Chcete do své online výuky zapojit psaní nebo kreslení na digitální tabuli?
Aplikace Microsoft Teams (dále jen MS Teams) nabízí hned několik možností, jak tento interaktivní prvek využít v rámci online výuky. Přímo v MS Teams najdete dvě integrované aplikace, které můžete využít pro psaní textu a kreslení.
První aplikací je Microsoft Whiteboard. Jde o interaktivní tabuli, do které můžete kreslit a vkládat text a lístečky. Tabuli můžete spustit v rámci schůzky nebo ji přidat do týmu jako kartu. Tabuli můžete rychle přepínat mezi režimem prohlížení a úprav a následně ji uložit jako obrázek.
Druhou aplikací je Poznámkový blok předmětu, který je součásti každé třídy vytvořené v MS Teams. Po prvním kliknutí na příslušnou kartu se otevře průvodce, pomocí kterého nastavíte výchozí oddíly a funkce poznámkového bloku. V poznámkovém bloku se následně vytvoří několik samostatných sekcí, které uvidí všichni členové třídy. Každý člen navíc získá svůj vlastní oddíl přístupný pouze jemu a vyučujícímu (vlastníkovi třídy). Na samotné stránky je následně možné vkládat text, obrázky, audio, video a řadu dalších multimediálních prvků. Stránky můžete využít také pro psaní a kreslení. Stačí přepnout na kartu „Kreslení“ a vybrat požadovaný nástroj.
Nejlépe se s těmito aplikacemi pracuje, pokud máte k dispozici zařízení s dotykovým rozhraním nebo dotykovým displejem. Nemusí se však jednat pouze o obrazovku vašeho počítače nebo notebooku. Jedním z řešení může být například grafický tablet, který k počítači jednoduše připojíte přes USB port (stejně jako myš nebo klávesnici). Pokročilejším řešením může být také iPad nebo chytrý telefon. V tomto případě budete jednotlivé aplikace spouštět přímo v zařízení. Chytrý telefon nebo iPad můžete navíc přidat do Teams schůzky jako sekundární zařízení a sdílet obsah jeho obrazovky.
Pokud máte o takové zařízení zájem, v kanceláři e-learningu vám rádi zapůjčíme iPad mini nebo Lenovo Tablet s operačním systémem Android. Termín pro výpůjčku tabletu si můžete vybrat v rezervačním kalendáři na adrese https://is.muni.cz/go/rezervaceCITFF-tablety.
Otestovali jsme také dva grafické tablety od společnosti Wacom (model One a model Intuos Pro) Práci s těmito zařízeními i s jednotlivými aplikacemi vám rádi vysvětlíme v rámci online konzultace. Vhodný termín si můžete vybrat v rezervačním kalendáři na adrese https://is.muni.cz/go/CITFF-O365konzultace.
Návody k jednotlivým scénářům:
1
Pro přidání whiteboardu do týmu klikněte na ikonku „+“.
2
Ve zobrazeném okně vyberte aplikaci Whiteboard. Pokud aplikaci nevidíte, zadejte její název do vyhledávání.
3
Pojmenujte novou tabuli a klikněte na tlačítko „Uložit“.
4
Nová tabule se zobrazí jako jedna z karet kanálu. Tabuli si můžete zvětšit kliknutím na příslušnou ikonku v pravém horním rohu. Vedle tabule si můžete otevřít také textový chat.
5
V nastavení můžete tabuli stáhnout jako obrázek a určit, zda můžete na tabuli přispívat jen vy nebo i studenti.
1
Aplikaci Whiteboard spustíte prostřednictvím ikonky sdílení.
2
Před zpřístupněním samotného Whiteboardu si můžete určit, zda budou mít studenti právo k úpravám.
3
Oprávnění můžete dodatečně změnit i během používání Whiteboardu, kliknutím na ikonku nastavení vpravo nahoře. Sdílení tabule ukončíte kliknutím na tlačítko „Ukončit prezentaci“.
1
Pro vytvoření poznámkového bloku předmětu klikněte v týmu na příslušnou kartu a následně na tlačítko „Nastavit onenotový poznámkový blok předmětu“ kde vyberete možnost „Prázdný poznámkový blok“.
2
V otevřeném okně se vám zobrazí přehled základních funkcí poznámkového bloku. Klikněte na tlačítko „Další“.
3
V otevřeném okně můžete upravit výchozí sekce, které se přidělí každému studentovi. Následně klikněte na tlačítko „Vytvořit“.
4
Vytvoření poznámkového bloku může zabrat i několik minut (záleží zejména na počtu zapsaných studentů). K poznámkovému bloku můžete následně přistupovat přes příslušnou kartu v kanálu týmu. Jednotlivé sekce si můžete zobrazit kliknutím na ikonku v pravém horním rohu (viz snímek).
5
V každé sekci můžete následně vytvářet nové stránky a vkládat do nich potřebný obsah. Nástroje pro kreslení a psaní textu zpřístupníte kliknutím na možnost „Kreslení“. Stránku se kterou budete pracovat si můžete zvětšit skrytím jednotlivých sekcí (ikonka nalevo) nebo pomocí ikonky v pravém horním rohu (viz snímek).