Co nového přinesl listopad do aplikací Office 365?

Pro druhou polovinu semestru jsme si připravili další podzimní novinky v aplikacích Microsoft Office 365. Tentokrát vám představíme, jak lépe spolupracovat ve Whiteboardu, jaké funkce má nový Stream a proč už se Office 365 nebudou jmenovat Office.

8. 11. 2022

Bez popisku

Živá spolupráce a vkládání videí do Whiteboardu

V aplikaci Whiteboard se objevily dvě užitečné novinky. Nově lze v jeho prostředí spolupracovat tzv. naživo, tedy s ostatními v týmu, a to i během společné schůzky. Je to tak ideální nástroj (nejen) pro brainstorming a různé úvodní návrhy a náčrty. V případě souběžné spolupráce doporučujeme pro větší přehlednost zapnout kurzory pro spolupráci. Je tak lépe vidět, kde se kdo zrovna pohybuje a na čem pracuje.

Druhou novinkou je, že je do Whiteboardu možné vkládat videa, webové stránky nebo online soubory. Hodí se to v situacích, kdy chcete ostatním nasdílet video, stránku nebo obrázek k tématu, které zrovna řešíte. Mezi podporované zdroje videí patří Stream, YouTube, Vimeo, Slideshare a další.

Office 365 jsou nově Microsoft 365

Z hlediska funkčnosti se pro uživatele nic nemění, vaše oblíbené aplikace najdete pořád na stejném místě. Za změnou názvu stojí posun od původního kancelářského balíku nainstalovaného na počítači ke cloudovým službám, které už dávno nezahrnují jen tradiční Outlook, Word, Excel nebo Powerpoint, ale i celou řadu dalších aplikací. Změna názvu se nejdříve projeví ve webovém rozhraní na o365.muni.cz, během začátku příštího roku také v desktopových a mobilních aplikacích.

Aplikace Stream s novými funkcemi a v novém kabátě

Nová verze Streamu nahrazuje starší verzi (přejmenovanou na Stream Classic), která už se pomalu chystá do aplikačního důchodu. Videa jsou nově umístěna na Sharepointu a Stream slouží jako přehrávač, přičemž přidává několik užitečných funkcí. Co nový Stream umí?

  • Lze zvolit miniaturu, která bude sloužit jako náhled videa. Můžete tak nahradit nezajímavý náhledový obrázek za jiný, např. náhled na slajd prezentace.
  • K nahranému videu se dá vygenerovat textový přepis (bohužel čeština v tuto chvíli není podporována) a nahrát titulky.
  • K videu je možné doplnit popis, což je užitečné, pokud chcete divákům přiblížit osnovu přednášky ještě před jejím zhlédnutím, případně chcete doplnit odkazy na doplňující zdroje informací.
  • Pro delší videa se hodí možnost „rozdělení na kapitoly“ – sledující si tak jednoduše vybere části, které ho zajímají. To se hodí při delších videích, jako jsou záznamy přednášek nebo konferencí. Přes tlačítko „Sdílet“ jde jednoduše nasdílet odkaz na video v požadovaném čase.

E-maily jednoduše nadiktujte

Pokud vás nebaví psát emaily, vyzkoušejte si jejich diktování v desktopové verzi Outlooku. Čeština je sice zatím dostupná pouze v testovacím režimu, ale rozpoznávání hlasu funguje dobře, a to včetně interpunkce. Pokud píšete oficiální e-maily, může se vám hodit filtr citlivých frází, který doplní hvězdičky do neslušných slov :) Přepis probíhá online, takže potřebujete stabilní připojení k internetu a samozřejmě mikrofon. Pokud nevidíte v desktopové verzi Outlooku ikonu mikrofonu a tlačítko „Diktovat“, zkontrolujte si, zda jste přihlášeni pod svým školním účtem a máte aktuální verzi aplikace. Je také potřeba mít operační systém Windows 10 nebo vyšší.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.