Konference E-learning v praxi se blíží – na jaký program se letos můžete těšit?
Už 20. 11. 2024 nás čeká další ročník konference E-learning v praxi, na níž ani letos nebude nouze o zajímavá témata z oblasti e-learningu.
Při publikování článků či celých časopisů je důležité dávat si pozor na formální nedostatky, které jsou mnohdy opomíjené, navzdory tomu, že jsou velmi důležité. Jaké detaily neopomenout?
Když digitální článek citujete, neměli byste zapomínat uvádět i trvalé odkazy. DOI nebo handle je unikátní identifikátor, který je trvalý (narozdíl od URL adresy, kde je riziko změny), proto je důležité jej v citaci uvést.
Při citování digitálního zdroje je důležité dbát na to, aby odkaz vedl skutečně na zdrojový text a nikoliv jen výsledek vyhledávání v Googlu. Může se například stát, že při hledání narazíme na zdroj, který bude mít URL adresu Google vyhledávače, protože se jednalo o náhled v Googlu, tudíž URL adresa odkazuje pouze na něj a nikoliv na cílový zdroj.
Z důvodu uvádění zdrojů v mezinárodních databázích je důležité, aby byly reference psány latinkou. Pokud by autor (či redakce) trval na zápisu názvů děl i v původním jazyce, je možné tuto citaci zapsat v nelatinkovém písmu. V tom případě doporučujeme uvádět souběžně také transliterovaný přepis latinkou a jednu z variant vložit do závorky.
Každý článek by měl zahrnovat informace o licencích, aby bylo možné identifikovat, jak s textem nakládat. To je užitečné kupříkladu ve chvíli, kdy si někdo text uloží do počítače a v budoucnu se k souboru vrátí – když bude v souboru uvedena informace o licenci, bude autor vědět, zda může text nahrávat na jiné veřejné úložiště nebo nikoliv. Informace o licenci by zároveň měla být uvedena i na webu, kde je článek k dispozici a v metadatech PDF souboru.
Už 20. 11. 2024 nás čeká další ročník konference E-learning v praxi, na níž ani letos nebude nouze o zajímavá témata z oblasti e-learningu.