Konfigurace VPN Windows 10 (8, 7, Vista)

VPN může využívat každý aktivní student či zaměstnanec MU. Pro přihlášení se používá UČO a sekundární heslo.

Instalace Open VPN

Stáhněte instalační balíček OpenVPN klient, který je upravený pro připojení do VPN Masarykovy univerzity (verze 2.4.1, pro 32b systém a pro 64b systém) Podporované verze systému Windows jsou: Vista, 7, 8, 10, 32b i 64b). Operační systém Windows XP již není nadále podporován.

Spusťte instalaci (pro úspěšnou instalaci jsou potřeba práva administrátora operačního systému).

Nejdříve se OS zeptá, jestli chcete povolit, aby tato aplikace od neznámého vydavatele prováděla ve vašem počítači změny. Zde klepněte na Ano.

V dalším kroku budete dotázáni, zdali chcete povolit změny v počítači. Klepněte na Ano.

Během instalace budete požádáni o potvrzení instalace TAP-Windows Provider V9. Klepněte na tlačítko Instalovat.

Na ploše se vám zobrazí ikona právě nainstalovaného OpenVPN.

Připojení do VPN MU

Pro funkční připojení do VPN jsou potřeba administrátorská práva v operačním systému. Pokud nejste přihlášeni jako administrátor, budete požádáni o autentizaci.

Po spuštění OpenVPN naleznete ikonu grafického rozhraní v systémové liště. Pro připojení klepněte myší na ikonu aplikace a vyberte Connect.

Objeví se přihlašovací okno aplikace. Budete požádáni o zadání přihlašovacích údajů. Jako Username vyplňte UČO a jako Password své sekundární heslo, poté potvrďte klepnutím na OK.

V tuto chvíli jste připojeni do univerzitní sítě. Upozornění centra zabezpečení bude požadovat povolení přístupu, zatrhněte Privátní sítě i Veřejné sítě.

Stále máte potíže s připojením?
Pokud se nemůžete připojit podívejte na seznam nejčastějších problémů. Nezapomeňte si také nastavit správně firewall, který musí propouštět VPN spojení, tedy UDP port 1194.