Centrální správa


Upozornění

Služba již není poskytována. Obsah stránky není udržovaný.

Celouniverzitní počítačová infrastruktura (University Computer Network, UCN) umožňuje efektivní správu osobních počítačů a tím jednotné prostředí pro studenty a zaměstnance napříč univerzitou. Tato infrastruktura se aktuálně využívá pro správu univerzitních počítačových studoven, fakultních výukových učeben a zaměstnaneckých počítačů.

Pro lokality začleněné do centrální správy je zajištěna integrita pracovního prostředí, vyšší bezpečnost a uniformnost poskytovaných služeb. Hlavním benefitem je výrazná celková úspora nákladů na správu a poskytování stejného pracovního prostředí v rámci celé MU a to jak při výuce, tak v univerzitních studovnách.

Kromě výše uvedených výhod poskytuje infrastruktura centrální správy  pro IT správce následující dílčí podslužby:

Zkušební a speciální režimy

Služba na podporovaných počítačích umožňuje vyučujícím pohodlně během několika minut přejít z normálního režimu do režimu zkušebního.

Aktuálně jsou k dispozici zkušební režimy dvou druhů:

  • Režim odpovědník: Počítač se po nastavení režimu přihlásí speciálním účtem a spuštěným odpovědníkem z IS MU. Ten je v tomto režimu jedinou možností využití počítače. Studenti nemají přístup na internet, k vlastním datům ani aplikacím počítače.
  • Režim zkouška: V tomto režimu jsou počítače odpojeny od sítě. Studenti rovněž nemají přístup k vlastním datům, mají však k dispozici veškeré softwarové vybavení počítače.
Buzení a vypínání strojů

Na lokalitách začleněných do služby centrální správy nabízíme možnost centrálně řízeného zapínaní a vypínaní počítačů dle předem domluveného harmonogramu.

Automatické buzení slouží např. k tomu, aby uživatelé při příchodu k PC nečekali na to, až se aplikují updaty na systém, což v některých případech trvá velice dlouho. Služba se postará o to, že se PC vzbudí například ve tři ráno, OS se zaktualizuje a PC se zase vypnou. U studoven a učeben s pevnou otevírací a zavírací dobou pak probíhá automatizované spouštění třeba 30 minut před otevřením lokality a 30 minut po zavírací době se PC zase vypnou.

Podmínky poskytnutí

Služba je poskytována výhradně lokalitám s operačním systémem Windows 7 a vyšším (v obou bitových verzích). Nutností je také včasná konzultace možnosti nasazení tohoto řešení, kterou zpravidla provází technický audit síťového zázemí a hardwarového vybavení koncových stanic.

Pro funkčnost řešení je nutností přizpůsobení nastavení lokality na Wake on Lan (typicky označováno jako WOL). To je nutno provést jak v BIOSu koncových stanic, tak na aktivních prvcích síťového zázemí lokality. Řešení je také závislé na podpoře WOL samotné síťové karty stanic. Pro průchod aktivními síťovými prvky je nutné povolit broadcastovou komunikaci protokolu UDP.

Bezobslužné instalace operačních systémů

Bezobslužná instalace probíhá bez zásahu uživatele, popřípadě bez jeho vědomí. Jedná se o sadu technologií a nastavení, která slouží k instalaci a konfiguraci operačního systému a je hlavní prerekvizitou k přidání PC do centrální správy.

Výhody bezobslužné instalace jsou:

  • Bezobslužná instalace poskytuje konzistentní, opakovatelné a bezobslužné nasazení operačního systému.
  • Toto řešení je výhodné ve scénářích, kdy je potřeba nastavit více testovacích, vývojových a produkčních prostředí.
Distribuce softwarového vybavení

Služba pravidelně a plošně aktualizuje software v celé doméně UCN a tím zajišťuje aktuálnost softwarového vybavení ve studovnách a jak fakultního, tak celouniverzitního rázu, aniž by uživatel nebo správce musel provádět jakoukoliv akci. Kromě toho, že tato služba šetří čas IT správcům, stejné verze instalované na PC zaručují homogennost prostředí a kompatibilitu při používání téhož SW na různých strojích v rámci celouniverzitní počítačové infrastruktury.

  • Základní – stejná na všech lokalitách, obsahuje veškerý běžně užívaný software
  • Rozšířená – typicky SW vybavení požadované konkrétními lokalitami obvykle za účelem výuky

Základním balíkem softwaru je myšleno softwarové vybavení společné pro všechny studovny jak fakultního, tak celouniverzitního rázu. Základní sada SW je pravidelně plošně aktualizována každé dva, případně každé čtyři týdny v celé doméně. 

