Aktualizujte si Eduroam a VPN, ať vám nepřestanou fungovat

Studentům a zaměstnancům na MUNI poskytujeme ty nejlepší služby. Proto jsme přichystali změny, které posilují připojení k síti Eduroam a také přes VPN. Je však potřeba provést jednoduché aktualizace, aby vám tato připojení po provedení změn správně fungovala.

31. 3. 2022

Jak aktualizovat eduroam?

Ke změně konfigurace eduroam dojde ve středu 13. dubna ve 12 hodin, což bude spojeno i s menšími výpadky sítě. Aktualizaci připojení však můžete provést – a ideálně proveďte – už teď. Zároveň je ji potřeba provést na každém zařízení, přes které se k této síti přihlašujete (mobilní telefon, notebook, tablet, ...).

Jak na to? Vyberte si návod podle typu zařízení a operačního systému, kterým disponujete. Pak už stačí postupovat podle jednoduchých kroků včetně stažení aplikace eduroamCAT, která za vás provede veškeré potřebné aktualizace. Pokud však máte aplikaci eduroamCAT již nainstalovanou, je nutné ji před instalací nové verze nejprve odinstalovat a až poté pokračovat v nové konfiguraci.

Upozornění

U některých mobilních zařízeních se systémem Android se i nadále mohou vyskytovat potíže s instalací. V takovém případě nám, prosím, napište na it@muni.cz.

Jak aktualizovat VPN?

Virtuální privátní síť (VPN) zprostředkovává zabezpečený přístup na dálku do univerzitní sítě. Díky ní se dostanete třeba k e-zdrojům, můžete využít e-prezenčku a další služby.

Podobně jako u eduroamu je potřeba i připojení VPN aktualizovat. Postup je podobný, vyberte si návod podle typu svého zařízení, které pro přístup přes VPN využíváte, a postupujte podle jeho kroků.

Proč k aktualizacím dochází?

Chceme, aby naše služby poskytované MUNI byly kvalitní a stabilní. Díky změnám, které jsme provedli, bude připojení eduroam ještě odolnější proti výpadkům než dosud a zvládne nápor a přístup většího množství uživatelů v jeden okamžik. Našim administrátorům se také usnadní správa těchto služeb, což s sebou přináší i další technická pozitiva.

Častých změn se nemusíte bát, pro síť eduroam to bude pravděpodobně na dlouhou dobu poslední větší aktualizace, která se přímo dotýká i uživatelů.

Pokud jste správně postupovali podle odkazovaných návodů a přesto máte problémy se připojit, obraťte se o pomoc na ServiceDesk na adresu it@muni.cz.

Technické detaily plánované změny

• byla zrušena podpora prolomeného TLS v1.0
  • proběhla změna CA EAP root certifikátu na CA jiného poskytovatele z CESNET na LetsEncrypt
  • proběhla výměna radius serveru pro Wi-Fi a VPN MUNI, tj. změna IP adresy a serveru radiusu pro Wi-Fi kontroléry a VPN servery