Na Masarykově univerzitě je možné pro bezkontaktní výuku využít kombinaci různých nástrojů a vždy jsou k dispozici lidé, kteří dokáží vyučujícím poradit a nasměrovat je či metodicky podpořit.
Kde mohou učitelé hledat pomoc s online výukou?
Hlavní kontaktní osoby pro pomoc s online výukou a e-learningem jsou e-technici, kteří dokáží nasměrovat vyučující případně k dalším kontaktním osobám:
Obecné tipy, nástroje a návody k distanční výuce jsou zveřejňovány průběžně na stránce v IS. Stránka obsahuje i zkušenosti a inspiraci od vyučujících.
Univerzitní pracoviště CERPEK nabízí v rámci RVV projektu webináře zacílené na podporu online výuky, podrobnější informace jsou popsány zde.
Jaké nástroje učitelům pro řešení online výuky univerzita nabízí?
Při bezkontaktní online výuce si učitelé obvykle nevystačí s jedním nástrojem, ale je potřeba nástroje a možnosti vzájemně kombinovat. Základem je systém pro řízení výuky (LMS - Learning Management System). Pro online setkávání se studenty lze využívat různé videokonferenční nástroje. Pro zvýšení interaktivity online setkávání jsou k dispozici speciální pomůcky.
Základní LMS je na univerzitě Informační systém MU, alternativně jsou na některých fakultách využívány i jiné LMS (např. Moodle).
Základním univerzitním nástrojem, kde probíhají online setkávání, je MS Teams. Alternativně jsou na některých fakultách používány i jiné nástroje (ZOOM, Google Hangout Meet…).
Pro zvýšení interaktivity v online hodinách lze použít různé speciální pomůcky a nástroje třetích stran (Socrative, Kahoot, Padlet aj.). Je dobré je používat obezřetně, může se stát, že v některých případech může docházet k problémům ohledně GDPR či bezpečnosti. V případě nejasností vhodnosti použití, je doporučena konzultace s pověřenými osobami na univerzitě. Pro řešení specifických požadavků na výuku je možné kontaktovat Servisní středisko pro e-learning pro pomoc s výběrem nejvhodnějšího řešení.
Další informace
Novinky a inspirace