Rady a tipy pro učitele, jak zvládnout online výuku

Začal druhý semestr, který se uskuteční kompletně online. Pokud ještě tápete nebo potřebujete pomoct, co všechno na MUNI jako vyučující můžete využít pro vaši online výuku, podívejte se na přehled nástrojů a dalších tipů.

10. 3. 2021

Online výuka na MUNI obecně

Jako pedagogové jste pravděpodobně už zjistili, že pro různé způsoby online výuky (semináře, přednášky, cvičení atd.) je vhodné využít kombinaci různých nástrojů a platforem. K těm jsou na MUNI k dispozici vyškolení odborníci, kteří vám dokážou poradit nebo vás správně nasměrovat. Proto pokud máte otázky či obavy, nebojte se zeptat ať už e-techniků, nebo ServiceDesku.

MS Teams – efektivní a univerzální nástroj

Pokud jste nějakým způsobem dokázali fungovat online i bez MS Teams, klobouk dolů. Vřele vám doporučujeme se s tímto nástrojem pro spolupráci, komunikaci a organizaci vašich seminárních skupin i přednášek blíže seznámit a prozkoumat možnosti využití MS Teams pro vaši online výuku. Na uvedené stránce najdete inspiraci a příklady, jak MS Teams použít pro různé situace ve výuce a jaké mají případně jiné alternativy (např. Zoom).

TIP
Podívejte se na top 5 nejvyhledávanějších návodů a doporučení k MS Teams týkajících se online výuky.

Základní systém pro výuku IS MU

Souhrnné možnosti pro distanční výuku, obecné tipy, konkrétní nástroje a návody spolu se sdílenými zkušenostmi a inspiracemi od jiných pedagogů najdete v Informačním systému MU. Je to hlavní rozcestník pro online vzdělávání a kromě samotné organizace či evidence výuky nabízí učitelům také možnost odevzdávání úkolů či online testování, pomoc e-techniků a spoustu dalších informací.

Matej Antol z FI MUNI pro svou online výuku využívá kombinaci MS Teams a IS MU.

Domluvte si schůzku přes Tudle

Potřebujete se domluvit na schůzce podle časových preferencí jednotlivců? Nově můžete na MUNI využít aplikaci Tudle, vyvinutou týmem IS MU jako interní nástroj a ekvivalent ke známému Doodle.

Organizátor schůzky vytvoří možnosti hlasování v aplikaci a oslovení účastníci si na zaslané adrese vybírají termín z nabídky. Aplikaci lze využít i tehdy, pokud má hlasovat účastník, který není uživatelem IS MU. Použití aplikace je intuitivní a najdete ji tady.

Rady a tipy pro online výuku

Pokud úplně tápete, anebo byste třeba chtěli zdokonalit svou online výuku a využít nové didaktické metody a postupy, vřele doporučujeme stránky CERPEKu, Centra rozvoje pedagogických kompetencí na Masarykově univerzitě.

Jak kolegové z CERPEKu uvádějí, nezatěžují zájemce teorií, ale cílí na rozvoj jejich kompetencí prostřednictvím vlastní aktivity. Pořádají kurzy a workshopy se zaměřením na různé oblasti, z nichž některé můžete zhlédnout ze záznamu, na některé se teprve můžete přihlásit.

Novinkou je také možnost individuálních konzultací zaměřených na metodicko-didaktickou podporu online výuky (tedy nikoli technické řešení). Proto se můžete s CERPEK odborníky poradit bez ohledu na to, jaké nástroje a online platformy preferujete.

EXTRA TIP
Doporučujeme se podívat na pěkně zpracované stránky zabývající se online výukou na FF MU. Je tam spousta informací, které se hodí pro každého učitele bez ohledu na příslušnost k jakékoli fakultě.