E-prezenčka: přístup z domova


E-prezenčka je služba pro prohlížení naskenované studijní literatury z knihoven MUNI na obrazovce počítače bez možnosti jejího stahování a ukládání.

  • Služba E-prezenčka je dostupná aktuálním studentům a zaměstnancům Masarykovy univerzity a v současnosti obsahuje kolem 10 000 titulů studijní literatury z knihoven MUNI. Pro prohlížení knihy v e–prezenčce je třeba si ji nejprve e-vypůjčit.
  • U jedné knihy je možné uskutečnit současně pouze tolik elektronických výpůjček, kolik mají knihovny MUNI volných fyzických exemplářů ve fondu. Půjčuje se systémem „kdo dříve přijde“.
  • Uživatel může mít vypůjčenou pouze jednu e-prezenčku v čase a maximální lhůta e-výpůjčky je 4 hodiny. Po ukončení práce s e-prezenčkou je nutné výpůjčku vrátit, aby mohla být okamžitě přístupná dalšímu zájemci.
  • E-prezenčka umožňuje pouze prohlížení stránek vybraných knih na obrazovce, žádné další funkce (rezervace, půjčování apod.) neumožňuje.
Stručný návod k e-prezenčce

Přístup k e-prezenčce je možný přímo přes webový katalog https://katalog.muni.cz, a to následujícím způsobem:

  1. Na vstupní obrazovce pro vyhledávání klikněte na odkaz filtr E-prezenčka. Dostanete soubor všech e-prezenček v katalogu MUNI.
  2. Dále upřesňujte své požadavky, vyhledejte požadovanou knihu a rozbalte její záznam kliknutím na název.
  3. Zarolujte v záznamu knihy dolů, kde v části „Jednotky“ je zobrazen odkaz E-prezenčka.
  4. Kliknutím na odkaz E-prezenčka budete přesměrováni na jednotné přihlášení uživatele MUNI (UČO a primární heslo).
  5. Po úspěšném přihlášení musíte uskutečnit výpůjčku kliknutím na příslušné tlačítko. Maximální doba vaší výpůjčky jsou 4 hodiny.
  6. Po ukončení prohlížení nebo pro další výpůjčku musíte knihu vrátit kliknutím na tlačítko Vrátit knihu.

Podmínky využívání služby e-prezenčka

Obsah e-prezenčky lze pouze číst z obrazovky přihlášeného uživatele. Tento obsah není možné kopírovat, tisknout, ukládat, fotit či jakýmkoliv jiným způsobem pořizovat jeho záznam a šířit jeho kopie.

Doporučení pro webový prohlížeč

Pro správnou funkci e-prezenčky v katalogu MUNI je třeba používat aktuální verze ověřených prohlížečů, např. Chrome, Firefox nebo Safari.

Podrobný návod s příklady

1
Na vstupní obrazovce knihovního katalogu klikněte pod vyhledávacím oknem na odkaz Filtr e-prezenčka.

2
Získali jste soubor všech e-prezenček v katalogu MUNI. Všimněte si zatržené hodnoty Zachovat současné nastavení filtrů a zapnutého filtru Žánr: e-prezenčka. V případě, že v průběhu hledání ztratíte toto nastavení, nejrychlejší způsob zapnutí filtru je kliknout na logo MUNI Knihovní katalog a začít vyhledávaní znovu přes Filtr e-prezenčka.

3
Množinu všech vyhledaných e-prezenček v katalogu MU můžete dále upřesnit podle svých potřeb. Pokud znáte jméno autora, název hledané publikace nebo předmět, napište tyto údaje do vyhledávacího okna a zmáčkněte Hledat.

4
Pomocí faset na pravé straně je možné filtrovat e-prezenčky podle knihovny, typu dokumentu, autora, jazyka, doporučeného tématu, žánru, období, oblasti a roku vydání.

5
Klikněte na název požadovaného dokumentu.

6
Po otevření základního záznamu klikněte na červeně zvýrazněný link E-prezenčka.

7
Budete vyzváni k přihlášení svým UČO a primárním heslem.

8
Každý den při prvním přihlášení budete vyzváni k odsouhlasení Podmínek užití služby.

9
Pro prohlížení je nutné si knihu vypůjčit.

10
Poté můžete s požadovaný dokumentem pracovat. Dopředu a dozadu se pohybujete pomocí šipek nebo můžete napsat číslo stránky (čísla stránek nemusí odpovídat skutečnému stránkování v knize). Knihu máte k dispozici maximálně 4 hodiny, čas expirace výpůjčky je pod tlačítkem pro vrácení knihy.

11
Pokud jste svou práci skončili dříve, nebo potřebujete vypůjčit jinou knihu, musíte stávající výpůjčku ukončit vrácením knihy.

E-prezenčka

Budete přesměrováni na stránku
s e-prezenčkou.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.