V případě, kdy je potřeba centrálně nasadit software specifický pro danou fakultu/lokalitu, je příprava instalace věcí fakultních/lokálních správců (např. Total Commander místo centrálně nasazeného Altap Salamander). Při splnění vybraných parametrů lze lokální SW začlenit do centrální správy.

Rozšířená sada je aktualizována podle dohody mezi správci centrální správy a správci lokality. Změny ve verzích SW mohu způsobovat odlišnosti ve funkcionalitě či problémy s kompatibilitou, což může vážně narušit běh výuky. Nastavením frekvence aktualizací rozšířené sady vzhledem k potřebám výuky tak pomáhá v předcházení těmto problémům.

Další informace

Co spravuje centrální správa

Studovny Učebny Zaměstnanecké stanice
Počítačové místnosti volně přístupné studentům za účelem volnočasového studia. Studenti mají přístup k základní sadě SW, vybraným SW souvisejícím s jejich předmětem studia a k tisku z počítačů na tiskárnách SafeQ. Počítačové místnosti určené na výuku a aktivity s ní spojené. Studenti mají přístup k základní sadě SW a vybraným SW souvisejícím s jejich předmětem studia. Zaměstnanci mají přístup kromě základní sady SW i k SW souvisejícímu s jejich prací (ekonomické SW, správy majetku). Dále mají k dispozici lokální úložný prostor, přístup ke sdíleným diskům, tisku, vzdáleným plochám a zálohovaným síťovým úložištím.


Do centrální správy patří:

  • Rektorát MU, Ústav výpočetní techniky (ÚVT), Celouniverzitní počítačovou studovnu (CPS), učebny a studovny na fakultách PřF, PF, FF, PdF, FSS, FSPS, LF a v centru Teiresiás (speciální studovna pro zrakově postižené)
  • knihovny PřF, PF, FF, FSS a Knihovna univerzitního kampusu (KUK)
  • zaměstnanecké počítače  na FF, FSS, FSPS, LF, CJV a CZS
  • univerzitní centrum Telč a Správa kolejí a menz

Podmínky poskytnutí služby

Služba centrální správy je dostupná všem hospodářským střediskům MU a je poskytována zdarma. OSS ÚVT (Oddělení systémové správy Ústavu výpočetní techniky) zajišťuje v rámci služby Centrální správy následující činnosti:

  • správa autentizace přes UČO a sekundární heslo
  • správa, sledování a zálohování serverů
  • správa bezobslužných instalací uživatelských stanic
  • správa základního balíku softwaru
  • lokální distribuce záplat a aktualizací pro produkty společnosti Microsoft
  • lokální distribuce aktualizací pro antivirové produkty společnosti Eset
  • zpřístupnění síťových tiskáren
  • správa studentských profilů
  • správa hostovských účtů pro zpřístupnění služeb infrastruktury UCN a UVT (Eduroam, VPN ...) návštěvníkům MU
  • poskytování informací o aktuální bezpečnostní situaci v infrastruktuře – audit bezpečnosti
  • troubleshooting – řešení závažnějších a kritických SW problémů se stanicemi
  • obecné konzultace v IT problematice

Lokální správci naopak v lokalitě začleněné do centrální správy, ve které koncovou správu zařízení nezajišťuje UVT, zajišťují:

  • nastavení BIOS počítačů v souladu s požadavky Centrální správy
  • správa rozšířeného balíku softwaru, který není nasazován centrálně
  • instalace a správa lokálních tiskáren
  • reakce na podněty ze strany administrátorů UCN
  • hlášení incidentů administrátorům UCN
  • správa síťové infrastruktury stanic a serverů v souladu s požadavky Centrální správy, včetně korektního nastavení síťových FW na klientských segmentech
  • reklamace spojené s hardwarem vlastněným fakultou
  • řešení lokálních problémů přímo nenavazujících na funkcionalitu Centrální správy
  • zprostředkování požadavků, dotazů a úloh souvisejících se Službou centrální správy administrátorům UCN
  • lokální asistence administrátorů při řešení rutinních a krizových stavů na lokalitě

Fakultní správci nesmějí žádným zásahem do systému počítače umožnit zvýšení oprávnění běžného uživatele bez vědomí administrátorů centrální správy. Dále nesmějí za žádných okolností předat administrátorské heslo ke stanicím ani své heslo jiné osobě. Porušení těchto dvou pravidel bude považováno za závažné narušení bezpečnosti a může vést až k odpojení z infrastruktury.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.