Centrální správa


Bezobslužné instalace operačních systémů

Bezobslužná instalace probíhá bez zásahu uživatele, popřípadě bez jeho vědomí. Jedná se o sadu technologií a nastavení, která slouží k instalaci a konfiguraci operačního systému a je hlavní prerekvizitou k přidání PC do centrální správy.

Výhody bezobslužné instalace

  • Bezobslužná instalace poskytuje konzistentní, opakovatelné a bezobslužné nasazení operačního systému.
  • Toto řešení je výhodné ve scénářích, kdy je potřeba nastavit více testovacích, vývojových a produkčních prostředí.

Technická dokumentace

Po přidání do centrální správy dochází k aplikaci doménových politik, které jsou klíčové pro další navázané služby nabízené v rámci centrální správy jako je buzení a vypínání strojů, bezobslužné instalace SW a další. 

Stanice začleněné do centrální správy jsou instalovány výhradně automatizovaným nástrojem OPSI na serveru tali.ics.muni.cz. Předpokladem pro umožnění instalace je příprava stanic na začlenění do centrální správy, tj.:

  • Nastavení BIOSu stanic dle instrukcí administrátorů centrální správy
  • Po zjištění MAC adres zavedení těchto stanic do sítě
  • Podání požadavku administrátorům na přidání stanic do systému bezobslužné instalace OS (nutnou součástí žádosti jsou jména stanic z DHCP a jejich MAC adresy

Řešení bezobslužné instalace OS funguje na bázi bootu systému po síti. V prvním kroku koncová stanice dle nastavení v DHCP a BIOS načítá boot operační systém na bázi unix z předvolené síťové lokality. Ta následně lokálně iniciuje instalaci požadovaného operačního systému ze sítě. Celý proces je ukončen řadou skriptů, které na stanici upraví nastavení řešená v kontextu Služby centrální správy.

Po instalaci operačního systému je možný plynulý přechod k plnému začlenění stanice. To obsahuje bezpečnostní nastavení stanice, delegaci spravovaných aplikací, zpřístupnění tisku a profilů uživatelů.

 

SPRAVOVAT os V MÉ LOKALITĚ

Určeno pro
IT správce


Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity
+420 549 49 7722
helpdesk@ics.muni.cz


Našli jste chybné/neúplné informace?
Pomozte nám zlepšit kvalitu obsahu

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče, která již není podporována. Je možné, že některé aplikace nebudou zobrazeny správně, některé funkčnosti nebudou dostupné, případně budou dostupné v omezeném rozsahu.