MUNI Připojení z domova (VPN)


Často kladené otázky

 • Co mi to provede s počítačem?

  Protože se po navázání VPN spojení změní identita klientského stroje a jakoby se změní i jeho umístění, mohou nastat určité problémy. Pokud například budete stahovat (posílat) nějaká data (poslouchání internetových rádií, sledování streamovaného videa, stahování souborů z ftp serverů, aj.), dojde k přerušení spojení se serverem, ze kterého přijímáte (kam odesíláte) data. Po navázání spojení s VPN serverem je třeba spojení znovu obnovit. Totéž nastane i po ukončení spojení.

 • Jaké přihlašovací jméno a heslo mám použít?

  Uživatelské jméno, které zadáte je vaše UČO (tedy to číslo, které použiváte pro přihlášení do IS-u). Přezdívka nastavená v IS-u vám NEBUDE fungovat. Heslo je sekundární heslo z IS-u, tedy to heslo, které se například používá v CPS pro přihlášení na počítač. Pokud je neznáte, nastavte si je zde.

 • Jak nastavit server pro odchozí poštu?

  Připojením k VPN se stanete součást sítě MU, proto doporučujeme použít následující nastavení serveru pro odesílání pošty:

  jméno smtp serveru relay.muni.cz
  port 587 - při použití MSA (u novějších klientů doporučeno)
  25 - při použití TLS
  465 - při použití SSL
  použít šifrování SSL ano, vždy (v Thunderbirdu: TLS)
  login přihlašovací-jméno-v-ISu@IS.MUNI.CZ
  heslo sekundární heslo

  Pravděpodobně bude fungovat i odesílání pošty přes některé další poštovní servery na fakultách. V tomto případě záleží na nastavení jednotlivých serverů.

 • Jak nastavit správně firewall?

  Firewall musí propouštět VPN spojení, tedy UDP port 1194.

 • Jaké adresy jsou přidělovány zařízením připojeným k VPN MU?
  Při připojení prostřednictvím VPN:

  147.251.55.2-254
  147.251.68.2-254
  147.251.69.2-254
  147.251.56.2-254 (pouze zaměstnanci)
  Svoji IP adresu můžete ověřit např. na adrese ip4.me. Pokud bude z výše uvedeného rozsahu, jste připojeni prostřednictvím OpenVPN.