Lednové novinky v Microsoft 365

Teams a Whiteboard přidávají nové funkce pro online spolupráci i schůzky, Outlook nabízí šikovný způsob, jak dát ostatním vědět, kdy je pro vás nejvhodnější čas na konzultaci nebo pracovní setkání. Více o novinkách v Microsoft 365 se dozvíte v našem přehledu!

23. 1. 2023

Dvě šikovná vylepšení pro Whiteboard

Inteligentní plátno Whiteboard dostává každý měsíc další vylepšení a funkce, které posouvají možnosti tohoto nástroje zase o kousek dál. Nově nabízí předpřipravené šablony, které vám usnadní práci – a není tak nutné ztrácet čas vytvářením vlastních návrhů. Těch obsahuje přes 60 a pokrývají oblasti, jako je brainstorming, empatická mapa, SWOT analýza, storyboard, journey map, kanbanová tabule, uživatelské scénáře a další.

Další užitečnou funkcí je pak možnost využít Whiteboard při sdílení obrazovky v MS Teams pro kreslení nad sdíleným obsahem. Při zapnutí této funkce vytvoří Whiteboard statický obraz sdíleného obsahu, na který je možné malovat, vkládat symboly, poznámky či jinak vyznačovat důležité části. Hodí se to třeba pro rozbory, analýzy nebo zvýrazňování obsahu. A to v týmu, nebo jen v režii prezentujícího – ten si totiž může zvolit, zda bude kreslit sám, nebo to umožní i ostatním účastníkům schůzky.

TIP: Whiteboard je dostupný i pro mobilní zařízení!
Whiteboard pro Android & Whiteboard pro iOS

Tabulky live – pracujte společně v Excelu

Potřebujete vytvářet nebo upravovat s kolegy či spolužáky tabulku v Excelu, ale zároveň se spolu i domlouvat? Při online schůzkách je možné sdílet soubor MS Excel a společně s dalšími účastníky na něm pracovat. Dokument se všem pozvaným lidem nasdílí a budou k němu mít přístup i po ukončení schůzky, takže je dobré mít na paměti, kdo všechno k němu poté bude moct přistupovat.

Rychlé hlasování

Do MS Teams přibyla možnost rychlého a jednoduchého hlasování typu ANO/NE. To přijde vhod, pokud během schůzky nebo hodiny potřebujete rychlou zpětnou vazbu od ostatních účastníků. Hlasování může být anonymní s výsledky viditelnými pro všechny účastníky, nebo jen pro tvůrce hlasování. Pro spuštění rychlého hlasování je nutné mít do schůzky přidanou aplikaci Polls.

Cameo při prezentování

Během prezentací a sdílení v MS Teams můžete využít nově možností tzv. camea neboli portrétu. Zobrazení se dá nastavit tak, aby se váš portrét z kamery a sdílený obsah vhodně doplňovaly. Případně lze i nastavit, aby váš portrét byl umístěný v přímo sdíleném obsahu (tzv. mód reportér).

Rezervovatelný čas v Outlooku

V kalendáři Outlooku se objevila možnost si nastavit tzv. rezervovatelný čas. Můžete si tak vyhradit prostor pro konzultace se studenty či kolegy, novinku lze také využít pro podporu vlastního času pro nerušenou práci – jednoduše dáte ostatním vědět, kdy se s vámi mohou sejít.

Rezervovatelný čas se dá nastavit podle vašich potřeb a můžete ho sdílet přes odkaz, mail nebo si ho vložit do podpisu v mailu. Funkce je zatím dostupná jen ve webovém rozhraní Outlooku, kde se skrývá pod tlačítkem Nová událost.