Digitalizace karet: Jak by e-peněženka mohla usnadnit váš život

Všichni běžně nosíme peněženky přeplněné velkým množstvím karet, které potřebujeme k prokázání věku, identity, pro vstup do posilovny nebo knihovny. Ani to však nemusí stačit při návštěvě úřadů – chtějí po nás papírové potvrzení o studiu, maturitní vysvědčení, certifikáty... Jaké by to bylo, kdybychom nepotřebovali víc než mobilní telefon? Odpovědí je technologie s názvem Self-Sovereign Identity (SSI), díky které by se dala zdigitalizovat vaše karta studenta, absolventský diplom nebo vše zmíněné. A abychom zjistili, jestli vám taková technologie v akademickém prostředí dává smysl, hledáme respondenty, kteří se s námi podělí o svůj názor.

1. 3. 2023

Technologie SSI je dalším krokem k digitalizaci a zjednodušení byrokracie. Silně jej také podporuje Evropská unie s ohledem na záměr vytvoření celoevropské digitální peněženky. Což by jednou mohlo vést k nahrazení občanských a řidičských průkazů, diplomů, karet zdravotního pojištění a mnoha dalších jednoduchou digitální peněženkou uloženou ve vašem mobilu. Můžeme být také hrdí, že Česká republika je v této oblasti jednou z nejaktivnějších zemí. Na Masarykově univerzitě nechceme být v trendech pozadu, proto se v současnosti věnujeme použitelnosti této technologie v akademickém prostředí.

Stejný koncept, ale v digitálním prostředí

Jak funguje Self-Sovereign identity? Namísto toho, aby vaše osobní informace držela třetí strana, jak je tomu v současnosti obvyklé (například Google o vás má informace skrze váš účet), se díky SSI stáváte vlastníkem svých dat.

Prakticky to vypadá tak, že si nejprve do svého chytrého telefonu nainstalujete speciální aplikaci. Pak od různých úřadů a institucí získáte (digitální) karty s informacemi, jako je vaše jméno, fotografie a identifikační číslo nebo potvrzení o dosaženém vzdělání (diplom). Tyto informace si uložíte do digitální peněženky a kdykoli je někdo potřebuje vidět, jednoduše je sdílíte z aplikace. Například tak jedním kliknutím na požádání prokážete, že jste student nebo zaměstnanec univerzity. Je to snadný, rychlý a bezpečný proces.

Bez popisku

Bez popisku

Dalo by se SSI využít v akademickém prostředí? Podělte se s námi o váš názor a zapojte se do testování

Zdá se vám koncept digitální peněženky zajímavý? Máte představu, jak by se dal aplikovat na univerzitě? Momentálně chceme zjistit, kde všude v akademickém prostředí můžeme SSI využít – a k tomu potřebujeme znát váš názor! Zapojíte se tak, že vyplníte dotazník, který nám pomůže pochopit, jak pracujete se svou akademickou identitou. A ještě více nám pomůžete, když se přihlásíte do uživatelského testování a projdete s námi ukázkové případy použití.

Abyste měli ještě větší motivaci než jen dobrý pocit, máme pro vás připravené malé dárky jako kompenzaci za čas, který nám věnujete.

Nejčastější otázky k technologii SSI

Jak je to se soukromím a zabezpečením mých údajů?

Technologie SSI přináší revoluční přístup k ochraně soukromí uživatelů a zajištění bezpečnosti dat. Ověřovatel identity, třeba průvodčí ve vlaku, má přístup pouze k ověřeným údajům, které potvrzujete a vybíráte vy sami. Komunikace probíhá zabezpečeným způsobem pouze mezi vámi a druhou stranou, takže se nemusíte obávat, že by se vaše data dostala k neoprávněné osobě. Celý koncept SSI je navrhnutý tak, aby původní vydavatel dat (například univerzita) nevěděl o tom, že vy jako vlastník svá data dále někomu dalšímu poskytujete, což zabezpečuje naprosté soukromí.

Navíc digitální peněženka také ušetříte spoustu času, který byste strávili pobíháním po úřadech apod. SSI je zkrátka bezpečné řešení, které chrání vaše soukromí a poskytuje vám kontrolu nad vašimi daty.

Bez popisku

Co by se stalo, kdybych ztratil/a mobil?

Celá digitální peněženka je zálohovaná. V nejhorším případě si můžete nechat vydat karty nové, a to online, takže už nemusíte nikam znovu chodit.

Jak by fungovalo vydávání digitálních karet?

V podstatě by to bylo stejné jako v reálném světě, kdy vám vydají fyzickou kartičku do ruky, vy ji převezmete a pak si ji dáte do peněženky. Takto podobně byste si otevřeli svou digitální peněženku a (například) naskenovali QR kód, aby se ustanovilo šifrované (zabezpečené) spojení. V e-peněžence by vám vyskočila výzva, například „Ministerstvo vnitra vám nabízí kartičku s informací XYZ – chcete ji přijmout?“. Po potvrzení by se vám uložila do peněženky a mohli byste ji začít používat.

Jak by vypadal konkrétní příklad použití?

Dostali jste se na váš vysněný obor na MUNI a potřebujete studentský průkaz. Skrze IS (Informační systém) si zažádáte na studijním oddělení o jeho vydání. Místo plastové kartičky dostanete digitální průkaz, který vám přijde do aplikace – vlastně takové digitální peněženky. A když nastane situace, kdy budete muset prokázat, že jste student, místo kartičky vytáhnete mobil.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.