Centrální správa

Bezobslužné instalace operačních systémů

Bezobslužná instalace probíhá bez zásahu uživatele, popřípadě bez jeho vědomí. Jedná se o sadu technologií a nastavení, která slouží k instalaci a konfiguraci operačního systému a je hlavní prerekvizitou k přidání PC do centrální správy.

Výhody bezobslužné instalace

  • Bezobslužná instalace poskytuje konzistentní, opakovatelné a bezobslužné nasazení operačního systému.
  • Toto řešení je výhodné ve scénářích, kdy je potřeba nastavit více testovacích, vývojových a produkčních prostředí.

Technická dokumentace

Po přidání do centrální správy dochází k aplikaci doménových politik, které jsou klíčové pro další navázané služby nabízené v rámci centrální správy jako je buzení a vypínání strojů, bezobslužné instalace SW a další. 

Stanice začleněné do centrální správy jsou instalovány výhradně automatizovaným nástrojem OPSI na serveru tali.ics.muni.cz. Předpokladem pro umožnění instalace je příprava stanic na začlenění do centrální správy, tj.:

  • Nastavení BIOSu stanic dle instrukcí administrátorů centrální správy
  • Po zjištění MAC adres zavedení těchto stanic do sítě
  • Podání požadavku administrátorům na přidání stanic do systému bezobslužné instalace OS (nutnou součástí žádosti jsou jména stanic z DHCP a jejich MAC adresy

Řešení bezobslužné instalace OS funguje na bázi bootu systému po síti. V prvním kroku koncová stanice dle nastavení v DHCP a BIOS načítá boot operační systém na bázi unix z předvolené síťové lokality. Ta následně lokálně iniciuje instalaci požadovaného operačního systému ze sítě. Celý proces je ukončen řadou skriptů, které na stanici upraví nastavení řešená v kontextu Služby centrální správy.

Po instalaci operačního systému je možný plynulý přechod k plnému začlenění stanice. To obsahuje bezpečnostní nastavení stanice, delegaci spravovaných aplikací, zpřístupnění tisku a profilů uživatelů.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.