Úložiště dat na FF MU
Časté otázky

Hlásím se na správný server?

mrakoplas.phil.muni.cz - poštovní server
mrakoplas.phil.muni.cz - webový server
mrakoplas.phil.muni.cz - datový server

Mám správné přihlašovací jméno?

Obvykle se k přihlášení používá příjmení, zapsáno bez diakritických znamének, u dříve zřizovaných účtů mohlo jít jen o prvních osm písmen z příjmení. Používají se pouze malá písmena. V přihlašovacím jméně není zavináč, adresa fakulty, ani UČO, pro přihlášení nelze použít poštovní alias. Přihlašovací jméno se také obvykle ukazuje jako součást poštovní adresy na veřejné části webových stránek MU.

Zadávám správně heslo?

Používáte vhodnou klávesnici? Ve windows se obvykle používají dvě klávesnice, česká a americká. Přepnutí na jinou klávesnici provedete klávesovou zkratkou Alt-Levý Shift nebo na liště vpravo dole tlačítkem s nápisem CZ nebo EN (případně CES nebo ENG u novějších Windows).
Zadáváte číslice z numerické klávesnice? Musí svítit kontrolka NumLock.
Naopak si dejte pozor na kontrolku CapsLock – jestliže svítí, píšete písmena hesla velkými písmeny.

Jaký program a metodu použít k přístupu na server?

Pro terminálové připojení na fakultní servery lze použít libovolný program používající protokol ssh, doporučujeme putty. Pro přenos souborů doporučujeme použít protokol scp nebo sftp, doporučujeme program winscp nebo použít vhodný plugin pro Total Commander nebo Salamander. Nezabezpečený protokol ftp není podporován.

Je možné, že bych měl zablokovaný účet?

Účet vám také mohl být zablokován pro porušení univerzitních směrnic nebo bezpečnostních pravidel (neprozradili jste nikomu své heslo, nerozesílali jste řetězové dopisy, nezadali jste si heslo příliš průhledné?). Účet se obvykle zablokuje do té doby, dokud heslo nezměníte pomocí formuláře v ISu.

Hledáte-li pomoc u správců serveru, obraťte se na adresu cit@phil.muni.cz s co nejpodrobnějším popisem, který by zahrnoval:

  • vaši identifikaci (UČO a jméno)
  • co vám ještě funguje
  • co už nejde, jaké přesně dostáváte hlášení
  • z jaké IP adresy se přihlašujete; svoji IP adresu zjistíte kliknutím na http://www.phil.muni.cz/help nebo např. také na http://www.mojeip.cz/
  • pokud možno velmi přesně datum a čas všech pokusů, abychom se na příčinu mohli podívat do systémových záznamů - pokud se tedy pokus o připojení dostal až do fakultní sítě; datum a přesný čas pokusu o připojení najdete rovněž na http://www.phil.muni.cz/help

Související služba

Úložiště dat na FF

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.