Centrum informačních technologií FF

Pokud jste používali Google Analytics 3, nezapomeňte na zálohu dat

22. 5. 2024

Už jen do 1. července 2024 je čas na zálohu starých dat z Google Analytics 3 (tzn. data o návštěvnosti nasbíraná před rokem 2023; novější data již sbírá Matomo nebo Google Analytics 4). Jestliže jste data z vašeho webu/projektu v minulosti měřili pomocí tohoto nástroje, a potřebujete s nimi do budoucna pracovat, nezapomeňte provést jejich zálohu. To je možné pouze ručním exportem tabulek, které si v této aplikaci sami nastavíte. Export je bohužel možné provést pouze manuálně, Google Analytics neumožňuje hromadný export všech dat.

Na začátku července společnost Google veškerá data ze starých Analytics nenávratně smaže. Berte prosím v potaz, že tato data nejsou uložena na našich univerzitních serverech, proto nemůžeme toto datum smazání nijak ovlivnit ani oddálit.

Pokud si s exportem nevíte rady, je možné postupovat dle dostupných návodů třetích stran, například video Google Analytics – How to Export Your Data vám popíše základy tohoto procesu ve třech minutách a na export nejzákladnějších dat je dostačující.

V jakém případě stará data exportovat?

• Pokud plánujete v budoucnu porovnávat návštěvnost webů s jejich návštěvností v minulosti.
  • Pokud pracujete na výzkumném projektu, v jehož rámci jste do žádosti o grant přímo zmiňovali, že projekt bude mít web a budete sledovat jeho návštěvnost.
  • Pokud data o návštěvnosti pravidelně sledujete a potřebujete je jako podklad pro budoucí úpravy na webech.
  • Pokud předpokládáte, že by se vám data o návštěvnosti před rokem 2023 hodila k nějakému dalšímu účelu v budoucnu.

Aktuální stav webových analytik

Od roku 2023 již systém Umbraco pracuje s analytickým nástrojem Matomo, veškerá data o návštěvnosti webů tedy najdete tam. Pokud pro sledování návštěvnosti preferujete nástroj od Googlu, i nadále je možné pracovat s Google Analytics 4, jen se již nejedná o univerzitou doporučovanou platformu (z hlediska bezpečnosti).