Hlášení bezpečnostních incidentů


Bezpečnostní incidenty na Masarykově univerzitě řeší certifikovaný kyberbezpečnostní tým CSIRT-MU. Pokud máte podezření, že došlo k události, kterou by se měl zabývat, je možné ji nahlásit hned několika způsoby.

Pište na e-mailovou adresu csirt@muni.cz nebo využijte formulář (kliknutím na tlačítko Nahlásit bezpečností incident). V urgentních případech můžete také volat na číslo +420 549 494 242 přímo do kanceláří CSIRT-MU.

Co by mělo hlášení obsahovat?

Ať už zvolíte jakoukoli formu nahlášení, vždy by mělo obsahovat následující údaje:

1. Identifikace
Nejlépe ve formě jméno, příjmení, UČO. Nezáleží, zda k nahlášení využijete soukromou či univerzitní adresu nebo webový formulář, vždy nezapomeňte uvést tuto trojici údajů.

2. Popis problému
Zkuste vlastními slovy, ale podrobně popsat, co se stalo nebo se právě děje. Každá drobnost výrazně dopomůže k vyřešení potíží, protože umožní lépe pochopit situaci.

3. Důkazy
Leckdy není snadné problém popsat. Doporučujeme proto, abyste k vašim e‑mailům přiložili například screenshoty obrazovky či texty podvodných e‑mailů. Je doporučeno přiložit také e‑mailovou hlavičku.

Nahlášením proces ještě nekončí. Bezpečnostní experti MU se vám ozvou do čtyřiadvaceti hodin. Pokud bude třeba, doptají se na nejasnosti či podrobnější informace, abyste problém společně co nejrychleji zabezpečili.

Incidenty jsou řešeny v pracovních dnech od 9:00 do 17:00.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.