Centrum informačních technologií FF

Nástroje pro zkvalitnění online výuky III: Coggle a Quizziz

26. 3. 2021

Coggle

Myšlenkové mapy jsou skvělým nástrojem pro strukturalizaci, zapamatování nebo zopakování učiva. Tuto metodu můžete využít online přímo na lekci či semináři. Rozdělte studenty do skupin, ve kterých mohou spolupracovat a vytvářet svoje vlastní myšlenkové mapy. Práci jde také zadat jako domácí přípravu, nebo součást nějakého úkolu, například jako výchozí brainstorming k projektu. Můžete také vyzvat studenty, aby si při vaší přednášce vytvářeli myšlenkovou mapu. Toto zapojení jim pomůže udržet pozornost a kvalitněji vnímat prezentovanou látku.

Quizziz

Nástroj vám pomůže poměrně rychle zjistit, jak studující pochopili látku. Prostředí umožňuje vytvořit lekci formou prezentace, ve které poté studenti odpovídají v reálném čase na vaše otázky. Vy v průběhu vidíte, kdo jak rychle reaguje, kdo například nestíhá odpovídat, která otázka je těžší na zodpovězení. Po každé otázce se zobrazí statistika správných a špatných odpovědí. Nabídka umožňuje vybrat si formu reakce. Můžete se rozhodnout, jestli to budou otevřené otázky, nebo výběr z možností, jestli zvolíte doplňování vynechaný slov nebo hlasování. Studenti mezi sebou soutěží, kdo odpoví správně a nejrychleji. Na konci aktivity se ukáže tabulka vítězů. Studenti si mohou volit různá uživatelská jména, takže soutěž může být i anonymní. Nabízí se studenty vybídnout k tematicky zvolené přezdívce.