Microsoft 365

Návod: Instalace Microsoft 365 a doplňků na vaše zařízení

Office 2021 nebo Microsoft 365 Apps pro velké organizace?

Office 2021 je aktuální verze balíku známých kancelářských aplikací (Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Publisher, …) pro instalaci na počítač s Windows nebo Mac. Microsoft 365 Apps pro velké organizace obsahuje stejné aplikace, ale navíc:

• Má lepší podporu pro souběžnou spolupráci nad dokumenty uloženými v Microsoft 365 (Word, Excel, PowerPoint).
  • Průběžně dostává aktualizace zpřístupňující nové funkce Microsoft 365.

Kterou verzi zvolit?

• Pokud pracujete s Microsoft 365, spolupracujete s kolegy nad sdílenými dokumenty, doporučujeme Microsoft 365 Apps pro velké organizace.
  • Pro sdílené počítače (posluchárny, laboratoře, vrátnice), u kterých se nepředpokládá aktivní spolupráce nad dokumenty, doporučujeme Office 2021.

Jaký je rozdíl mezi Microsoft 365 Apps pro velké organizace a Microsoft 365?

• Microsoft 365 Apps pro velké organizace je sada aplikací pro instalaci na počítači (Word, Excel, PowerPoint, …). Umožňuje přístup k souborům, mailům a dalšímu obsahu v Microsoft 365.
  • Microsoft 365 je cloudové prostředí dostupné přes webový prohlížeč na adrese http://m365.muni.cz/. Obsahuje mimo jiné webové aplikace Word, Excel, PowerPoint a Outlook a možnost ukládání dokumentů v OneDrive, SharePointu nebo Skupinách Microsoft 365.

Instalace doplňků

K aplikacím rodiny Microsoft Office (Word, Excel, Outlook, …) je možné instalovat nejrůznější doplňky rozšiřující jejich funkčnost.

Instalace těchto doplňků je povolena všem uživatelům využívajícím nástroje rodiny Microsoft Office v rámci MU při splnění níže uvedených podmínek:

• Instalace můžete provést přímo z příslušné aplikace pod položkou Získat doplňky.
  • Uživatelé mají možnost instalovat a používat jen doplňky od „ověřených vydavatelů“ nebo doplňky vyžadující relativně nízká oprávnění.
  • Některé z těchto doplňků mohou vyžadovat přístup k datům v rámci zpracovávaného dokumentu, e-mailu nebo k jiným datům v rámci počítače nebo Microsoft 365. Mohou tedy mít přístup i k osobním nebo jiným citlivým údajům v dokumentech, e-mailech nebo jiných zdrojích v rámci Microsoft 365. Každý, kdo si instaluje jakýkoliv doplněk, je povinen předem ověřit, kdo je jeho autorem/poskytovatelem, k jakým údajům nástroj přistupuje a jak s nimi nakládá. Je zakázáno instalovat a používat doplňky, u kterých hrozí předávání osobních a jiných citlivých informací třetím stranám, se kterými nemá MU uzavřenu smlouvu o zpracování osobních údajů.

Instalace

Jak získat Microsoft 365 Apps pro velké organizace?
  • Instalace a použití Microsoft 365 Apps pro velké organizace vyžadují licenci „A3“. Aktivní studenti mají studentskou verzi této licence k dispozici automaticky. Pokud jste zaměstnanec a Microsoft 365 vám nejdou aktivovat nebo nemáte v Microsoft 365 možnost stažení (viz níže), nastavte si licenci A3 v INETu.
  • Na počítače MU požádejte o instalaci svého technika.
  • Na soukromý počítač si můžete nainstalovat sami podle pokynů níže.
  • Microsoft 365 Apps pro velké organizace můžete mít nainstalovaný až na 5 počítačích.

Instalace
Pomocí svého účtu se přihlaste do portálu Microsoft 365, vyberte jazyk (čeština) a klikněte na Nainstalovat. Takto získaný software nesmí být použitý pro komerční účely, viz licenční podmínky.

Pokud jste zaměstnanec a nemáte v Microsoft 365 možnost stažení (viz níže), nastavte si v INETu licenci A3. Po přidělení licence několik hodin trvá, než se změna projeví.

Aktivace
Pro aktivaci nainstalovaného balíku Microsoft 365 Apps pro velké organizace je nutné jej přihlásit k Microsoft 365. Tím dojde k aktivaci licence na vašem počítači a zároveň odečtení volných licencí v evidenci M365.

Odinstalace a deaktivace
Pokud na některém počítači Office odinstalujete, můžete licenci v M365 deaktivovat. Aktuální stav můžete sledovat v přehledu aktivních instalací.

Office na mobilní zařízení

Jednotlivé aplikace Microsoft 365 si můžete na mobilní zařízení stáhnout a nainstalovat z příslušného obchodu (Google Play, App Store). Pro přihlášení do konkrétní aplikace použijte učo@muni.cz.