z domova (VPN)


Často kladené otázky

Upozornění

Dne 15. 4. 2020 došlo ke změně certifikace u konfiguračních souborů u služby VPN. Pro správnou funkčnost vzdáleného připojení je nezbytné (pře)instalovat aktualizovanou aplikaci, nebo aktualizovat konfigurační soubor.

Co mi to provede s počítačem?

Protože se po navázání VPN spojení změní identita klientského stroje a jakoby se změní i jeho umístění, mohou nastat určité problémy. Pokud například budete stahovat (posílat) nějaká data (poslouchání internetových rádií, sledování streamovaného videa, stahování souborů z ftp serverů, aj.), dojde k přerušení spojení se serverem, ze kterého přijímáte (kam odesíláte) data. Po navázání spojení s VPN serverem je třeba spojení znovu obnovit. Totéž nastane i po ukončení spojení.

Jaké přihlašovací jméno a heslo mám použít?

Uživatelské jméno, které zadáte je vaše UČO (tedy to číslo, které použiváte pro přihlášení do IS-u). Přezdívka nastavená v IS-u vám NEBUDE fungovat. Heslo je sekundární heslo z IS-u, tedy to heslo, které se například používá v CPS pro přihlášení na počítač. Pokud je neznáte, nastavte si je zde.

Jak nastavit server pro odchozí poštu?

Připojením k VPN se stanete součást sítě MU, proto doporučujeme použít následující nastavení serveru pro odesílání pošty:

jméno smtp serveru relay.muni.cz
port 587 - při použití MSA (u novějších klientů doporučeno)
25 - při použití TLS
465 - při použití SSL
použít šifrování SSL ano, vždy (v Thunderbirdu: TLS)
login přihlašovací-jméno-v-ISu@IS.MUNI.CZ
heslo sekundární heslo

Pravděpodobně bude fungovat i odesílání pošty přes některé další poštovní servery na fakultách. V tomto případě záleží na nastavení jednotlivých serverů.

Jak nastavit správně firewall?

Firewall musí propouštět VPN spojení, tedy UDP port 1194.

Jaké adresy jsou přidělovány zařízením připojeným k VPN MU?

Při připojení prostřednictvím VPN:

147.251.55.2-56.254 (pouze zaměstnanci)
147.251.68.2-254
147.251.69.2-254
147.251.91.34-62
Svoji IP adresu můžete ověřit např. na adrese ip4.me. Pokud bude z výše uvedeného rozsahu, jste připojeni prostřednictvím OpenVPN.

Kde stáhnout výchozí konfigurační soubor?

Pokud jste pokročilejší uživatel a hledáte výchozí konfigurační soubor pro svůj operační systém, naleznete je zde: Windows, macOS a Linux.