Centrum informačních technologií FF
Kancelář e-learningu

ELF 20/21 přináší z uživatelského hlediska několik novinek. Díky změně vzhledu oproti starému ELFu zde zaznamenáte změny v rozhraní. Zároveň jde o aktualizovanou verzi Moodlu, a tedy zde najdete i některé nové funkcionality.

Novinky v rozhraní

Do nové instalace ELFu se přihlásíte pomocí tlačítka v pravém horním rohu.

Budete přesměrováni na přihlašovací pole. Od této chvíle přihlášení funguje stejně, jako ho znáte ze starého ELFu.

Hlavní panel a titulní stránka

Na titulní straně došlo k několika úpravám a hlavní panel nyní obsahuje více položek.

1: hlavní panel

Na hlavním panelu naleznete nové, ale také původní často používané funkce.

Na prvním místě se nachází Přenos kurzu. Pomocí tohoto tlačítka převedete své kurzy ze staré verze ELFu do nové. Podrobný návod na přenos kurzu naleznete zde.

Následuje Založení kurzu, které bylo dříve pod názvem „Žádost o kurz“ umístěno v sekci „Info pro učitele“.

Kliknutím na položku Starý ELF otevřete v nové záložce původní verzi ELFu, dostanete se tak jednoduše ke svým archivovaným kurzům.

V sekci Nápověda naleznete informace pro učitele i pro studenty, které se dříve nacházely v horní části titulní strany. Po jejím rozkliknutí se rozbalí menu s možnostmi, které Vás dále přesměrují na požadovaný návod nebo dokumentaci.

2: oznámení a zprávy

Novinkou je rozhraní pro Oznámení a Zprávy. Obě jsou přístupné pomocí tlačítek vpravo na hlavním panelu.

Nastavení oznámení můžete upravovat pomocí ozubeného kolečka, které se zobrazí vpravo nahoře po rozkliknutí ikony zvonečku.

V nastavení můžete oznámení i zcela zakázat.

Stejným způsobem můžete také upravovat nastavení zpráv, po rozkliknutí „bubliny“ pro chat stačí vybrat ozubené kolečko.

3: titulní strana

Zásadní změnou na titulní straně je přesunutí kolonky pro vyhledávání kurzů. Zůstává stejná, pouze se nyní nachází o trochu níž na hlavní stránce.

Navigační zápatí u modulů

Co v rozhraní ELFu 20/21 nenajdete?

• Tlačítko pro skrytí postranních bloků,
  • přihlašovací pole na titulní straně.

Novinky ve funkcionalitách

ELF 20/21 představuje aktualizovanou verzi systému, povýšenouz verze 3.5 na 3.8. Zde je přehled těch nejzásadnějších nových funkcionalit, které aktualizace uživatelům přinesla.

Fórum

Přehlednější prostředí

Modul Fórum má několik vylepšení. Odpovídání v diskusi bylo usnadněno, diskuze lze řadit, připnout a označit za oblíbené. Učitelé mohou vlákno uzamknout a zabránit tak dalším odpovědím a mohou na příspěvky odpovídat také soukromě.

Úkol

Vložení multimediálního souboru při známkování

Při hodnocení úlohy může nyní učitel jako zpětnou vazbu vložit audio nahrávku, video, obrázek a případně další soubory.

Přednáška

Otázka typu "Dlouhá tvořená odpověď"

V tomto typu otázek může student nově jako řešení nahrát multimediální soubory.

Kurzy

Přehled kurzů

Na profilové stránce Nástěnka lze nyní přehledněji filtrovat kurzy. Kurzy lze řadit podle názvu a data posledního přístupu, třídit na probíhající, budoucí a proběhlé nebo označovat hvězdičkou.

Navigační zápatí u modulů

Další novinkou zvyšující uživatelský komfort jsou výše popsaná navigační tlačítka v modulech. Ta umožňují studentům přecházet z jednoho modulu rovnou na druhý bez nutnosti vracet se na titulní stranu kurzu. Uživatelé mohou přejít přímo na předchozí či následující modul, nebo si z nabídky Přejít na… vybrat libovolný modul z celého kurzu.

Nové prostředí pro zprávy

Prostředí zpráv bylo aktualizováno a je dostupné v horní liště (viz Hlavní panel a titulní stránka). Přibyly funkce jako řazení zpráv, psaní emotikonů či ztišení konverzace. Také zde nově najdete sekci Osobní prostor, která umožňuje ukládání vlastních poznámek. Zprávy lze rovněž přes volbu Zobrazit vše zobrazit na celou stránku.

Skupinové konverzace

Učitelé mají nyní oprávnění smazat ve skupinové konverzaci nechtěné zprávy.

Ostatní

Filtrování kalendáře

V kalendáři je možné zvolit zobrazení po dni, měsíci, nebo dle nadcházejících událostí zvolených kurzů.

Oznámení

Další novou funkcí systému popsanou výše je zasílání upozornění na blížící se aktivitu. Funkcionalitu Oznámení najdete po kliknutí na ikonou zvonečku v horní liště. Nastavení oznámení lze upravit po kliknutí na ikonu ozubeného kolečka.

Skrytí online stavu

V bloku aktivních uživatelů se lze kliknutím na ikonku oka skrýt.