Vytvořte skvělou e-learningovou podporu

Stipendijní program FF MU — druh A

Distanční vzdělávání má u nás menší tradici. Není však čeho se bát. Taková britská Open University funguje distančeně celá už od šedesátých let díky technologii. Máme pro vás pár tipů, co si vybrat, ať už chcete tvořit elektronickou studijní oporu nebo celý online kurz.

Jak vybrat, co je pro vás to pravé?

Analýza, design, implementace, evaluace a redesign – to jsou základní čtyři fáze ve vzdělávacím procesu. Co je tedy důležité promyslet na začátku?

 • Co víte o studentech? Kolik jich zhruba bude?
 • Jaké jsou potřeby studentů? Jaká je jejich úroveň?
 • Jaké jsou vzdělávací cíle? Jaké jsou výstupy?
 • Jaké nástroje mohou nejlépe pomoci k dosažení těchto cílů?

Využijte například Kolo iPedagogiky. To propojuje patra Bloomovy taxonomie s aktivitami a možnými nástroji.

Kolo iPedagogiky (Android) Kolo iPedagogiky (Apple)

Technologie, které můžete využít

LMS Moodle / ELF

 

Moodle je systém pro organizaci a řízení výuky, který na FF MU provozujeme pod názvam ELF, ale lze se s ním setkat po celém světě. Jedná se o open-sourcovou platformu, na níž je možné vytvářet a spravovat e-learningové kurzy. Moodle funguje jako skládanka, v níž využíváte k sestavení e-learningového kurzu různé moduly, které v kurzech hrají roli studijních materiálů, testů, odevzdáváren atp. Moodle je vhodný jak pro b-learning (Blended Learning, kombinace prezenční výuky a distanční elektronické podpory), tak i pro kompletně e-learningové kurzy.

Výhody Moodlu:

 • Jednoduché a intuitivní ovládání.
 • Široké možnosti testování a analýzy testů.
 • Kurzy lze v omezené míře přenášet mezi různými instalacemi Moodlu, takže kurz z MU je možné zkopírovat na Moodle na jiné instituci.

Nevýhody Moodlu:

 • Není 100 % provázaný s IS MU.
  • Evidence docházky není propojená.
  • Z ELFu nelze zadávat známky do ISu.
 • Aby kurzy vypadaly vizuálně přívětivě, je zapotřebí jim věnovat více času.

ELF – E-learning na FF MU Uživatelská dokumentace Moodle/ELF Moodle – oficiální stránky


 

Interaktivní osnova v IS MUNI

Interaktivní osnovu ISu je vhodné použít tehdy, když je vaším cílem tvorba jednoduššího b-learningového kurzu, nebo když máte specifické požadavky na integraci v rámci ISu.

Výhody Interaktivní osnovy IS MUNI

 • Integrace v IS MUNI.
 • Možnost individuálních požadavků.
 • Vylepšený vzhled.

Nevýhody Interaktivní osnovy IS MUNI

 • Zastaralý editor s omezenými funkcemi.

 

Umbraco

Umbraco je redakční systém, který pro své webové stránky využívá Masarykova univerzita. Stránky je možné využít pro vzdělávací obsah, který tak bude veřejný. Umbraco se hodí pro zkušenější uživatele. V případě využití v kurzu je potřeba jej zkombinovat s nástrojem pro řízení výuky (Moodle, IS, Google Classroom). Tímto způsobem je pro některé své kurzy využívá například KISK (KPI11, KPI33).

Pokud budete chtít vytvářet webové stránky v redakčním systému Umbraco na FF, můžete využít služeb CIT FF MU.

Tvorba webů na FF Dokumentace k Umbracu Webcentrum


 

Google Classroom

Google Classroom je jednoduchý nástroj na řízení aktivit ve třídě, který je možné propojit s ISem. Můžete zde se studenty komunikovat a zadávat jim úkoly, které mohou plnit například ve sdílených Google dokumentech. Výhodou Classroom je její jednoduchost. Hodí se tedy pro začátečníky, nebo tehdy, pokud vám stačí pár funkcí. Nevýhodou je obtížné kontaktování technické podpory v případě potíží. 


 

Využít můžete i jiné nástroje, nicméně technickou asistenci vám můžeme poskytnout pouze k nástrojům uvedeným na této stránce.

Druh A uvádějte ve svém projektu tehdy, když je cílem projektu vytvořit alespoň jeden zcela nový e-learningový kurz nebo když máte v záměru provést velmi výraznou obsahovou aktualizaci kurzu již existujícího.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.