Microsoft Office 365

Sponzorované účty v O365 na MUNI

Upozornění

Od 1.11. je nahrazena původní aplikace v INET (https://inet.muni.cz/app/iam/guest) novou službou. Více informací naleznete u služby Správa skupin a přístupů v sekci „uživatelské účty“.

Co jsou účty hostů

Účty hostů jsou určeny především pro externí spolupracovníky zaměstnanců MU, kteří potřebují získat přístup k prostředkům Office 365 Masarykovy univerzity a nepostačují jim možnosti, které lze zpřístupnit účtům, které mají ve svých organizacích nebo soukromým účtům Microsoft.

Ve většině případů je nejlepší použít účet Office 365, který má partner ve své organizaci – např. pro nasdílení dokumentů a složek nebo přidání do týmů.

Účty hostů mají přístup téměř ke všem nástrojům Office 365 Masarykovy univerzity a je třeba je vytvářet jen ve výjimečných případech, kdy využití soukromých účtů Microsoft nebo Office 365 účtu jiné organizace není dostačující.

Funkce a nástroje, ke kterým není možné získat pomocí soukromých účtů Microsoft nebo Office 365 účtu jiné organizace:

• Poštovní schránka v Office 365 MUNI
  • Vlastní kalendář
  • Osobní prostor OneDrive v Office 365 MUNI
  • Poštovní schránka ve Skupinách Office 365 a přispívání do konverzací v úkolech Planneru
  • Interní skupiny Yammeru

Viz Možnosti spolupráce s externími partnery.

Vytvoření účtu hosta (sponzorovaného účtu)

Učet hosta může vytvořit každý zaměstnanec MU. Stává se tím sponzorem hosta a garantuje, že existuje závažný důvod pro vytvoření účtu hosta (spolupráce na výuce/výzkumu/provozu MU apod., jejichž potřeby není možné pokrýt soukromým účtem Microsoft nebo účtem Office 365 organizace hosta) a že je schopen v případě potřeby hosta kontaktovat.

Je možné

• „aktivovat“ účet těm, kdo na MU někdy dříve působili a již mají UČO,
  • vytvořit úplně nový účet, pokud partner nikdy neměl UČO.
  1. Vytvoření/aktivace sponzorovaného účtu
    Sponzorovaný účet můžete založit podle návodu ke správě identit. Pokud partner již má z dřívějška UČO, zvolte „Sponsor existing member“. Heslo má stejné, jako v době aktivního působení na MU. U těch, kdo jsou mimo MU už delší dobu, nemusí být UČO nalezeno. Pak je třeba napsat na it@muni.cz o zavedení UČO do systému pro správu identit.
    Pokud chcete vytvořit nový účet, zvolte „Create“. UČO a heslo nového účtu je třeba hostovi vhodnou cestou předat.
  2. Přidělení služeb Office 365
    aplikaci pro správu hostů v INET vytvořený/aktivovaný sponzorovaný účet vyhledejte a přidělte mu službu Office 365.
    Založený účet je aktivní cca do 60–120 minut. Do Office 365 se hosté hlásí jako učo@muni.cz, po přechodu na stránku jednotného přihlašování MU pomocí UČO a vygenerovaného hesla.

Editace účtu hosta

Sponzor může v aplikaci pro správu hostů měnit vlastnosti sponzorovaného účtu upravovat.

Host se může přihlásit do INET a zde v aplikaci pro správu uživatelů Office 365 nastavit vlastnosti účtu Office 365

• Jazyk prostředí Office 365
  • Vybrat ze zadaných e-mailovou adresu, ze které budou odesílány maily
  • Nastavit heslo pro přístup z aplikací nepodporujících jednotné přihlášení (někteří poštovní klienti, některé mobilní aplikace)

Správce může v aplikaci pro správu uživatelů Office 365 nastavit dodatečné licence, jazyk prostředí Office 365, přidat e-mailové adresy.

Pokud potřebujete změnit/zrušit přesměrování e-mailu, změnit externí adresu hosta, nebo změnit heslo hosta, obraťte se na it@muni.cz

Životnost účtu hosta

Před ukončením životnosti je hostovi zaslán mail s upozorněním. Do okamžiku zrušení může sponzor datum platnosti změnit v aplikaci pro správu hostů.