Centrum informačních technologií FF 
Doporučená zařízení pro videokonference

Jaké webkamery a mikrofony zvolit pro online výuku a zkoušení?

Vzhledem ke zvýšené poptávce po mikrofonech a webkamerách jsme se rozhodli, že pro Vás jako IT pracoviště otestujeme některá zařízení, jež byste mohli při online komunikaci využít. Nyní za sebou máme období testování techniky pro tyto účely. Vyzkoušeli jsme několik typů webkamer a mikrofonů, přičemž v přiměřené cenové relaci můžeme doporučit například C-Tech CAM-11FHD (590,-), Genius QCam 6000 (785,-) a Genius WideCam F100 (977,-) s širokoúhlým záběrem nebo potom o něco dražší (avšak o to kvalitnější) Logitech HD Pro Webcam C920 (1890,-)

Při online komunikaci často dochází k následujícím scénářům: 

1. Ozvěna v reproduktorech

Častým problémem je to, že uživatelé mají reproduktory nastavené tak hlasitě, že slyšíte ve svém reproduktoru ozvěnu sebe sama, protože mikrofon druhého účastníka zachytí v reproduktorech Váš hlas. Dbejte prosím na to, aby hlasitost Vašich reproduktorů byla přiměřená. Ideální je používat headsety (viz níže), které pouští zvuk pouze do sluchátek.

2. Vypadávající útržky zvuku

Řada uživatelů používá mikrofon integrovaný ve webkameře společně s reproduktory vedle počítače. Mikrofon snímá všechny zvuky v místnosti, což může způsobit problém, když slyší i reproduktory. Za předpokladu, že druhá strana má stejnou sestavu a také mikrofon slyší reproduktory, začne docházet k jevu tzv. „zpětné vazby“ (dochází proto k pískání). Lidské ucho to nestihne zaznamenat, protože dříve zasáhne funkce pro potlačení ozvěny zvaná Echo cancellation. Pokud mají obě dvě strany reproduktory velmi nahlas, začne tato funkce „ukusovat“ kousky slov. Uživatelé se pak mylně domnívají, že je na vině špatné internetové připojení, ale přitom by problém vyřešilo pouze ztlumení reproduktorů (případně vypínání mikrofonu, když zrovna nemluvíte, ale to je o něco náročnější na obsluhu). 

Výsledkem obou zmíněných scénářů je obvykle nesrozumitelnost celého hovoru, proto doporučujeme těmto problémům předejít pomocí popsaných postupů a použitím kvalitní techniky.

Jak řešit mikrofony? Nejlépe headsetem. 

Ideálním řešením pro snímání zvuku je použití headsetu (sluchátka s mikrofonem). V tomto případě doporučujeme v rozumné cenové hladině Sennheiser usb 8 (804,-) nebo Sennheiser usb 7 (499,-; jsou lehká, pohodlná a poskytují velmi kvalitní zvuk), případně Logitech USB Headset H390 (879,-).

Do hlučného prostředí a v situaci, kdy vedle sebe máte kolegu, který také telefonuje, doporučujeme sluchátka s kvalitním zvukovým odstíněním pomocí velkých náušníků (abyste neslyšeli kolegu). Nejlépe v našem testu dopadla sluchátka HyperX Cloud Stinger Core (950,-; bohužel nemají USB konektor), ale doporučit můžeme i Microsoft LifeChat LX-3000 (převážně do tichého prostředí; cena od 689,-) a Logitech USB Headset H340 (694,-). Pro případy, kdy je nutné snímat více osob před kamerou, je vhodné používat směrový mikrofon. Např. Auna mic-900 (1399,-) je kvalitní USB mikrofon, k němuž je  nutné pořídit i stojan (99,-). Dobře snímá osoby vzdálené přibližně do 1,5m před mikrofonem. Za mikrofonem je naopak velký útlum (díky tomu komunikaci tolik neovlivňuje zvuk z reproduktorů a špatná akustika místnosti). 

Nekvalitní zvuk narušuje zkoušení 

Při online komunikaci je zvuk obvykle mnohem důležitější než obraz. To platí i při dálkovém zkoušení studentů. V případě, že zkoušející používá mikrofon integrovaný do webkamery, je zvuk slyšet „z dálky“. Roli zde hraje akustika místnosti a vzdálenost od webkamery. Pro někoho je takový zvuk nepříjemný a snížená srozumitelnost může vyvolat stres a zkomplikovat průběh zkoušení. Proto platí důležité doporučení: používejte headset nebo kvalitní externí USB mikrofony (analogové připojení mikrofonu často způsobuje rušení, které se do zvukových obvodů indukuje uvnitř počítače; může tedy docházet k tomu, že v analogově připojených sluchátkách slyšíte šum, který v případě USB připojení obvykle není). 

Trh je dynamický a konkrétní přístroje nemusí být dostupné 

Proto doporučujeme využít srovnávače výše navržených produktů a následný výběr v podobné cenové relaci s podobnými technickými parametry. Při nákupu webkamer je vhodné sledovat rok výroby, tedy kdy se asi kamera dostala na trh a výrobce. Je možné všeobecně říci, že čím novější webkamera, tím by měl být obraz v dané cenové kategorii lepší. Výrobci, se kterými máme zatím v rámci testování dobré zkušenosti, jsou Genius a Logitech. 

V případě headsetů je dobré řídit se hmotností. Ne každému budou vyhovovat těžká a velká sluchátka. Ty totiž využijeme, jen pokud budeme pracovat ve velmi hlučném prostředí. Dobře nás od okolí izolují, avšak mohou být nepohodlná. Některé mikrofony pak bývají kvalitnější, směrové, zatímco jiné sbírají všechny ruchy v okolí. Je dobré tuto informaci před nákupem zkusit dohledat (směrová charakteristika mikrofonu je všesměrová, neboli kulová, dále směrová neboli kardioidní, či hyperkardioidní). Pro situace, kdy jsme v hlučném prostředí, se lépe hodí směrová charakteristika.

Pokud bychom vám mohli pomoci s výběrem, napište nám na CIT. 

*Uvedené ceny jsou z doby poslední aktualizace článku. Zdroj: Heureka.cz, poslední aktualizace 10.12. 2021

Potřebujete půjčit techniku?

V omezeném množství má CIT FF pro zaměstnance z akademických pracovišť FF k dispozici několik rezervních webkamer a sluchátek s mikrofony. Zapůjčení je však možné pouze na dobu 7 dnů.

Množství techniky je však velmi omezené, proto je doporučeno pořízení vlastní techniky dle uvedených doporučení.

Více o službě

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.