CIT FF  |  IT služby pro zaměstnance FF  |  Archiv newsletteru  |  Odesláno 1. 10. 2020, 20:02

Novinky z CITu – technologie, služby, školení

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

dovolte mi popřát Vám mnoho sil v nadcházející době online výuky a home office. Jakkoli by se mohlo zdát, že jsme technologiemi na CIT prodchnutí, a tudíž vítáme covidem zrychlený rozvoj využívání univerzitních IT služeb, nástrojů e-learningu a metod distanční výuky, vězte, že ani my nedáme dopustit na osobní setkávání tváří v tvář. V tuto chvíli už víme, že podobně jako na jaře i v podzimním semestru bude nutné většinu výuky řešit distanční formou a je proto důležité si postupy připomenout a případně najít i nové. Napříč létem a zvláště v posledních několika týdnech pro Vás testujeme stávající infrastrukturu (učebny, stream) a připravujeme také služby nové. O všem podstatném vás budeme informovat, přesto, pokud už nyní víte, že Vám můžeme s něčím pomoci, ozvěte se.

Srdečně za celý CIT,
Zdeněk Záhora

Vše o výuce online na jednom místě – tipy, návody, nástroje a s čím vám pomůžeme

Mnozí z nás na jaře své kurzy převedli do distanční formy z důvodu epidemiologické situace. Nyní nastává podobná situace a už teď víme, že většinu kurzů (ne-li všechny) bude i v podzimním semestru nutné učit distanční formou. Víte, které programy pro tuto formu výuky využít? Na tematickém webu online výuky pro Vás informacedoporučených postupech průběžně píšeme a aktualizujeme. Mimo jiné se dozvíte i o nejčastějších chybách a jak se jim při výuce vyhnout.

Všem, kdo ještě naši sekci o online výuce nečetli, ji velmi doporučujeme projít a přečíst si minimálně informace, které pro výuku Vašeho kurzu potřebujete. A pokud tyto stránky již znáte, sledujte novinky na těchto stránkách i nadále, protože v následujících týdnech chystáme přidávat další nové tipy o distanční výuce

Převeďte své kurzy do nového ELFu

Jak jsme již dříve avizovali, nadešel čas přechodu ELFu do nového životního cyklu. Co to pro Vás znamená? Nejde jen o drobnou vizuální úpravu systému, ale i o nové funkce, které povedou k vyšší stabilitě a bezpečnosti systému, jeho rychlejší odezvě nebo lepší využitelnosti dat pro analytické účely. Jestliže máte své kurzy v ELFu, počítejte prosím s nutností přesunu do nové verze – aby byl přenos kurzu co nejjednodušší, připravili jsme pro Vás návod, kde je vše důležité popsáno krok za krokem. Převádějte prosím pouze kurzy, které budete v následujícím akademickém roce používat.

Nové funkce MS Teams usnadňující online učení

Společnost Microsoft v létě zapracovala do programu MS Teams několik nových funkcí, které bezpochyby uvítá při online výuce mnoho vyučujících. Pokud se tedy připravujete na distanční formu výuky, přečtěte si o funkcích v našem článku. Ve zkratce: nyní je možné zapnout přehlednější ovládací prvky videokonference, MS Teams umožňuje nastavení předsálí pro účastníky a zobrazení až 50 účastníků najednou a další. Výpis funkcí naleznete v našem článku.

Jakou techniku vybrat pro online výuku?

Aby online výuka proběhla hladce a bez problémů, je nutné vybrat i správnou techniku jako jsou mikrofony, sluchátka a webkamery. Otestovali jsme několik zařízení, které Vám můžeme doporučit (v dobré cenové relaci a s dobrou kvalitou výstupu) a zároveň jsme vypracovali i několik doporučení, která mohou obecně vést k vyšší kvalitě videohovoru. Při výuce je totiž důležité se vyhnout šumu, ozvěně a podobným neduhům špatně nastavené techniky.

 

 

Přijímáme objednávky na digitalizaci

Potřebujete digitalizovat knihy, dokumenty nebo jiné materiály pro účely výzkumu či výuky? Na CIT nabízíme digitalizační služby zaměstnancům i doktorským studentům, přičemž používáme kvalitní skenery, které jsou šetrné ke knižním předlohám (nemusíte mít obavy ze skenování starších titulů). Dále nabízíme digitalizaci pomocí OCR, které umožňuje opticky rozpoznat text, v němž je následně možné vyhledávat nebo kopírovat.
Naše skenery tedy nabízí funkce, které běžné kancelářské neumožňují.

Přesměrování klapek a větší množství dat v mobilu

Jestliže pracujete z domu, doporučujeme telefonní klapku přesměrovat na mobilní telefon, který máte pravidelně u sebe. Veškeré hovory směrované na pevnou linku v kanceláři budete moci přijímat přímo ze svého mobilu. 

Kromě toho je možné si v případě potřeby i zvýšit měsíční objem dat k mobilnímu internetu, který je přiřazený k Vašemu služebnímu telefonnímu číslu (je k tomu však nutný souhlas Vašeho nadřízeného, protože datové tarify jsou vždy hrazeny z rozpočtu pracoviště).

 

Centrum softwaru Vám umožní snadnou instalaci programů

Do zaměstnaneckých počítačů jsme přidali Centrum softwaru (ikonku byste měli najít na svém kancelářském počítači na ploše). To umožňuje instalovat aplikace, které nemáte v danou chvíli nainstalované, avšak jsou běžně používány, a proto je máme uložené v naší databázi aplikací pro volitelnou instalaci. Pro instalaci z Centra softwaru nepotřebujete instalaci schvalovat technikem CIT (tak jako tomu bývá u jiných programů) a navíc jsou aplikace pravidelně aktualizovány.

Přehled IT služeb pro zaměstnance

Ať už patříte mezi nové zaměstnance fakulty nebo u nás pracujete delší dobu, vždy je dobré vědět, na koho se obrátit v případě problému s technikou. Máme proto na webu samostatnou zaměstnaneckou sekci, kde najdete základní informace o informačních technologiích na fakultě a jak v případě potřeby kontaktovat naše techniky.

Historie CIT

Tentokrát jsme historické okénko propojili s aktuální zprávou. Oficiálně vypínáme rezervační systém Foyer, který byl již z mnoha hledisek nedostačující.  Posloužil dobře, ale je potřeba se posunout dál. :) Pro rezervace Foyer nyní prosím používejte IS MU podobně jako tomu je při rezervaci učeben.

Kde najdete novinky z CIT?

Na závěr si dovolíme připomenout komunikační kanály, kde můžete naše zprávy z IT prostředí na fakultě sledovat. Kromě tohoto newsletteru je to skupina na Yammeru, vývěska CIT v IS MU (zde doporučujeme nastavit si odběr) a aktuality na webu CIT (které se propisují i do portal.muni.cz).

Narazili jste na technický problém anebo potřebujete s něčím poradit? Požadavky na služby CIT zadávejte prosím přes web na adrese go.phil.muni.cz/pozadavek.

Odkaz  Odebírat newsletter Odkaz  Kontaktovat CIT

© 2021
Masarykova univerzita