O co si říct Ježíškovi pod stromeček (a další tipy)

Ať už pracujete či studujte doma, na pracovišti nebo ve škole, nezapomeňte, že podmínky vašeho pracovního a studijního prostředí mají velký vliv na vaši produktivitu, kreativitu i chuť k práci a studiu. Připravili jsme proto rady a tipy, jak si své místečko vylepšit a co udělat pro své pohodlí.

8. 12. 2022

Tip 1 # Bezdrátová sluchátka pro volný pohyb

Se vším ruchem okolo jsou sluchátka (nejen) při videokonferencích nezbytnou součástí vybavení každého domácího pracanta či studenta. Ještě lepší volbou jsou pak ta bezdrátová. Když pominete nevýhodu nabíjení, oceníte absenci drátů, které vám nebudou zavazet, ale třeba i flexibilitu při rychlém odskočení na toaletu, když to přednášející přepískne s délkou výkladu.

Tip 2 # Pořádná židle na pořádnou... práci

Tenhle tip se může trochu prodražit, ale věřte, že vaše záda vám za něj v budoucnu poděkují. Jelikož spoustu času trávíme právě v sedu, vyplatí se zainvestovat do kvalitní kancelářské židle – třeba i ergonomické či zdravotní, které sníží zátěž zádových svalů a únavu při práci na počítači.

Tip 3 # Informujte doma, že máte školu/práci

Platí pro studenty i pracující – oznamte svému okolí doma, že jste v pracovním procesu/učíte se na zkoušky či je rovnou skládáte. Vaši bližní musí vědět, že vaše přítomnost doma neznamená, že mají právo vás kdykoli vyrušit.

Tip 4 # Odreagujte se!

Nepřehánějte to „přes čáru“ – čistá mysl a dostatek mentální energie jsou důležité. Pokud se vám nedaří a je toho na vás moc, vydejte se na krátkou a rychlou procházku na čerstvý vzduch a vyčistěte si hlavu. Uvidíte, že vám pak půjde práce či studium mnohem lépe.

Tip 5 # Nástěnky, tabule, to do papírky

Ať už dáváte směr pracovnímu projektu nebo seminární práci, vytvořte si kolem sebe prostor pro zaznamenání nápadů či úkolů. Pořiďte si old school nástěnku a připněte své myšlenky nebo využijte modernější řešení typu magnetická tabule.

Tip 6 # Budiž světlo!

Další z investic do vašeho zdraví. Podívejte se na světla u vašeho pracovního místa, jestli vám nedráždí oči při dlouhém studiu/práci, a případně jej vyměňte za lampy napodobující denní světlo. Opravdovou vychytávkou je pak biodynamické osvětlení přizpůsobující se denní době.

Tip 7 # Obklopte se zelenou

Zkrášlete své okolí zelení. Rostliny vám nejen zútulní prostor, ale také zlepšují ovzduší a působí pozitivně na psychiku a unavené oči z obrazovek. Nenáročné a téměř bez péče jsou sukulenty, navíc vyjdou levněji.