Microsoft OneDrive pro firmy


Návod: Jak sdílet a komentovat soubory ve Wordu (s připojeným OneDrive v počítači)?

Sdílení dokumentu

1
V aplikaci Word, Excel a další klikněte na tlačítko Soubor.

Některé verze umožňují sdílení v pravém horním rohu. Pokud to vaše verze umožňuje, postupujte bodem 3.

Bez popisku

2
V levém menu vyberte položku Sdílet.

3
V některých případech se vám může zobrazit následující okno. V tom případě vyberte úložiště OneDrive – MUNI (UČO@muni.cz). Následně zadejte název souboru.

4
V následujícím okně vyberte osobu nebo skupinu, se kterou chcete soubor sdílet. Pokud chcete sdílet soubor více osobám například ve třídě nebo týmu v Teams, doporučujeme pro rychlejší sdílení kliknout na Kopírovat odkaz a umístit jej na stránky třídy nebo do chatu.

Pomocí ikony ozubeného kola je možné zvolit další možnosti sdílení.

Pomocí ikony tužky lze nastavit možnosti úprav, které uživatelům přiřadíte.

Možnosti sdílení

Všichni uživatelé – znamená, že k dokumentu budou mít přístup všichni, bez nutnosti přihlášení (tedy i anonymní uživatelé). Pozor na sdílení důvěrných a citlivých informací, aby se k nim nedostal nikdo nepovolaný!

Lidé v MUNI znamená, že se k dokumentu dostanou uživatelé s účtem MU.

Lidé s existujícím přístupem – je vhodná, pokud chcete znovu nasdílet dokument někomu, kdo ho již nasdílený má.

Lidé, které zvolíte – dokument se nasdílí na vámi vybrané e-mailové adresy, ať už jsou to uživatelé v rámci MU nebo i externí spolupracovníci.

Další nastavení  můžete též vybrat, zda budou mít uživatelé právo dokument upravit, komentovat, nebo jen prohlížet. Také je možné nastavit termín, do kdy je dokument přístupný, heslo k přístupu a pokud zvolíte možnost Může zobrazit, tak lze nastavit Blokovat stahování a nikdo si nemůže dokument uložit na svém počítači.

Možnosti úprav

Může upravit  uživatel může v dokumentu provádět úpravy.

Může revidovat – uživatel může změny jen navrhovat, schvaluje je poté vlastník dokumentu. Možnost revidovat platí pouze pro soubory Word.

Může zobrazit – uživatel může dokument jen prohlížet.

Upozornění
Pokud nasdílíte soubor jinému uživateli s možností Lidé v MUNI nebo Lidé, které zvolíte, může tento uživatel soubor sdílet dál. Anonymní uživatel nemůže soubor dál přímo sdílet, ale může si ho stáhnout a poslat dále nebo šířit přímo odkaz, který již má k dispozici.

Tomu sdílení lze zabránit jedině tak, že zvolíte možnost sdílení s omezením na Může zobrazit (případně Může revidovat v případě dokumentů Word). Pokud uživatel bude chtít sdílet soubor dále, má možnost sdílet jej buď Lidem s existujícím přístupem nebo konkrétním lidem. Nicméně bude dokument nasdílen na konkrétní e‑mailové adresy, vlastník dokumentu dostane oznámení v podobě e‑mailu, kde toto sdílení může povolit nebo zamítnout.

5
Nyní již dokument sdílíte a osoby s odkazem mohou soubor upravovat.

Komentování dokumentu

1
Komentáře vložíte označením dané části textu a v horní liště v záložce Revize vyberete Nový komentář.
Některé verze umožňují vložit komentář v pravém horním rohu. Stačí označit vybraný text, kliknout na Komentáře a následně na Nový komentář.

Zrušení sdílení dokumentu

1
Pro zrušení sdílení dokumentu postupujte bodem 1 a 2 ze sekce Sdílení dokumentu. Následně klikněte na ikony uživatelů v dolní levé části okna.

2
Pokud chcete dokument přestat sdílet se všemi uživateli, klikněte na Přestat sdílet. U jednotlivých uživatelů můžete také měnit oprávnění, která mají pro přístup k souboru.

Pokud chcete upravit jednotlivé odkazy a uživatele, klikněte na Odkazy.

3
Kliknutím na ikonu popelnice můžete odkaz zrušit (to je nutné potvrdit), případně přes ikonu ozubeného kola je možné odkaz upravit. Pokud chcete z odkazu odebrat konkrétního uživatele, klikněte na křížek u jeho jména.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.