FF Digitalizace knih a dokumentů
Tuto službu zajišťuje FF MU


Digitalizační služby zahrnují skenování knih, článků a dalších dokumentů a následné postprodukční práce, jako jsou úpravy naskenovaných stran nebo rozpoznání textu a jeho převedení do editovatelného formátu (například pro MS Word).

Pro koho je služba určena?

  • Zaměstnanci a doktorští studenti Masarykovy univerzity

Varianta A: Skenování

Obrázky ve vyšší kvalitě (400 ppi), velká složka (několik GB)
Varianta A: Skenování

U této varianty Vaši publikaci pouze naskenujeme bez dalších úprav. Získáte tedy složku s barevnými obrázky (rozlišení 400 ppi; formát TIFF), na kterých bude stránka s viditelným podkladem (tzn. viditelné černé okraje kolem stránky). 

Tato varianta je vhodná, pokud plánujete další zpracování těchto skenů, např. v grafických programech, apod. Získáte od nás složku s několika GB dat.

Varianta B: Základní zpracování

PDF ve vyšší kvalitě (400 ppi), velký soubor (několik MB)
Varianta B: Základní zpracování

U této varianty Vaši publikaci naskenujeme a převedeme do odstínů šedé (rozlišení 400 ppi). Výsledné skeny potom ořízneme, vyrovnáme a sloučíme do PDF. Na výsledných stranách se v závislosti na jednotlivé publikaci mohou objevit úzké černé okraje.

Tato varianta je vhodná, pokud potřebujete publikaci rychle naskenovanou do formátu PDF bez nároků na estetiku (stejné zarovnání stránek, "skákání" textu, apod.). Výsledná velikost souboru bude mnohem menší než u varianty A.

Varianta C: Pokročilé zpracování

PDF ve standardní kvalitě (300 ppi), menší soubor (několik MB)
Varianta C: Pokročilé zpracování

U této varianty Vaši publikaci naskenujeme a převedeme do odstínů šedé (rozlišení: 400 ppi). Výsledné skeny potom ořízneme, vyrovnáme, vycentrujeme a nastavíme stejné okraje. Výsledek prosvětlíme a snížíme rozlišení na 300 ppi. Tyto skeny poté sloučíme do PDF, které se dobře čte (text vizuálně "neskáče").

Tato varianta je vhodná pro archivaci a čtení na čtecích zařízeních. Výsledná velikost souboru bude menší než u varianty B.

Varianta D: Pokročilé zpracování a převod do černobílé

PDF ve vysoké kvalitě (až 600 ppi), malý soubor (10krát menší než varianta C)
Varianta D: Pokročilé zpracování a převod do černobílé

U této varianty Vaši publikaci naskenujeme v odstínech šedé nebo barevně (rozlišení: 400 ppi). Výsledné skeny potom ořízneme, vyrovnáme, vycentrujeme a přidáme okraje. V následujícím kroku převedeme obraz do černobílé (platí pro text, ilustrace je možné ponechat v barevném režimu/ odstínech šedi) a zvýšíme jeho rozlišení na 600 ppi. Tímto vznikne dobře čitelný, vyhlazený text. Takto upravené skeny sloučíme do PDF.

Tato varianta je ideální pro archivaci a čtení na čtecích zařízeních. Výsledná velikost souboru bude 10krát menší než u varianty C.

Kolik to stojí

Ceníky digitalizace se liší na základě pracoviště, pod které patříte. Zaměstnanci a doktorští studenti Masarykovy univerzity mohou využít služeb skenování za zvýhodněné ceny.

Technologie skenování

Ke skenování používáme stolní knižní skenery Plustek, které jsou šetrné ke knižním předlohám, případně další skenery v závislosti na povaze digitalizovaných předloh. Pro následné zpracování obrázků a rozpoznání textu využíváme software ScanTailor a ABBYY Finereader.

Nabízené varianty

Nabízíme čtyři základní varianty digitalizace, které zahrnují skenování a různý stupeň dalšího zpracovaní těchto skenů. Cena skenování se bude lišit na základě vybrané varianty dle našeho ceníku (viz níže).

Digitální zpracování textu (OCR)

Nabízíme také OCR neboli optické rozpoznávání znaků, které umožňuje fulltextové vyhledávání a kopírování textu. Tuto službu si je možné objednat samostatně, případně v kombinaci s variantami skenování B až D. Při využití této možnosti jsme schopní výsledný soubor dodat i v jiném formátu než PDF, např. DOC, RTF nebo TXT.

Základní OCR

Při využití varianty základní OCR necháme ve Vašem výsledném PDF programem automaticky rozpoznat text a bez dalších úprav ho takto uložíme. Program nedokáže vždy zcela přesně rozpoznat všechna slova. Je proto možné, že při kopírování textu se Vám budou zobrazovat chyby.

Pokročilé OCR

Při využití varianty pokročilé OCR necháme ve Vašem výsledném PDF programem automaticky rozpoznat text, následně opravíme rozpoznání různých typů textu a nejvýraznější chyby. V takto upraveném textu se Vám při kopírování zobrazí minimum chyb.

Službu poskytuje a zajišťuje Centrum informačních technologií Filozofické fakulty (CIT FF).

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.