MUNI Připojení z domova (VPN)


Návod: Konfigurace VPN Windows 10

Upozornění

Dne 15. 4. 2020 došlo ke změně certifikace u konfiguračních souborů u služby VPN. Pro správnou funkčnost vzdáleného připojení je nezbytné (pře)instalovat aktualizovanou aplikaci, nebo aktualizovat konfigurační soubor.

VPN může využívat každý aktivní student či zaměstnanec MU. Pro přihlášení se používá UČO a sekundární heslo.

Instalace Open VPN

Stáhněte instalační balíček OpenVPN klient, který je upravený pro připojení do VPN Masarykovy univerzity (verze 2.4.8, pro 32b systém a pro 64b systém). Podporovaný systém je Windows 10. Starší operační systémy Windows již nejsou podporovány.

1
Spusťte instalaci. Instalace proběhne na pozadí. Vyčkejte pár sekund na
její dokončení.

2
Na ploše (a na systémové liště vpravo) se vám zobrazí ikona právě
nainstalovaného OpenVPN.

Připojení do VPN MU

Pro funkční připojení do VPN jsou potřeba administrátorská práva v operačním systému. Pokud nejste přihlášeni jako administrátor, budete požádáni o autentizaci.

3
Po spuštění OpenVPN naleznete ikonu grafického rozhraní v systémové liště. Pro připojení klepněte myší na ikonu aplikace a vyberte Connect.

4
Objeví se přihlašovací okno aplikace. Budete požádáni o zadání přihlašovacích údajů. Jako Username vyplňte UČO a jako Password své sekundární heslo, poté potvrďte klepnutím na OK.

5
V tuto chvíli jste připojeni do univerzitní sítě.

Upozornění centra zabezpečení bude požadovat povolení přístupu, zatrhněte Privátní sítě i Veřejné sítě.

Stále máte potíže s připojením?
Pokud se nemůžete připojit podívejte na seznam nejčastějších problémů. Nezapomeňte si také nastavit správně firewall, který musí propouštět VPN spojení, tedy UDP port 1194.