E-prezenčka: dočasný přístup z domova


Upozornění

Služba již není poskytována. Obsah stránky není udržovaný.

E-prezenčka je služba pro prohlížení naskenované studijní literatury z knihoven MU na obrazovce počítače, bez možnosti jejího stahování a ukládání.
Služba E-prezenčka je dostupná aktuálním studentům a zaměstnancům MU. V současnosti obsahuje více než 13 000 titulů studijní literatury z knihoven MUNI.

E-prezenčka umožňuje pouze prohlížení stránek vybraných knih na obrazovce, žádné další funkce (rezervace, půjčování apod.) neumožňuje.

Stručný návod k e-prezenčce

Od 1. dubna 2020 jsme zjednodušili přístup k e-prezenčce. Přístup je nyní možný přímo přes webový katalog https://katalog.muni.cz, a to následujícím způsobem:

  1. Na vstupní obrazovce pro vyhledávání klikněte na odkaz filtr E-prezenčka. Dostanete soubor všech e-prezenček v katalogu MUNI.
  2. Dále upřesňujte své požadavky, vyhledejte požadovanou knihu a rozbalte její záznam kliknutím na název.
  3. Zarolujte v záznamu knihy dolů, kde v části „Jednotky“ je zobrazen odkaz E-prezenčka.
  4. Kliknutím na odkaz E-prezenčka budete přesměrováni na přihlášení uživatele MU (UČO a sekundární heslo); po úspěšném přihlášení se zobrazí stránky dané knihy.


Podmínky využívání služby e-prezenčka

Obsah e-prezenčky lze pouze číst z obrazovky přihlášeného uživatele. Tento obsah není možné kopírovat, tisknout, ukládat, fotit či jakýmkoliv jiným způsobem pořizovat jeho záznam a šířit jeho kopie. Vzdálený online přístup k e-prezenčce je umožněn dočasně jako součást mimořádných opatření v souvislosti s pandemií viru COVID-19.

Doporučení pro webový prohlížeč

Pro správnou funkci e-prezenčky v katalogu MUNI je třeba používat aktuální verze ověřených prohlížečů, např. Chrome, Firefox, nebo Safari.

Podrobný návod s příklady

1
Na vstupní obrazovce knihovního katalogu klikněte pod vyhledávacím oknem na odkaz Filtr e-prezenčka.

2
Získali jste soubor všech e-prezenček v katalogu MUNI. Všimněte si zatržené hodnoty Zachovat současné nastavení filtrů a zapnutého filtru Žánr: e-prezenčka. V případě, že v průběhu hledání ztratíte toto nastavení, nejrychlejší způsob zapnutí filtru je kliknout na logo MUNI Knihovní katalog a začít vyhledávaní znovu přes Filtr e-prezenčka.

3
Množinu všech vyhledaných e-prezenček v katalogu MU můžete dále upřesnit podle svých potřeb. Pokud znáte jméno autora, název hledané publikace nebo předmět, napište tyto údaje do vyhledávacího okna a zmáčkněte Hledat.

4
Pomocí faset na pravé straně je možné filtrovat e-prezenčky podle knihovny, typu dokumentu, autora, jazyka, doporučeného tématu, žánru, období, oblasti a roku vydání.

5
Klikněte na název požadovaného dokumentu.

6
Po otevření základního záznamu klikněte na červeně zvýrazněný link E-prezenčka.

7
Budete vyzváni k přihlášení svým UČO a sekundárním heslem.

8
Každý den při prvním přihlášení budete vyzváni k odsouhlasení Podmínek služby.

9
Poté můžete prohlížet požadovaný dokument. Dopředu a dozadu se pohybujete pomocí šipek nebo můžete napsat číslo stránky (čísla stránek nemusí odpovídat skutečnému stránkování v knize). Pro návrat k úvodní stránce vyhledávání e-prezenček použijte link Zpět do katalogu, nebo klikněte na logo MUNI E-prezenčka.

10
Po ukončení práce zavřete okno prohlížeče.